Google+

Arama formu

GRANADA VE ELHAMRA ÜZERİNE NOTLAR – 2. BÖLÜM

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Fenikeliler zamanında Endülüs’e gelen Yahudiler aynı zamanda Granada’ya da yerleşmişler. Yahudiler Elhamra Sarayı'nın olduğu tepenin güney yamacına yerleşmişler ve buraya Garnatha demişler. İbranice bir kelime olan Garnatha tepelik yer anlamına gelmektedir. Aynı bölgeye araplar Gırnata, İspanyollar da Granada demişlerdir. Granada İspanyolca’da Nar anlamına gelmektedir.

Yahudiler kadar olmasa da çingeneler de bu bölgenin eskilerinden. Ancak çingeneler, Albaicin'in kuzeydoğusunda bulunan Sacromonte Tepesine yerlermişler. Buraya da, çingene anlamına gelen Gitanos Mahallesi demişler. Halen de bu isimle anılmaktadır. O dönemler de kayadan yontulma evlerin içinde yaşayan çingeneler şimdilerde beyaz boyalı küçük evlerde yaşamaktadırlar. Günümüzde bu eski evlerde Flemenko dans gösterileri düzenlenmekte ve turistlerin de çok ilgisini çekmektedir. Biz de böyle bir gösteriyi izlemeye 3 arkadaş Granada’dan hatıra olarak aldığımız Flemenko kostümlerimizi giyerek katılmıştık. Dansçılar da jest olsun diye üçümüzü sahneye çıkartmışlardı. Çok eğlendik ama sahne performansımız sıfırın altında bile not alamayacak nitelikteydi.

Granada

Granada'nın merkezinde ise en hareketli caddelerinden biri Elvira diğeri ise Gran Via Caddesi. Granada’da görülmesi gereken yerlerin başında sivri kuleli tarihi katedral yer alır. Eskiden Gırnata Ulu Camii olan bu yapı, şehrin ele geçirilmesinden sonra Kraliçe İsabella'nın emriyle yıkılmıştır. Ardından bu arazi üstüne Kraliyet Kilisesi (Capilla Real), daha sonra da büyük şehir katedrali (Capilla Mayor) yapılmıştır. Bu yapının içinde Kral Ferdinand, Kraliçe İsabella, kızı Juana ile kocasının mezarları ve kraliyete ait bir takım eşyalar bulunmaktadır.

Granada bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Katedralin yanındaki küçük binalar, Endülüs Müslümanları zamanından kalma çarşının dükkanlarıdır. Bu çarşının bir de özel giriş kapısı bulunmaktadır. Bu çarşı dar sokakları ile biraz Mısır ve Tunus’taki çarşıları andırmaktadır.Bu çarşı romalılar döneminden kalmıştır. Ticaret yapılabilmesi amacıyla kurulan bu çarşı 19. yy.daki büyük yangında hasar görmüş ve restorasyonu sırasında dış görünümde bazı değişiklikler yapılmıştır.

Granada şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Conde Cecilio, Antonio's House, Realejo GH Budget güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri ÁTICO CENTRICO VISTAS ALHAMBRA, Nuevo Seminario, Genteel Home Carmen San Ignacio. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Siloe Plaza, Alojamientos Alhambra, Hotel Urban Dream Granada gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Duquesa Bed & Breakfast, White Nest Hostel, Hostel Casa Mercader de Sedas tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Granada aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Granada'nın merkezinde Endülüs döneminden kalan diğer önemli eser ise, Corral del Carbón denilen tüm İspanya’da yıkılmadan günümüze kadar ulaşan tek kervansaraydır. 16. ve 17. yy.larda burası bir süre tiyatro gösterileri için merkez olmuştur. Şu an turizm bürosu olarak kullanılan binanın avlusunda yaz geceleri flamenco gösterileri yapılmaktadır.

İspanya tarihinde Kraliçe İsabel’in büyük rolü vardır. 15.yy ortalarında babasının kendisi için seçtiği kişi ile değil, rahibi de ikna ederek Aragon Prensi Ferdinand'la evlenmiştir. Bu evlilikle de Kastilya ve Aragon Prenslikleri birleşmiş olur. Bu yapıya diğer prenslerin katılımı ile güçlenen İspanya Birliği, Endülüs’te Arapların sonunu getirmiştir. İsabel’in lakabı “Kirli Isabel” miş. Sebebi ise, zamanında Granada kuşatıldıktan sonra, Granada teslim olana kadar yıkanmayacağını söylemiş.

Granada da öğrenci nüfusu da oldukça fazla. Bunun yanı sıra Yurtdışından İspanyolca öğrenmek için buraya gelen kişilere çok fazla dil kursu seçeneği var. Hal böyle olunca da Granada’nın gece hayatı da çok hareketli.

Granada-1

Burada da tesadüfen girdiğimiz bir barın sahibi Türk çıktı. Yıllar önce gelip buraya yerleşmişler. İki kardeş burada bar işletiyorlar. Granada hem tarihi, hem mimarisi, hem sıcak kanlı insanları ile görülmeye değer şehirlerden. Bu kente sadece Elhamra Sarayı için bile gelinebilir.

Granada’da otel önerisi yapmak gerekirse, Granada’nın tarihi merkezinde ki bir ana cadde üzerinde yer alan, Casa Morisco ve Santa Paula Manastırlarına yürüme mesafesinde bulunan AC Palacio de Santa Paula Hotel uygun bir tercih olabilir. Bunun yanında 18. yüzyıldan kalma bir binada yer alan ve Plaza Nueva Meydanı’nın yanıbaşında ki Anacapri’de hem fiyat hem de konum olarak ideal oteller arasında. Granada'da ekonomik otel bulmak çok kolay. Bunlardan biri olan Carmen Hotel ücretlerin uygun olmasının yanında 4 yıldızlı kaliteli bir otel. Alhambra Sarayı’nı gören bir manzaraya sahip olan otel ayrıca Granada Katedrali ve şehrin ünlü alışveriş caddesine yine kısa bir yürüme mesafesinde. Granada otelleri hakkında ki bu önerilerin dışında, daha fazla otel seçeneğine göz atmak istiyorsanız; buradan booking.com’a girebilirsiniz. 

Yazının ilk bölümü için tıklayınız: https://gezimanya.com/GeziNotlari/granada-ve-elhamra-uzerine-notlar-1-bolum
 

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...