Guayaquıl Las Penas Bölgesi

Las Penas bölgesi Guayaquil’in en ilgi çekici bölgesi. Bu bölge kentin ilk yerleşim bölgelerinden.
 
Şehir ilk olarak 1538 senesinde İspanyol Corques Todor Fransisco de Orellone tarafından kurulmuş. Şehir ilk saldırısını İngiliz ve Fransız korsanlar tarafından 1687 senesinde yaşamış. 1709’da bölgede İngilizler hâkim olmuş. 1829’da ise Peru ordusu tarafından 8 ay boyunca işgal edilmiş. Kent en büyük hasarı 1896 senesindeki büyük yangında görmüş.

 
Guayaquil’de 1600’lü yıllarda sadece 2.000 kişi yaşarken 1700’lü yıllarda nüfus 10.000’e yükselmiş. Günümüzde ise 3,5 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.
 
Kentte yaşayanlar Güney Amerika yerlileri ile İtalyan ve İspanyol kökenliler. İspanyollar %8 gibi azınlığı oluştursalar da ülke hakimiyetini ve ticaretini ellerinde tutuyorlar. Bir de 2. Dünya Savaşı’ndan kaçıp buraya yerleşen küçük bir Yahudi ve alman topluluğu var. Burada Yahudi nüfus da olduğundan Ekvador’daki tek sinagog da Guayaquilde yer alıyor.
 
Las Penas bölgesine geri dönersek, burada kentin bohem kesiminin yaşadığını söyleyebilirim. Çok sayıda sanat galerisi, küçük publar  ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor bu bölgede.

 
En dikkat çekici yapıları ise rengarenk tonlardaki evlerin mimarisi. Parke taşlı sokaklar, ahşap kapılı bakımlı evler, birbirinden güzel sokak lambaları bu caddeye renk katıyor.

 
Buradan sonra sokağın başına geri dönerek rengarenk çift katlı evler arasından 444 basamaklı merdivenlerden çıkarak tepeye doğru yürüyüşe başlıyoruz.

 
Her basamağın numarası var. Sokak aralarında yerel halk kendi derdinde, kimi okula gidiyor, kimi kapı önünde oturmuş sohbet ediyor, kimi ufak dükkanında satış yapma gayretinde.

Merdivenleri çıktıkça manzara güzelleşiyor. Evlerin hiçbiri kırık dökük değil, hepsi bakımlı ve boyalı. Ancak içleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bazı evlerin içini kapı aralarından görme fırsatımız oluyor. İçleri badanasız, eşyalar eski ve bakımsız.

 
444 basamağı bitirdiğimizde  tepeye ulaşmış oluyoruz. En tepede bir fener var, ancak içine girilmiyor.

 
Fenerin karşısında ise küçük bir kilise yer alıyor. İçinde İsa’nın hayatı vitraylar üzerine resmedilmiş.

 
Bu tepeden kentin manzarası tek kelime ile harika. Hem Guayas nehri, hem kentin modern ve lüks kesimi hem de karşı tepedeki Barrioları görmek mümkün.

 
Barriolar kısmında çarpık yapılaşma göze çarpıyor.

 
Buradan tekrar dönüş yoluna geçiyoruz. Ancak yine bu tepede zamanında gerçekleşen İngiliz ve Fransız korsanlarını anlatmak için bir gemi ve içinde bir korsam maketi yapmışlar.

 
Maketin de içerisinde yer aldığı küçük park alanında o dönemde kale olarak kullanılmış olan surların sadece çok ufak bir bölümünün kalıntıları yer alıyor.

 
Bunun yanı sıra savaşlarda kullanılan toplar sergileniyor. Aynı park alanı içerisinde bir güneş saati bir de ufak restoran var.
 
Biz dükkanların kapanış saatini kaçırmamak için restoranda oyalanmadan tekrar merdivenlerden aşağıya doğru iniyoruz.

 
Kentteki yerel ürünlerin bir arada bulunabileceği en büyük alan Mercada Artesanal. Burası 240 dükkandan oluşan ve sadece Ekvador değil, tüm Güney Amerika bölgesinden el ürünlerinin satıldığı kapalı bir alan.

 
Burada müzik aletlerinden, yerel içkilerine, şapkalardan biblolara, el yapımı resimlerden ahşap oymalara kadar pek çok ürünü bir arada uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni