Güncel Çeşme Rehberi (2016)

Son yıllarda yaz tatili denilince akla ilk gelen yer şüphesiz ki Çeşme. Çeşme tatilinizin süresini bütçenize göre ayarlamanızı öneririm. Bütçeniz kısıtlıysa tatil sürenizi kısaltın ama asla öncelikli gitmeniz gereken mekanları pas geçmeyin.

Ulaşım

Havayolu:Çeşme'de havalimanı bulunmadığı için İzmir Adnan Mendere Havalimanı'na (ADB) gelip buradan aşağıdaki seçeneklerden birisini kullanarak Çeşme'ye ulaşabilirsiniz.

1. Havaş:
Bu linkte görüntüleyebileceğiniz sefer saatleriyle hizmet veren otobüsleri kullanarak ortalama 70 dakikada Çeşme'ye ulaşablirsiniz. Ücret 25 TL.Turkcell Platinum sahipleri ayda 2 defa olmak üzere bu hizmetten ücretsiz yararlanabilirler.

2. Çeşme Seyehat
204 numaralı otobüsü kullanarak İzmir Otogarı'na ulaşabilirsiniz. Otogardan da Çeşme Seyahat ile Çeşme'ye ulaşmak mümkün. Detaylar için tıklayınız.

3. Taksi
Çeşmei'ye gitmek için taksiyi tercih ederseniz ortalama 150 TL gözden çıkarmanız gerekmektedir.

4. Araba kiralama
Çeşme içerisindeki ulaşımınızı da düşünerek araba kiralayabilir ve çok rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Araba kiraladığınızda mekanlara vereceğiniz ortalama 30 TL otopark ücretini de göz önüde bulundurmalısınız.

Konaklama
Çeşmede konaklama ücretleri diğer tatil beldelerine oranla oldukça yüksek. Kalabalık grupla tatil yapıyorsanız ev/yazlık kiralamanızı öneririm. Daha önce Pırıl Otel, Sheraton, Ilıca Otel'de konakladım ve hepsinden çok memnun kaldım. Çeşme'de diğer tatil beldelerindeki gibi her şey dahil hizmet veren otel bulunmamakta.

Şimdi size 4 günlük Çeşme turu planlayalım:

1. Gün
Çeşme'ye araba kiralayarak geldikten sonra hiç zaman kaybetmeden Hürriyet tarafından Türkiye'nin en iyi beach club'ı seçilen Fly-inn Beach'e gidelim.Giriş ücreti 50 TL. Otopark ücretsiz.
İçeride su 5 TL, 33'lük bira 15 TL, pizza vb. yiyecekler 25-40 TL arası. Dileyenler için sushi 35 + TL
Soğuk kahve 18 TL, Tektekçi frozen 20 TL.
Gün boyu tüketilenleri bir hesaplarsak:
2 su, pizza, 2 bira, 1soğuk kahve içtiğimizi düşünürsek giriş ücreti dahil harcayacağımız ücret:150 TL
Yorumlar için tıklayınız.

İlk gece yol yorgunu olacağımızdan Kumrucu Hikmet'te bir kumru ile günü sonlandırıp kendimizi ikinci gün için hazırlamak üzere otelimize dönelim. Kumrucu Hikmet, bana göre Çeşme'nin en iyi kumrucusu. Kumru, enfes turşu ikramı ve ayran 18 TL.
Yorumlar içi tıklayınız.

2. Gün
Ovacık bölgesinde yer alan Halabağı adlı restoranda köy kahvaltısına gidelim .Ağaçlar altındaki masalarda serbest dolaşan tavukların taze yumurtalarını tadabileceğiniz, gerçek köy kahvaltısı veren, güzel bir restoran. Fiyatlar uygun, gitmenizi öneririm.
Yorumlar için tıklayınız.

Kahvaltımızı bitirdikten sonra Azmak mevkiinde yer alan Before Sunset Beach'e gidelim. Before Sunset'in Happy Hour'u diğer mekanlardan çok daha geç saatte başlıyor ve güneş batana kadar devam ediyor. Gün boyu Ovacık'ın güzel suyunun keyfini sürdükten sonra Happy Hour'da mekanın enfes kokteyllerini tadıyoruz. Gün boyu harcayacağımız ortalama ücret 200 TL.

Adios kart sahipleri için içeride yapacakları harcamalar yüzde 10 indirimli.

Hem doğal kahvaltı ettiğimiz hem dinlendiğimiz hem de Türkiye'nin en kaliteli Happy Hour'unda eğlendiğimiz günü güzel bir akşam yemeğiyle taçlandırmak için İzmir'in en ünlü restoranlarından biri olan Topçu'ya gidelim. Çöp şişimizi yedikten sonra gece için hazırlanalım. İkinci gece için enerjimiz tavan yaptığından önerim bu geceyi o geceki DJ'e göre seçim yaparak Kafepi veya Tren'de geçirelim.

Kokteyller 35-50 TL arası. Kafepi'de mrQ veya Ayayorgi'yi ,Tren'de ise Long Island'ı öneririm.

Gecenin sonunda hala enerjiniz varsa ve After Party'de güneşin doğuşunu izlemek isterseniz Alaçatı Port tarafında Sound Pool, Dusk ya da Otto adlı mekanları deneyebilirsiniz. Fiyatlar çok yüksek. Otto için giriş ücreti 50 TL, 1 bira dahil. Bira 25 TL. Otopark ücretsiz. Müzik çok düşük ritimli olsa da denize sıfır mekanda güneşin doğuşunu izlemek oldukça zevkli. Para vermek istemiyorsanız iki koy arkadaki Delikli Koy'a da gidebilirsiniz.

3. Gün
Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra Ayayorgi koyundaki mekanlardan birine önceden rezervasyon yaptırarak gidelim.
Babylon diğer mekanlara göre daha ucuz bir yer. Müşterilerin yaş ortalaması daha yüksek müzikler çok kaliteli ama Happy Hour'u pek eğlenceli değil. Gün boyu beach volley oynayıp kaliteli kokteyller/kahveler içmenizi öneririm. Damla sakızlı frappe en sevdiğim içecekleri. Şişe blush açtırmanızı öneririm. Otopark ücretsiz. Gün boyu harcama (giriş dahil) 125 TL.

Sole Mare beach club

Eğer "Happy Hour benim için önemli, tanımadığım insanlarla dipdibe yatmak önemli deği"l derseniz Tren veya Kafepi'yi tercih edebilirsiniz.Tren'de Kerimcan Durmaz, Kafepi'de Cihan Kula'nın çıktığı günleri tercih edebilirsiniz. Kafepi'nin yemeklerinden pek mennun kalmadığımdan beklentiniz yüksek olmasın. Atıştırmalık tercih edin. Bu mekanlara da giriş ücreti 50 TL.Otopark ise 30 TL. Gün boyu harcaması giriş ve otopark dahil 175 TL.

Son gecemizi riske atmamak için eğlenmenizin garanti olacağı iki seçeneğiniz var: Ayayorgi Paparazzi ve Alaçatı Port Öküz.
Şişe açtırma sözü vererek Öküz'e rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Rezervasyonsuz girişlerde ciddi sorun yaşayabilirsiniz.1 şişe vodka 500 TL.Bir bistroyu maksimum 6 kişiye veriyorlar. Tercihiniz Çeşme'nin en eski kulüplerinden olan Paparazzi'den yanaysa insanlarla çok içli dışlı olmadan kaliteli müzik dinleyerek eğlenebilirsiniz.

4. Gün Son günümüzü hafta içi bir güne denk getirirsek önereceğim son mekan Ilıca Büyük Plaj olacaktır. Çeşme'nin tanıtımlarında gördüğünüz bu uçsuz bucaksız plaj, Çeşme'de en az bir kere gidilmesi gereken bir yer. Uygun fiyatlı şezlonglardan kiralayarak sığ denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Günlük ortalama harcama şezlong dahil 50 TL.

Denize girmek için ikinci bir seçenek iste Alaçatı Delikli Koy. Herhangi bir işletmenin olmadığı Delikli Koy'a gitmeden önce içeceklerinizi almayı unutmayın. Burada yiyecek, içecek, şezlong bulabileceğiniz herhangi bir yer yok. Arabanız 4x4 değilse Delikli Koy'a arabayla inmenizi önermem. Arabaların çoğu kuma saplanıp kalıyor. Yol üzerinde diğer arabaların arkasına park edip yürürseniz sorun yaşamazsınız.

Alaçatı Surf Paradise Club(ASPC)

Delikli Koy'dan çıkışta hızlıca bir kumru atıştırıp Helen Aqua'da havuz partisine katılın.Giriş ücreti 50 TL.Otopark 25 TL. İçeride alkol fiyatları yüksek ama size Türkiye'de daha önce karşılaşmadığınız bir parti olacağının teminatını verebilirim. Şifne'nin termal sularından olduğunu tahmin ettiğim suyla dolu olan iki adet sığ havuzda deep house müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz. Mekan gece 24.00'e kadar açık.Rezervasyonsuz gitmeyin. Rezervasyon sırasında alt havuzda olmak istediğinizi özellikle belirtin.

Mekan çıkışında Yıldızburnu'na gidin ve deniz kıyısında çok güzel aydınlatılmış masalardan birisinde denizi izleyerek güzel kokteyller içebilirsiniz. Mekanların hepsi kaliteli güzel yerlerdir.

İyi tatiller :)