Güney Hindistan Gezisi (8): Sindhudurg

Bakir ve Beyaz Kumlu Plajları, Dalış Turları ve Mangolarıyla Ünlü Kent Sindhudurg

Muhteşem Maharaştra gezimizin trenli bölümünde son durağımız olan Sindhudurg’a hareket ediyoruz. Ülkenin belki de en güzel manzaraları arasından geçerek ulaşıyoruz kente. Konkan Demiryolu muhteşem manzaralarıyla ünlü olduğundan, kara ya da hava yolu yerine bu demir yolu tercih edilmeli. Konkan aynı zamanda uzun sahil şeridi ve güvenli limanları ve sualtı güzellikleriyle de ünlü.

Hindistan'ın batısında bulunan Maharashtra Eyaleti sahilinin hemen dışında, Arap Denizi kıyısında bir bölge. İlçe adını, Sindhudurg'da bir adacık üzerinde yer alan tarihi ve ünlü kaleden almış. Kale, Shivaji Maharaj tarafından yapılmış ve kelimenin tam ifadesiyle Deniz Kalesi anlamına geliyor.

İstasyonda bu kez yerel kıyafetleriyle bayanlar bandosu karşılıyor bizi ve otobüsümüze kadar eşlik ediyorlar. Gittiğimiz her istasyonda müzikle, dansla, değişik ve çok hoş sürprizlerle karşılanmaya alıştık artık. Son durağımızda daha da ilgiyle karşılanıyoruz. Alnımıza sindi, bileğimize çiçeklerden bilezik ve başımızdan aşağı da çiçekler serpiliyor.

Bölgede görülecek çok yer ve yapacak çok fazla etkinlik var ancak biz trenle seyahat ettiğimiz için vaktimiz kısıtlı. Kayalık bir adada, Malvan Sahili’nin hemen yanında yer alan Sindhudurg’un Pinguli kasabası ilk durağımız. Kala Aangan Müzesi ve Sanat Galerisi'nde ilginç, mini bir müze geziyoruz. Burası bir kukla müzesi... Kukla ve ahşap oyuncaklar Sawatwadi'deki geleneksel sanatlardan biri. Daha sonra bizim için bir kukla oyun, saray yaşamından bir kesit sergiliyorlar.

Sawantwadi, kentin ortasındaki gölün etrafında yemyeşil bir kent. Şehirde el işleri ve hediyelik eşyalar satan yerel bir pazara uğrayarak biraz alışverişten sonra öğlen yemeğimiz için bir saraya gideceğiz.

Biz her gün kendimizi kral, kraliçe gibi hissediyoruz ama bugün gerçek bir saraya giderek gerçek bir kraliçe ve kral ile tanışacak ve Palas’ta birlikte yemek yiyeceğiz. 18. yüzyılda, Narendra Tepelerinde inşa edilmiş Sawantwadi Palace bugünkü rotamız. Heybetli giriş kapısında hediyelerle ve çok özel karşılanıyoruz. Burası eski bir hanedana mensup, eski kraliyet ailesinden bir aileye ait.

Onlar da yine gelir sağlamak amacıyla saraylarını turizme açmışlar. Sarayın içi antika eşyalarla, halen korunmuş orijinal dekoru ve süslemeleriyle adeta bir müze. 

Duvarlardaki resimler, fotoğraflar bizi tarih içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Ana Saray binasının yan binaları ise şimdilerde gerçek bir müze. Burada geleneksel “Thakar” halk sanatları, tamamen el işi lake, kil işleme ürünler, mücevherlere göz atıyoruz.

Sanatçıların çalışmalarını da izledik ve el emeği göz nuru ürünlerinden satın aldık. Mürekkeple yaptıkları göz nuru işlemeleri isterseniz elinize, kolunuza da yaptırabilirsiniz. Ben elimin üzerine burcum olan minik bir yengeç yaptırdım. 

Ardından lezzetli bir öğle yemeği için Sawantwadi Sarayı'na gidiyoruz. Yerel ürünlerden yapılmış değişik yöresel yemekten sonra hanımlardan oluşan bir grubun halk dansları gösterisini izliyoruz.

Akşam trendeki kompartımanımızda yataklarımızın üzerindeki hediye paketlerini açtığımızda bulduğumuz “sari”lere çok seviniyoruz. Yanında bıraktıkları yazıda bayan elemanların gelip giyinmemize yardımcı olacakları, bu gece yemek kompartımanında bir veda partisi olduğu ve hepimizden yerel kıyafetleri giymemizi rica ediyorlar. Ne hoş bir sürpriz... Sariler çok güzel bir anı olacak.

Görevli bayanlar kompartımanları dolaşarak giyinmemize yardımcı olurken bizler de sari nasıl giyilir öğreniyoruz. Yemek kompartımanı renk renk sariler içindeki bayanlar ve geleneksel kıyafetler giymiş beylerle rengarenk ve cıvıl cıvıl. Yemeklerimiz özel, şaraplar şampanyalarla bu muhteşem gezimizin son akşamında Güney Hindistan ve Maharastra ile vedalaşıyoruz. 

Yarın sabah Mumbai’de trenimizden inecek ve burada bir gece kaldıktan sonra ertesi sabah Kuzey Hindistan bölgesine, altın üçgen dedikleri bölgeye gideceğiz.

Kuzeyin gizemi ve kutsal şehirlerinde buluşmak üzere…

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.