Güney Marmara'nın Gözde Tatil Beldesi Avşa Adası

Avşa Adası Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı olup İstanbul ve Tekirdağ'a en yakın tatil beldesidir. Yakın il merkezleri Balıkesir, Çanakkale ve Bursa'dan ise Avşa'ya ulaşım kara yolu sonrası feribotla 2 saat mesafededir. İstanbul ve Tekirdağ'dan ise feribotla 3 saatte Avşa'ya gelmek çok kolaydır. Yaz aylarında günde 3-4 kez Erdek, Yenikapı-Bostancı ve Tekirdağ'dan feribot seferleri vardır.

Avşa Adası'nı diğer tatil beldelerinden farklı kılan en önemli özelliği eğlence hayatı ve deniz-kum-güneş üçlüsünün burada mükemmel olmasıdır. Avşa'da 3 büyük diskoda yaz boyunca konserler düzenlenmekte, ünlü sanatçı ve DJ'ler buralarda sahne almaktadır. Ayrıca barlar sokağındaki gece kulüplerinde de gece 2'ye kadar eğlence son sürat devam etmektedir.

Avşa Adası'nda denize girmek istediğinizde birçok farklı seçenek sizleri beklemektedir. Merkez Plajı, Altınkum Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Manastır Plajı, Karadut Koyu ve sadece bayanların girebildiği kadınlar plajı Avşa Adası'nda sizleri beklemektedir. Marmara Bölgesi'nin hala bakirliğini koruyan tertemiz koylarına sahip olan Avşa'da deniz suyu çok tuzlu olmamak ile birlikte kumu ise minerallerden oluşmaktadır. 

Adaya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler; Meydan Kumru, Titiz Midye, Ortaköy Waffle ve Kumpir'dir. Ayrıca geceleri sahilde kum üstünde kurulan masalarda da yemek keyfi yapabilir, canlı müzik eşliğinde sıcak yaz gecelerine hoş bir seda bırabilirsiniz.

Avşa'da sezon haziran ayında başlar, ekim sonuna kadar devam eder. Avşa Adası'nda konaklama diğer tatil beldelerine göre çok ucuzdur diyebiliriz. Yaz aylarında sezonda bile pansiyon fiyatları kişi başı 50 TL'den başlamaktadır. Otellerde ise fiyatlar 100 TL civarındadır. Şimdiden Avşa Adası'nda iyi bir tatil dileriz.

Avşa'ya yola çıkmadan önce varsa ilaçlarınız, terlik, havlu, güneş gözlüğü, deniz kıyafetleri gibi ihtiyaçlarınızı çantanıza almayı unutmayın. Eğer adaya mayıs, haziran, ağustos gibi aylarda geleceksiniz mutlaka valizinize hırkanızı almayı ihmal etmeyin.