Güzellikleri Çok Olan Şehir: Eskişehir

Üniversiteyi burada okuyan arkadaşlarımızın öve öve bitiremediği Eskişehir’e varıyoruz.

İlk iş olarak, modern ve sade çizgisiyle göz alan Ada Life Otel’e (www.booking.com/hotel/tr/ada-life.tr.html) yerleşiyoruz. Porsuk Çayı’nın yanı başındaki lokasyonu ve müşterilerinin her ihtiyacına yanıt veren servis anlayışından ötürü konakladığımız süre boyunca aşırı memnun kalıyoruz.

Şahane bir havada kendimizi neşeli insanlarla dolu Eskişehir sokaklarına atıyoruz. Eski halinin tersine, Porsuk Çayı belediyenin yoğun çalışmaları sonucu şehrin ortasından pırıl pırıl akıyor.

Çayın her iki yanı bol bol yeşillendirilmiş bir halde. 19. yüzyıldan kalma Eski Osmanlı mimarisindeki geleneksel evlerin bulunduğu Odunpazarı’na doğru yürüyoruz.

Restore edilmiş rengârenk evlerle bu geniş bölge birçok sanat atölyesine de ev sahipliği yapıyor. Yoğun olarak lületaşı ve cam sanatlarıyla uğraşılan bu şehirde çeşitli atölyeleri gezmek de mümkün.

Yoğun öğrenci nüfuslu Eskişehir’i, en hızlı ve en keyifli şekilde Porsuk Çayı’nın dar kanallarında gondol sefası yaparak gezmenizi öneririz. Yazın gerçekleştirilen kano yarışları şehrin yoğun ilgi gören aktivitelerinden biri.

Eski kiremit ve tuğla fabrikalarının yer aldığı alana AVM’ler dikilmiş olsa da temsili olarak konulan fabrika bacaları bölgenin eski görüntüsünü gözünüzde canlandırmanıza olanak sağlıyor. Yöreye özgü yemeklerden çibörek, haşhaşlı ekmek ve balaban kebabından tatmadan buradan ayrılmayın. Termal sularla beslenen kaplıcalarda rahatlama şansını kaçırmayın.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde yer verdiği gibi: “havasının letafeti dolayısıyla güzellikleri çoktur” sözü, Eskişehir’i tam manasıyla betimliyor.