Hafta Sonu Konya Gezim

Herkese merhaba. Geçtiğimiz hafta sonu arkadaşlarımla Konya'ya gittim. Bu ikinci gidişimdi. Daha önce görmediğim Meke Gölü ve Sille Köyü programda olunca görmek için tekrar gitmek istedim.

Yaklaşık 9 saatte ulaştık. Geziye Meke Gölü ile başladık.Meke Gölü bir krater gölü. Konya'ya 1-1,5 saat uzaklıkta. Araçtan inince yarım saat kadar uyanmış doğa içinde yürüyerek krater gölüne ulaştık. Değişik ve güzeldi. Gölden ayrılıp lale tarlalarına geçtik.Türkiye'nin en büyük lale tarlaları buradaymış. Uçsuz bucaksız lale tarlası renk renk lalelerle gözlerimize ziyafet çekti.

Burada fotoğraflarımızı çekip ayrıldık ve Konya merkeze geldik. Akşam Mevlana Kültür Merkezi'ndeki sema gösterisini izledik. Ücretsiz gösteri yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Alt kattaki hediyelik eşya satan yerleri de gezebilirsiniz.

İkinci gün ilk durağım Konya Tropikal Kelebek Bahçesi oldu. Çeşit çeşit ,renk renk kelebekler tropikal bahçede özgürce uçuyor. Oluşumlarını seyredebileceğiniz alanları, kurutulmuşları, beslenmeleri hepsini burada görebilir hediyelik eşya kısmında kelebekli hediyelikler alabilirsiniz.

Kelebeklerden ayrılıp Sille köyüne geçtik. Burası Konya'ya 8 kilometre mesafede eskiden Rumların yaşadığı, ortasından nehir geçen etrafında kafelerin olduğu, restore edilmiş evlerin bulunduğu şirin bir köy.

Köydeki bir şapeli saat müzesi yapmışlar. Tepeye çıkıp müzeyi gezebilirsiniz küçük ama güzel.

Konya'da görebileceğiniz en önemli yer tabiiki Mevlana Müzesi ve Türbesi.

Mevlana Türbesi'nden çıkınca meydandaki caddeden ilerleyerek Alaeddin Tepesi'ne çıkabilir Alaeddin Camii'ni gezebilirsiniz. Ayrıca Atatürk Evi Müzesi'ni, Etnografya Müzesi'ni, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi'ni de gezebilirsiniz. Konya'ya gelmişken Mevlana şekeri ve Konya gevreği almadan, bamya çorbası, fırın tandır ve etli ekmek ile tirit yenmeden dönülmez. Hepsi güzeldi fakat özellikle et suyuyla pişmiş bamya çorbası enfesdi.

Bunları tadabileceğiniz yerler Konyamutfağı, Tiritçi Mithat, HacıŞükrü, Alibaba Fırın Kebap ,Bolu Lokantası şeklinde sıralanabilir. Harika bir geziyi tamamlayıp, güzel yerler görüp, enerji depolayıp, stres atıp döndük kürkçü dükkanına.

Yeni rotalarda görüşmek üzere...

www.sarimutfak.blogspot.com.tr