Hafta Sonu Yakın Yörelere Gezi Rotaları – 4

BURSA Yeni bir Yılı Eski bir kentte, Şehzadeler şehrinde karşılamak…

Yeni yılı karşılamak üzere geldiğimiz, şifalı suları, kaplıcaları, dağları, gölleri, köyleri ile gezilecek geniş bir yelpaze sunan Bursa’daki 2. günümüzde, kent içinde tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz.

Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliyesi, Muradiye (II. Murad) Külliyesi olarak (Cumalıkızık ile birlikte) 2014’de UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alındı.

Gezimize şehir merkezinde bulunan Ulu Cami ve Koza Han ile başlıyoruz.

Ulu Camii - 14.yüzyılda Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılmış olan bu muazzam eser, Bursa da yer alan tüm mimari eserlerinin de en büyüğü, Bursa’nın Ayasofya’sı.

Koza Han - Sultan II. Beyazıd tarafından yaptırılan Han, eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı yerken bugün kentin ipeği ile ünlenmesinde ilk rolü oynamış belki de. (6-7)Bursa biz hanımlar için bir alışveriş cenneti, bu tarihi handan ipek ürünleri almadan dönmeyeceğiz elbette. Alışverişimizi tamamladıktan sonra sıcak salep ve kahve keyif için hanın avlusundaki kafelerden birinde biraz ısınıyoruz, güzel havalarda buradaki ıhlamur ağaçları altında oturmak çok daha keyifli oluyor elbette.

YEŞİL CAMİ ve Türbe - Yeşil semtinde Bursa Ovası'na hakim, kentin en güzel yeşilinin olduğu bir tepede, Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan cami, erken Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden ve baş yapıtlarından. Duvarları mermer taş işçiliğinin çok güzel örneklerini sergiliyor, en önemli özelliği ise çini süslemeler, özellikle caminin mihrabı bir çini şaheseri. Adını yeşile çalan çinilerinden almış Yeşil Türbe, külliyenin içinde ve kentin önemli bir simgesi. Ceviz ağacından oyulmuş kapısını da gözden kaçırmayın.

Yeşil Medrese - Birçok ünlü bilgin yetiştirmiş olan medrese 1975 yılından beri Türk İslam Eserleri Müzesi olarak faaliyet göstermekte. 12. ila 20. yüzyıl maden, seramik, ahşap, işleme, silah, el yazması kitaplar ile çeşitli etnografik eserler sergileniyor. Restore edilmiş Belediye binası da çok güzel bir yapı.

Şehirde gezerken hemen her adımda tarihi bir yapı,cami, türbe, görebilirsiniz.

Osman Gazi Türbesi - Türbe kapısında şair Nevres’in metni, Hattat Mehmet Zeki Dede’nin 1800’lü  yıllarda yazdığı onarım kitabesi bulunmakta.

Orhan Gazi Türbesi - Bizans dönemine tarihlenen ve Saint Elie Kilisesi kalıntısı üzerine yapılmış olan türbenin döşemelerinde Kiliseye ait mozaik kalıntıları günümüze kadar gelmiş.

Atatürk Müzesi - 19.yüzyıl yapımı, Bursa Belediyesi’nin Atatürk’e hediyesi. Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet’imizin 50.yılında müze olarak ziyarete açılmış.

Karagöz Evi Müzesi Hacivat ve Karagöz hayal mi, gerçekte yaşadılar mı bilinmez. Ancak Karagöz’ün demirci, Hacivat’ın da duvarcı olarak Bursa’da bir camii inşasında çalıştıkları, cami yapımının gecikmesi üzerine sultanın onları ölümle cezalandırdığı, sonra da üzüldüğü, Şeyh Küşteri’nin de iki kafadarın deriden yapılmış tasvirlerini perde arkasında oynatarak şakaları ile padişahı avuttuğu rivayet edilir.

Bedesten (Kapalıçarşı) - Çarşı tipinin ilk örneklerinden. Kumaş, mücevher ve çeşitli kıymetli eşyaların alım satımının yapıldığı, eşit büyüklükte kubbelerle örtülü, bir çeşit kapalı çarşı olan Bedesten, Osmanlı Devleti’nin ilk bedesteni olması açısından önemli. 14 kubbe ile örtülü çarşıda 56 dükkan ve 32 mahzen bulunuyor. Geyve Han, Fidan Han, Emir Han, Bedesten, Tuz Hanı, Galle (Tahıl) Hanı, Hacı İvazpaşa Çarşısı, İpek Hanı (Arabacılar Hanı), Balibey Hanı, Kapan Hanı, Pirinç Hanı, Çukur Hanı ve en ünlüsü...

Tophane - Osman ve Orhan Gazi Türbelerine ev sahipliği yapan Tophane’de hem geçmişi yad edebilir. Hem de manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Irgandı Köprüsü - Geleneksel el sanatlarının yapıldığı ve üzerinde bir çarşı bulunan, dünyada sadece birkaç örneği olan bir köprü. Çarşıdan sevdiklerinize hediyeler alırken bu ilginç yapıya da tanıklık etmiş olacaksınız.

Öğlen molasında kebap yemeyi ihmal etmezsiniz eminim, en eski tarihi kebapçı da çarşı içinde,,

Yarın kısa tatilimizin son gününde bir başka şirin, tarihi bir Rum köyü Trilye’deyiz. 

Yazı dizisinin tüm bölümlerini aşağıda bulabilirsiniz.
Birinci Bölüm
İkinci Bölüm
Üçüncü Bölüm
Dördüncü Bölüm
Beşinci BölümAltıncı Bölüm

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.