Google+

HAFTASONU KAÇAMAKLARINDA İLK DURAK, ÇEŞME

419830 May 2011Gezi Notu
IŞIL ATAKERIŞIL ATAKERSilver Yazar30 May 201141981 Yorum

Haftasonu kaçamaklarının yorucu tarafı var elbette, uçak yerine otobüs tercih ettiğimden sabah gittiğin yere vardığında normalinden 2 kat daha büyük ayak ve bacaklar ile tüm gece uyurken bir an koptuğunu sandığın el ve ayak karıncalanmaları ile uyuklamalar, bu tür seyahatlerin bir parçası. Ancak 2 gün de olsa İstanbul´dan uzaklaşmak, tüm yorgunluğunu tertemiz masmavi denize girerek atmak, bol oksijen almak, tüm bu yol yorgunluğuna değer. Bir de bazen şansınız yaver gider ve tüm koltukların dolu olduğu otobüste yanınızdaki yolcu gelmeyip 2 koltuk da size kalıyorsa sizi mükemmel bir yolculuk bekliyor demektir.

Atatürk´ün bankası İş bankası müdür emeklisi olan babam sayesinde yaklaşık 25 yıldır her yaz en az 10 günlük devre için Çeşme´deki tesislere geliyoruz. Gerçi çalıştığımdan dolayı artık ailem bana bakmakla mükellef olmadıklarından tesiste yanlarında kalamasam da her türlü olanaklardan oldukça komik fiyatlarda faydalanmak mümkün. Haftasonu için Cuma gecesi otobüse atlayıp ailemin yanına geldim. Bazılarınız “2 gün için bu kadar yol değer mi?” diye sorabilir. Cevabım “kesinlikle değer”
Çeşme

Çeşme´ye gelince neler mi yapılır? Benim ritüelimden bahsetmek gerekirse; baba ile pinpon maçı yapılır. Hayatımda ilk kez 2 set alınır ve baba yenilir, klasik kamp - Çeşme arası yürüyüş yapılır. Çok eski bir restaurant olan İmren Lokantası´nda kabak çiçeği dolması yenir, Çeşme kalenin hemen karşısında meydanda bulunan Methan Dondurma’da sakızlı dondurma yenir, sahilde yürüyüş yapılır. Ve bu sefer diğerlerinden farklı olarak, Çeşme´de geçen yıl yapılan marinada açılan Tuval´de mojito içilir. Tuval, aynı zamanda Alaçatı´da da olan bir restaurant. Yemekleri oldukça lezzetli, biraz pahalı olmasına rağmen ambians, yemeklerin lezzeti ve önünüzdeki manzara verdiğiniz paraya değer. Bu arada heykel sanatçısı İlhan Koman´ın 21 yıl boyunca evi ve atölyesi olan 106 yaşındaki tarihi gemisi, M/S Hulda, Çeşme Marina´nın sponsorluğunda bir yıl boyunca Çeşme Marina´da demirleyecek, İlhan Koman´ın son dönemde ürettiği yapıtları ise teknenin güvertesinde sergilenecek. 9 Haziran 2011 tarihine kadar hem sergiyi ziyaret edebilir hem de teknenin büyüleyici havasını soluyabilirsiniz. Eğer sessiz ve sakin bir ortam arıyorsanız, Çeşme, Alaçatı´ya oranla hala çok keşfedilmemiş. Kesinlikle huzur verici bir mekan.
Çeşme-1

Pazar günleri açılan Çeşme´nin pazarına uğramadan da buradan ayrılmayın. Eğer marketlerde satılan biber salçasını yapay buluyorsanız ve yemek yapmayı da seviyorsanız pazardan biber salçası almanızı tavsiye ederim.

Çeşme şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Kandıra Butik Hotel, Mucci Hotel, Marissa Boutique Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Kaplan Hotel, EVN Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Taytanli Motel, Mavi Butik Apart, Dolina Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Çeşme aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

SEYHAN YÜCEYATAK kullanıcısının resmi

SEYHAN YÜCEYATAK

GÖNDERİ ZAMANI 20 Kas 2013
İzmir’in en popüler tatil yöresi… Çeşitli zevklere hitap eden restoranlar, plajlar, sörf, kiteboard, dar sokaklar, Çeşme kalesi, butik otelleri, Çeşme limanı hepsi çok güzel.