Havana'da Yeşil Yürüyüş: Paseo del Prado

Türkiye’de parka hasret bir insan olarak Havana’nın çok sevdiğim bir parkından bahsetmek istiyorum; Paseo del Prado (Field Walk, Türkçeye Yeşil Yürüyüş olarak çevirmek benim hoşuma gidiyor). Sömürge döneminde Nuevo Prado, Alameda de Extramuros, Paseo de Isabel II ve Paseo del Prado isimleriyle anılan bu meydan, bağımsızlıkla birlikte, 1904 yılında Paseo de Marti ismini alıyor ama Havanalılar buraya hala Paseo del Prado demeye devam ediyor.

Bu uzun ince park ya da meydan da diyebiliriz, 4 bölümden oluşuyor; Paseo bölümü, Parque Central bölümü, Capitolio’nun önündeki bölüm ve Parque de la Fraternidad bölümü. Prado’nun yapımı 1772 yılında Vali Don Felipe Fonsdeviela y Ondeano tarafından başlatılıyor. Ondeano, aynı zamanda Havana’nın ilk şehir planlamacılarından sayılıyor çünkü Havana’nın ilk tiyatrosu Alameda de Paula, Palacio de los Capitanes (Eski Havana’daki bugünkü Museo de la Ciudad / Şehir Müzesi) gibi sembolik yapılar da onun zamanında inşa ediliyor. Prado Meydanı zamanla dönemin burjuva sınıfı arasında çok popüler oluyor. 1884 yılında meydan yeni ışıklara, banklara ve kaldırım taşlarına kavuşuyor. Daha sonra meydanın her iki yanına güzel binalar yapılmaya başlanıyor ve 20. yüzyılın başlarında bu bölge zenginlerin gözbebeği bir yerleşim alanı haline geliyor. 1920’lerin sonlarına doğru Fransız mimar Jean Claude Nicolas Forestier’in önderliğinde Fransız ve Kübalı sanatçılar tarafından bugün gördüğümüz bronz aslanlar, mermer banklar ve lambalar ekleniyor. 1950’lere gelindiğinde, zengin aileler birer birer Miramar ve Vedado bölgelerini bırakıp buraya taşınmaya başlıyor. Devrimden sonra binalar bakımsızlaşmaya başlasa da günümüzde bir kısmı renove edilmekte.

Bu pırıl pırıl taşları ve her iki yanı boyunca uzanan yemyeşil ağaçları ile Paseo del Prado bugün sokak sanatçılarına, farklı etkinliklere, kaykaylı, patenli ya da top oynayan çocuklara, mermer banklarında dinlenmek isteyen misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle sanatçıların olduğu günlerde burayı bir açık hava müzesi ve alışveriş merkezi olarak adlandırmak da mümkün.  Eski Havana’yla şehrin merkezini ayıran ve bir ucundan Malecon’a çıkan bu meydanda vakit geçirmek ayrı bir keyif…

Gezgin Gezegen

Yazar Hakkında

Gezgin Gezegen

Önce Küba, sonra geri kalan dünya...Küba hakkında yazılar ve butik Küba gezileri için: www.gezgingezegen.net