Hayak Kırıklığı Küba

Merhaba öncelikle herkesin çok merak ettiği dünyanın en çok görülmek istenilen yerine giderken amacınızı iyi belirleyin. Vizeniz olsa bile kapıda sıkıntı olabilir hazır olun kimin polis kimin sınır polisi çalışan olduğu belli değil elinde parçalanmış bir kağıt 50 kere aynı şeyi sorup yazıyorlar ama yazılandan kimsenin haberi yok.

Pasaporta da direkt basıyorlar mühürü. Amerika'ya giden gidecekler dikkat. Eğer çok harika daha önce yüzmedeğiniz bir denizde yüzmek istiyorsanız Küba sahilleri tercihlerinizin en başında gelmelidir. Bunu Karayipler olarak da düşünebilirsiniz.

Eğer o insanların dünyasını öğrenmek istiyorsanız; Kübalıların diğer insanlardan farkı yok, öyle eşitlik falan yok yani bisikletli araba süren fakir doktor mühendis zengin her yerde 56 model chevroletler yok son model audiden jeepe kadar her şey var.

Her şey turisti kazıklamak üzerine kurulmuş. 2 km yere taksiler 20 TL civarı ücret alıyor. Otobüse binelim desen bizi almadılar valla. Oteller her şey dahil ama bahşişi ateşlemezsen su bile yemek bitimine zor geliyor.Varadero otelleri Havana otellerine göre çok çok iyi.

Transfer için otellere sormayın hemen taksi diyolar HAV-Varadero 150 km 125 CUC diyor yersen 85 CUC a götürüyor. Transtur falan var onlarda kişi başı 30-40 CUC a götürüyor. Otellerin hali içler acısı en lüksü bile bizim vatandaşlarımızın Tripadvisor'a yaptığı yaptığı offf çok kötü dediği Antalya otellerinin yanında hiç kalıyor. Belek'te o fiyata Kral Faruk gibi hizmet alırsın. Turla gittiğiniz yerlerde sakın rehberlere bir şey sormayın tamamen sizi kazıklatmak üzerine kurulu. Su 1,5 euro wc 1 euro, mekanlarda bile parayla.

Yolda aaa ne sevimli teyze fotoğrafını çekeyim demeyin 1 CUC diye peşinden kovalıyor. Size gülerek yaklaşan biri varsa ya sigara satacak ya para isteyecek bunu bilin. Aynı puro bir yerde 12,5 iken bazı yerde 35 CUC alırken çok dikkat edin hiç acele etmeyin havaalanında dönüşte alın. Duty free'den değil de check-in yapmadan önceki dükkenlardan.

Öyle öğrenciler kitap defter falan bulamıyor kalem verince seviniyor diyenler inanmayın köylerde bile çocuklerın her şeyi var. Biz araba kiralayıp gezdik oraları bilen Meksikalı bi arkadaşla. İspanyolcanız yoksa kiralamayın. Sizin anlayacağınız komünizmden eser yok.

Gitmek için nedenler; bir harika deniz, iki pinacolada (mojito buradakiler kadar bile iyi değil) ve etleri çok lezzetli. Paranız varsa 30 saat yol gidin gelin siz de görün. İyi tatillerrrrr.