Hızlı Selanik Gezisi

1 Ekimde başladığım Atina gezimden sonra ikinci durağım Selanik oldu. Atina'dan günde yaklaşık 5 tren seferi var Selanik'e. Atina kırmızı metro hattı üzerindeki Larissa metro istasyonundan tren garına ulaşabilirsiniz ve gayette küçük bi tren garı. Saat 14.18'deki trene öğrenci kimliğimi gösterip 29 euroya yerimi ayırttım. Normal fiyat 35-36 euro civarında. Atina-Selanik yaklaşık 5 buçuk saat sürüyor trenle. Ama zamanı kısıtlı olanlar gece 23.55'teki treni kullanabilirler o da sabah 06.00 civarında Selanik'te oluyor.

Selanik'te maalesef Atina'da ki gibi metro hattı yok.Selanik tren garından indikten sonra 8 numara,11 numara ve 14 numaralı otobüsler direk merkeze Aristotales Meydanına gidiyor. Otobüs bileti 1.10 euro.Otobüsün içinde durak isimleri yazıyor ve seslide söylüyorlar. Uluslararası Otobüs terminali ise tren garına uzak biraz şehir dışında. Merkezden 31 numara, 8 numara ve 12 numaraya binip son durakta indiğinizde uluslararası otobüs terminaline ulaşabilrsiniz.

Selanik'te deyince aklımıza ilk gelen tabii ki ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğup büyüdüğü Pembe Köşk aklımıza geliyor tabii hemen. Ev çok merkezi bir yerde değil maalesef herkeste evi bilmiyor. Şimdi ben kabataslak kolayca tarif edeceğim.Hagia Sofya Kilisesinden deniz tarafına doğru değilde ters istikamete doğru yürüyün.Yaklaşık 1 km yürüyecekseniz. Yoldan karşıya geçip hiç bir yere sapmadan devam edin,eski bir kilisenin yanından geçeceksiniz. Yine hiç bir yere sapmayın yukarı doğru tırmanın karşınıza ''Ottika'' isimli dükkan çıkana kadar devam edin o dükkanı gördüğünüz an sağa dönün veya 300 metre daha yürüyün T.C Konsolosluğu'nu göreceksiniz. Atatürk'ün Evi hemen arkasında kalıyor. Bu arada müze Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücretsiz.

Selanik'te yapılması gerekenleri deniz kenarında kordon boyunca yürürseniz herşeyi görebilirsiniz. Aristotales Meydanı'nı, White Tower'ı, uçan şemsiyeleri, heykelleri görebilirsiniz.

Hagia Sofya Kilisesi biraz daha içerde kalıyor. Onuda görebilirsiniz. Yaklaşık 100 metre mesafede denize çok uzak değil.

Deniz  kenarında frappe içebilirsiniz gerçekten çok güzel yapıyorlar ve 3 euro civarı heryerde. Hediyelik eşya işini Aristotales Meydanı'nın sonunda balık pazarı var ordan halledebilrsiniz, en ucuza orda gördüm. Akşam yemek işinide yine balıkçılar çarşısının ordaki restaurantlardan güzel bir balık menüsü yiyebilir yanında ozonuzu içebilirsiniz.

Türkiye şartlarına göre nerdeyse bedavaya geliyor gerçekten. Porsiyonlar bizim ülkemizdeki porsiyonlara göre çok büyük ona göre sipariş edin derim. Orda çünkü amaç hem müşterinin karnını doyurmak hem para kazanmak.

Selanik için 1 tam günün yeterli olduğunu düşünüyorum. Çok küçük ve üniversiteli öğrencilerin ağırlıkta yaşadığı güzel bir şehir Selanik.