Barcelona'dan yeni döndüm, ayağımın tozu ile ilk yazımı hemen sizinle paylaşmak istedim. Bu yazım tamamen Barcelona ile ilgili. Huzurla geçen 7 günü yazarken tekrar hatırlayacağım eminim, asla unutmamak dileğiyle... Barcelona gezimiz için Ağustos'ta gittiğimiz Viyana,Prag,Budapeşte gezimizden hemen sonra biletlerimizi almıştık. Bu sefer herhangi bir tur şirketi ile gitmemeye karar verdik. Çünkü bir önceki gezimizde şirket ve tur rehberi yüzünden birkaç sıkıntı olmuştu. Ama onlara ragmen muhteşemdi. Pegasus ile birlikte yolculuğumuz başladı 9 Ekim'de saat 10:00 sularında.. Beni her zaman heyecanlandırır uçak yolculuğu. "Yaşayacak çok güzel şey var aman düşmeyelim." diye diye bilmem kaç cümle kurarım içimden o uçaktan inene kadar. Korkutuyor işte beni, arabadan daha güvenilir olsa bile yerde gitmeyince beni geriyor sanırım :) Neyse dediğim gibi uçağa bindik ve bulutlarla yolculuğumuz başladıııı.... 

3 saat süren yolculuğumuz sonrasında Barcelona Hava Limanı'na indik ve hemen Aerobus ile (Yaklaşık 6 Euro) otelimize gittik. Urgell bölgesinde kaldık 7 gün boyunca. Çok şirin bir yerdi. Kaldığımız otelin altında pastaneler, fırınlar vardı. Her sabah kahvaltılarımızı bu güzel fırınlarda yaptık. Tek problemimiz çayı biraz geç bulduk o ayrı. Eskiden çok çay sevmezdim ama insanoğlu bilirsiniz uzaktayken olmayan herşeyi çok severmiş gibi istiyor :) Fırınlar çok güzel, dükkanlar çok güzel, çalışanlar sizi gorunce "Holaaaaa" nidalarıyla karşılıyorlar. 

Barcelona çok güzel, huzurlu ve insanın geri dönmek istemeyeceği bir şehir. Yaşayanlar Katalanca, İspanyolca, İngilizce ve Fransızca konusuyor. Gittiğimizde birçok ülkeden turist vardı, çok kalabalıktı. Kaldığımız otelin sahibinden bir harita aldık ve Barcelona'yı keşfe çıktık. Barcelona'dakiler kendilerini İspanyol değil Katalan olarak kabul ediyorlar, aşırı derece milliyetçiler. Trafik söz konusu olunca birçok ülke gibi yine çok düzenli bir trafik ile karşılaştık. 7 gün boyunca duydugumuz tek korna sesi sanırım ambulans sesi idi, düşünün. Büyük caddeleri var. Bisiklet yolları ayrı, cadde uzerinde yüzlerce bank var dinlenmek için, kedili köpekli gezenler, bisikletler, scooterlar, arabalar, elektrikli taksiler, kaykay ve patenler ile muhteşem işleyen bir trafik vardı. Türkiye'de olsak her dakika korna, bisikletlilere çarpma, yayaya yol vermeme gibi durumlarla sürekli karşılaşırız o ayrı. Metro konusunda muazzam bir düzen var, toplu taşıma araçlarında yaşlı ve öğrencilere %80 indirim var. Biz 10 kerelik indirimli kart aldık gezimizde. Metrolar çok düzenli, temiz, rahat ve saatleri hiç şaşmıyor. Gidecek olanlar için tavsiyem bu indirimli karttan almanız, dileyen Barcelona's Transports Metropolitans adresinden de takip edip, gitmeden önce konu ile ilgili bilgi alabilir. Biz son birkaç gün metroyu kullandık sık olarak, çünkü ilk günlerde harıl harıl yürük, gezdik, sokak sokak dolaştık. Ki bence gitmişken hangi şehir olursa olsun en ince ayrıntısına kadar, tüm sokaklarını ezberlemek gerektiğini düşünüyorum. Daha keyif alınası bir gezi oluyor çünkü. 

Barcelona'ya gitmeden önce hırsız, kapkaççı konusunda aşırı derecede uyarılmamıza rağmen şöyle söyleyebilirim ki özellikle Türkiye'den gidiyorsanız zaten alışıksınızdır oyle seylere ki biz gittiğimizde sadece bir kişi oyle yanımıza geldi hayır dedik gitti. Türkiye'de peşinden geliyor bunlar, öldürüyor, kesiyor biçiyor, soyup soğana çeviriyor yapmayın korkutmayın gidecek olan meraklıları :) Demek istediğim şehir düşünülenden daha da güvenilir. Zaten polisleri de sıklıkla görebilirsiniz. Orası huzur şehri ne olacak yahu? 

Gidilmesi & Görülmesi & Denenmesi Gerekir, Bunları Yapmadan Dönmeyin :)

La Rambla: Upuzun, bol ağaçlı, ortasında bisiklet ve yaya yolunun bulunduğu cadde. Aşırı kalabalık değil, biz bisiklet ile tüm şehri dolaştık yine de dehşet bir kalabalık ile karşılaşmadık. Karşılaşsanız da anlamazsınız zaten çünkü o kadar düzenli bir sistemleri, trafikleri var ki ah ahh yine Türkiye'ye bakıp iç geçiriyor insan.. Şehrin en cıvıl cıvıl caddesi. Tüm sokaklar canlı heykellerle dolu :) Barcelona' da heryerde heykel sanatçılar, müzisyenler, sokak performansları görebilirsiniz. Bunlar da birkaçı..

 

O kadar eğlenceli adamlar ki şu heykel sanatçılar, Prag'ta da karşılaşmıştım birçoğu ile. Ama buradakiler Prag'ta olduğu gibi para için peşinden koşmuyorlar, sanat yapıyorlar işte. Bir de müzisyenler.. Benim aşık olduğum işim, huzurum.. Onları dinlerken mest oluyorum, hele ki sokaklarda...

Urgell Caddesi: Biz burada konakladık ah hatıralarım canlandı ne eglenceliydi anlatamam. Alt katımızda bir fırın vardı, sabah kahvaltılarımızı orada yaptık, holaaa nidaları eşliğinde tabi ki :)

Boqueria Çarşısı: Hergün muntazam bir kere gezdiğim çarşıya aşık olmamak elde değil. Instagram ve Facebook hesaplarımda çarşı ve içindekilerle ilgili birçok fotoğraf paylaşmıştım. Arkadaşlarım da çok merak etmişti. Boqueria cok geniş bir yer, dipdibe bütün tezgahlar. Et, meyve, meyve suları, şekerleme, deniz ürünleri, minik restaurantların içinde bulunduğu bir çarşı. Cok kalabalık ve haliyle çok gürültülü ama gidilmeden dönülmez. 


Ne kadar da güzeller değil mi? Canınız istedi mi? :) 

Boqueria'da bayıla bayıla hayranlıkla onunde durduğumuz tezgahlardan biri marzipan çikolataları oldu. Birkaç tane de satın aldık. Cok pahalı yalan yok ama değer doğrusu :) İşte bunlar da marzipan çikolatalar..

Boqueria Barcelona'nın en ünlü pazarı. Yerli ve yabancı birçok turist buradan alışveriş yapıyor. O yüzden cok kalabalık zaten. Pazarın ismi boc kelimesinden geliyor. Boc keçi demek. 13.yy'da burada keçi eti satıldığı için böyle bir isim konulmuş. Şimdilerde ise birçok, özellikle domuz etinin satıldığı yer. Bu pazarın resmi ismi ise Mercat de la Boqueria. Zaten market anlamına geliyor sanırım bu Mercat, her yerde var ve ismi mercat olarak geçiyor. Bizde market onlarda mercat :) 1835 yılında yapılmış bir pazar.İspanya'nın en renkli pazarlarından sayılan Boqueria'da Akdeniz damat tadı ile tanışabilirsiniz :)

Barcelona gezimizzz devam ediyooooorrr :)

Barcelona'nın bir diğer ünlü yeri de Sagrada Familia...
Barcelona'nın simgesi olan, her gidenin burayla ilgili bir hediye alıp döndüğü kilise, Gaudi'nin ünlü eserlerindendir. Hatta sanırım en ünlüsü bu. Gaudi tüm hayatını bu kilisede yaşamış yaparken. Gaudi öldükten sonra da kilise hala yapılmaya devam etmiş, çalışmalar sürmüş. Birçok yerli ve yabancı turist burayı görmek için sabahtan akşama kadar sıra bekliyor. Ama ne sıra! Biz kafadan 1 saat bekledik, arkadakileri dusunemıyorum bile. Değer mi? Tartışılır. Ama yine de cok beğendim tabi ki. Kilise UNESCO dünya tarih mirası listesinde yer alıyor. Kişisel olarak gezmek isteyenler için 12,5 Euro olan kiliseye gitmek isterseniz öncesinde sıra beklememek için muhakkak internet üzerinden rezervasyon yaptırın derim. 

 

Kilisenin kapısında 50 dilde yazılmış bir yazı var. Tam 16 sene burası için çalışan, hayatını buraya taşıyan Gauidi buradaki mezar odasında yatmakta. Mimari detaylar çok fazla. İçerisi de dışı kadar muhteşem.  Eğer yolunuz düşerse Barcelona'ya, Sagrada Familia gezmeden gelinmeyecek yerler arasında.. 

Barcelona Gezimizin devamı bir sonraki postta sizlerle olacak, fazla bunaltmadan kaçayım :)

Nasıl buldunuz simdilik Barcelona'yı? Ne kadar güzel ve tarihi değil mi?Barcelona'nın romantizmini merak ediyor musunuzzz? O da bir sonraki yazıda.

Kendimce, daha yepyeni bir yazar olarak birşeyler çizdim, karaladım. Eksiklerim çoktur haliyle. Sürç-ü lisan ettiysek affola. Zaman ayırdığınız için teşekkürler...

Sevgiler

Fulya Küçükaksoy

Yazar Hakkında

Fulya Küçükaksoy

Küçükken "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna verdiğim cevapları hatırlayamıyorum bile. Oldum olası maymun iştahlı olmuştum zaten.