HOLLANDA'NIN CENNET KASABALARI

Hollanda’yı duyduğumuzda aklımıza hep özgürlükler şehri Amsterdam gelir. Kırmızı ışıklar sokağı, coffe shopları, seks tiyatroları ve ünlü gece kulüpleri ile farklı bir deneyim sunar. Ünlü ressamların çalışmaları ve sıradışı müzeleriyle de sanatın ve kültürün merkezlerinden biridir ayrıca. Ama sadece bunların olduğunu düşünmek haksızlık olur Amsterdam’a ve Hollanda’ya. Başkentin kuzeyindeki ‘Hollanda’nın Cennet Kasabaları’ olarakta nitelendirilen Volendam ve Marken’i oralara kadar gitmişken görmeden dönülmemelidir. Gezinize Volendam’dan başlamanızı öneririm. Amsterdam Central Station’dan otobüsle veya aracınızla ortalama yarım saate gidebilirsiniz.

Merkezine vardığınızda bir yanınızın canlı dükkanlar, neşeli kafeler; diğer yanınızın da deniz ve sıra sıra park etmiş modern teknelerle çevrilmiş olduğunu göreceksiniz. Buraya ulaştığınızda etrafınızı izlemek için kendinize beş dakika bir izin verin. Kafelerdeki insanları gözlemlerken ve deniz kokusu ciğerlerinize dolarken, turlardan inen insanların etraflarına hayran bakışları altında kasabanın ruhunun sizi ne zaman ele geçirdiğini fark etmeyeceksiniz bile.

Kasabanın merkezin de ilerlerken sağınızda bulunan ‘Cheese Factory’ dükkanına mutlaka uğrayın derim. Hollanda’nın değişik ünlü peynirlerinden tatma fırsatını kaçırmamak gerek. Ayrıca vakitlerini tam ayarlarsanız peynirin nasıl yapıldığını anlatan ufak tura da katılabilirsiniz. Bir nevi mini müze-dükkan diyebiliriz.

Peynirlerimizi tattıktan sonra yürüyüşümüze devam ederken sağlı sollu bulunan hediyelik eşya dükkanından alışverişlerinizi yapmanınızı öneririm. Buradaki hatıralıklar Amsterdam’a kıyasla daha ucuz ve çeşitli. Ayrıca yöresel kıyafetlerle fotoğraflar çekilebilceğiniz bir iki dükkanda mevcut. Bu caddeyi bitirdiğiniz de dönüş yolunda sağınızda inen merdivenler sizi kasabanın kilisesine doğru götürür. Bu kilise de kasabanın kendisi gibi ufak ve mütevazi.

Volendam'dan Marken'e geçmeden önce güzel balıklarından yemenizi öneririm. Birçok Hollandalı buradaki balıkların Hollanda’nın en güzel balıkları olduklarını düşünüyor. Ayrıca diğer seçeneklerde mevcut.

Volendam’dan Marken’e geçerken ya aracınızla geçebilir; ya da merkezden kalkan ufak tekneleri kullanabilirsiniz.Kara yolundan giderseniz yol üstündeki ufak köylere uğrayabilirsiniz. Ayrıca Marken’e varmadan önce iki tarafınızdan denizin size eşlik ettiği bir yolla bu mini kasabaya giriş yaparsınız.

Marken’de arabanızı park ettikten sonra önce sizi Hollanda’nın yöresel ayakkabıları ‘Klompen’lerin yapıldığı ve satıldığı bir dükkan karşılar. Bu yerin bir kısmı atölye olarak kullanılmakta ve sergilenmeke. Eğer yeteri kadar kalabalık sağlanmışsa size tahta ayakkabılarının nasıl yapldığına dahil bir gösteri sunarlar.

Bu güzel dükkandan ayrıldıktan sonra bir nevi Hollanda usulü Hobbitköy'ü andıran köy evlerinin içinden yürümeye başlarız. Özel olarak film seti için hazırlansa bu kadar güzel hazırlanamaz. Hani insan burada yaşlanmaz derler ya, Marken’de de o duygu çok rahat olarak hissediliyor.

Marken’in merkezine vardığımızda Volendam’ın neşeli gürültüsü yerine bizi bir huzurlu bir sessizlik ve birkaç kafenin olduğu bir liman karşılıyor. Daha az kalabalığın olduğu Marken kendini unutturmuş bir şekilde varlığının tadını çıkartıyor adeta.Volendam’ın neşesi Marken’in iç huzuruyla adeta kendini tamamlıyor.

Birçok kişinin cennet köyleri olarak niteliği bu iki küçük kasaba adeta mutluluğun simgesi gibi dünyadaki yerini almış. Hollanda’ya gezmeye geldiyseniz mutlaka bu iki kasabaya bir gününüzü ayırın. Yolu düşen herkesin iyi gelmişim dediği bu yerleri siz de görmeden dönmeyin.