Google+

Arama formu

HONG KONG VE SYMPHONY OF LİGHTS

Bu yazı Gezimanya üyesi HÜSEYİN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hong Kong, Çin’e bağlı özerk bir bölge. Gezimanya’da Hong Kong çok güzel anlatılmış. Burada birbirine yakın olan 3 ada:
 
Lantau adası: Havaalanı ve Büyük Buddha heykelinin bulunduğu ada.

Kowloon adası: Gece pazarı (Ladies market), Symphony of Lights’ın en güzel seyredildiği, Tsim Sha Tsui ve Avenue of Stars’ın bulunduğu ada.
 
Hong Kong ise büyük gökdelenlerin bulunduğu finans merkezi. Victoria Peak ve eğlencenin kalbi Soho bölgesi burada.
 
Bu adaların her biri ayrı ayrı çok güzel anlatılmış Gezimanya.com’da, dolayısı ile ben buraları tekrar anlatmayacağım.
 
Biz önce Hong Kong adasındaki Victoria Tepesi’ne çıkıp buradan Hong Kong ve Kawloon adasının manzarasını çekiyoruz, hava oldukça sisli.

Hong Kong

Daha sonra Repulse Bay’daki Budist tapınağına geliyoruz. Burası çok renkli, tam fotoğraflık…

Hong Kong-1

Hong Kong-2

Rapulse Bay’deki bu Budist tapınağı balıkçı ailelerin denize açılan balıkçı yakınlarının sağlıkla dönmesi için dualar edildiği bir tapınakmış. Burada çok renkli fotoğraflar alıyoruz.  

Hong Kong şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Sleeplicity, Hong Kong Jiu Long Hostel (Mong Kok MTR Station Branch), 4 BEDR/2 BATH/Yau Ma Tei. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Courtyard by Marriott Hong Kong Sha Tin, The Olympian Hong Kong, L'etoile de Mer Mong Kok - Capsule Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Merryland Guest House, Li’s Chain Hostel, UK Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hong Kong aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hong Kong-3

Daha sonra bir tekneye binerek balıkçıların tekne içi yaşamlarına tanıklık ediyoruz. Bu turda meşhur Jumbo Restoran’ın yanından geçiyoruz.  

Hong Kong-4

Bu turun maliyeti kişi başı 80 HKD, yaklaşık 12$. Bence hiç doyurucu bir tur değil, tekneden göreceğiniz şeyleri kıyıdan da görebiliyorsunuz. Çok kısa süren bu tura bu fiyat çok. Biz önceki gelişimizde böyle bir tur almış ama en az 40-45 dakika dolaşmış ve çok keyif almıştık.  

Hong Kong-5

Hong Kong-6

Tur sonrası Hong Kong adasındaki gökdelenlerdeki 15 dakikalık ışık (Symphony of Lights) gösterisini izlemek için Kowloon adasındaki Tsim Sha Tsui’ye geliyoruz. Tsim Sha Tsui buluşma noktası. Özellikle akşamüzeri çok kalabalık. Bu caddenin devamında Artistler Yolu (Avenue of Stars) bulunuyor, bu yolu Hollywood’dan esinlenerek yapmışlar. Yerdeki yıldızların içinde ünlü starların ismi ve el izleri bulunuyor. Yine yol üzerinde film çekimleri ile ilgili heykeller (film makinası, yönetmen koltuğu gibi) var. Bruce Lee heykeli buradaki heykeller arasında en çok rağbet göreni.  

Hong Kong-7

Hong Kong-8

Yine bu bölgedeki Hong Kong Sanat Müzesi görülmeli. Peninsula Otel de yine burada.  

Hong Kong-9

Işık gösterisi öncesi zamanımız vardı ve Kowloon Park’a gittik. Burası yüksek binaların arasında biraz hava alma yeri. Park içindeki flamingoları fotoğraflayıp biraz dinlendik.  

Hong Kong-10

Nathan Caddesi üzerindeki bir restoranda yemeğimizi yedikten sonra ışık gösterisini izlemek üzere Tsim Sha Tsui’ye yürüdük.
 
Tsim Sha Tsui’deki seyir terasında yerimizi aldık. Gösteri her akşam 20.00’de başlıyor. Bu gösterinin 2005 yılında Guinness rekorlar kitabına girdiğini okumuştum. Gökdelenlerin ilk ışıklandırılmaları 2004’te 17 bina ile başlamış, günümüzde bu 15 dakikalık ışık şovuna 47 gökdelen katılmış. Ben de Guinness rekorlar kitabına giren bu şovun çok keyifli olacağını düşünmüştüm. Tam bir hayal kırıklığına uğradım.  

 

Şov sonrası gece otele dönüyoruz... 

Hong Kong Uzakdoğu’nun en pahalı şehirlerinden biri ve bu haliyle otel fiyatlarına da yansıyor. Ancak yine de bütçenize göre otel bulmak zor değil. Birkaç otel önerisi verecek olursam, şehir merkezine arabayla 5 dakika ve ikonik Victoria Zirvesi ile hareketli Lan Kwai Fong'a 10 dakika uzaklıkta bulunan Renaissance Hong Kong Harbour View Hotel’i tavsiye edebilirim. Otelden Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi'ne doğrudan ulaşımda bulunuyor. Bunun yanında ikinci otel öneriside bütçesi kısıtlı olanlar için. Hong Kong’un iş merkezi olan Wanchai'nin işlek caddeleri üzerinde ki JJ Hotel şehrin en uygun fiyatlı otelleri arasında bulunuyor. Ekonomi düşünenler için akıllarında bulunması gereken bir seçenek. Yine şehir merkezinde bulunan bir diğer uygun seçenek olan Largos Hotel’i de tercih etme konusunda düşünebilirsiniz. Otelin etrafında ise birçok mağaza, restoran ve eğlence mekanı bulunuyor. Hong Kong’da ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Etiketler


HÜSEYİN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım. Otuz yıl boyunca Göz Hastalıkları uzmanı olarak Sinop’ta görev yaptıktan sonra emekli oldum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Çalıştığım süre içerisinde dünyayı gezmek,...