Google+

Arama formu

HÜZÜNLÜ GÜZEL: MOSTAR

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Balkan gezimizde, bizim öteki ülke dediğimiz Bosna-Hersek'in başkent Saraybosna'ya 125 kilometre uzaklıktaki, yaşadığı acıları unutmaya çalışan, şirin mi şirin kasabası Mostar'dayız. Başkentten buraya tren veya otobüsle yaklaşık 2,5 saatte ulaşabilirsiniz. Şehrin nüfusu yaklaşık 100.000 ve yakın zamanda yaşadıkları acıların yarasını sarmak ve barış içerisinde yaşamak için çabalıyorlar. Savaşta Hırvat topçularının yerle bir ettiği Mostar Köprüsü (Stari Most), başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkenin katkısı ile aslına uygun olarak yapılmış ve 23 Temmuz 2004 yılında tekrar kullanıma açılmış, 2005 yılında da Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne eklenmiştir. Mostar denilince akla ilk gelen bu köprü, Neretva Nehri üzerinde bulunuyor. Uzunluğu yaklaşık 30 metre, eni 4,5 metre ve nehirden yüksekliği ise 24 metre olan köprünün farklı noktalardan görüntüsü çok güzel.

Mostar

Mostar-1

 Köprünün üzerinden baktığınızda ise yine bir çok güzellik göreceksiniz.

Mostar-2

Mostar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guesthouse Ajla, Apartment and room Panorama güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri White hill, Aurelia B&B, Yellow Lily Mostar Apartman. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Marija, Galaxy Apartment, Villa Divani gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Dada, Hostel Musala, Hostel Mirror tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mostar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mostar-3

Mostar-4

Bu güzellikleri seyrederken dikkatli olun, ayağınız kayabilir. Köprü üzerinde biraz oyalandığınızda bir Boşnak gencinin turistlere yönelik şovunu izleme ihtimaliniz yüksektir. Daha önceleri cesaret göstergesi olarak yapılan köprüden atlama şovu artık para kazanmak için yapılıyor.

Mostar-5

Gördüğünüz bu güzelliklerin ardından hemen köprüden sonra yer alan Bakırcılar Çarşısı (Kujundziluk) gezilmeli. Bugün daha çok hediyeliklerin satıldığı çarşı, size hiç yabancı gelmeyecek.

Mostar-6

Haliyle karnınız acıktı. Emin olun yiyeceğiniz köfte (cevapi) ve boşnak böreği (burek), size yine memleket havası yaşatacak.

Mostar-7

Mostar'dan ayrılmadan önce bir cami ile Hırvatistan tarafında bulunan bir Katolik Kilisesi gezdik.

Mostar-8

Yolumuzun üzerinde gördüklerimiz bizi hüzünlendiriyor ve kardeşlerimiz o günleri unutmamak adına bu binaları böylece onarmadan tutuyorlar herhalde diye düşünüyoruz.

Mostar-9

Mostar-10

Biz Mostar gezimizi bitiriyoruz ama sizin vaktiniz olursa Karagöz Bey Camii (Karadoz Begova Dzamija), Müslüm Bey Konağı, Koski Mehmet Paşa Camii, Biscevica Evi ve Eski Köprü Müzesi'ni de notlarınızda bulundurun.

Diğer gezi yazılarımız için: haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

Etiketler


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...