HÜZÜNLÜ KRAKOW

Kabul edelim ki Krakow, Avrupa'da gezilecek yerlerin başında gelmiyor. hatta pek çoğumuz nerede olduğunu bile bilmiyor olabiliriz. Açıkçası eşimin işleri nedeniyle vizemi Polonya'dan almak zorunda kalmasaydım, bu şehir benim de listemde yer almayacaktı uzun bir süre. Ama neyse ki üç günlüğüne de olsa bu hüzünlü ve güzel şehri gezip görme fırsatım oldu.

Öncelikle Krakow'a gitmek istiyorsanız İstanbul-Varşova-Krakow aktarmasını göze alabilmeniz gerekiyor. Varşova-Krakow arasında bineceğiniz uçağın da pervaneli olma ihtimali çok yüksek; bunlardan korkuyorsanız -ki korkmaya gerek yok- bir düşünün derim. Hava durumundan bahsedecek olursak, karasal iklim hakim olduğundan gündüz sıcağına aldırmayın, güneş battıktan sonra hava bir hayli serin oluyor. Zira biz haziranın başlarında gittiysek de akşamları üşümekten kaçamadık.

Sanırım biraz da Krakow'un güzelliklerinden bahsetmeye başlayabilirim. Elbette her Avrupa şehri gibi Krakow'da da görülmesi gereken önemli tarihi yapılar var: St. Mary's Church, Sukiennece, St. Florian's Gate, Barbican, St Peter and Paul Church gibi. Bu güzel yapıları zaten şehri gezerken mutlaka göreceksinizdir ve Avrupa'nın en büyük meydanında bir tur atmadan zaten Krakow'dan dönmezsiniz.

Şehrin en önemli yapılarından biri olan St. Mary's Church

Krakow tarih boyunca yaşadığı acıları bir şekilde size hissettiren hüzünlü bir şehir. Kasvetli denemese de karanlık bir tarafı var. Bu hüznü örtmeye her köşe başındaki sokak sanatçıları da yetmiyor.

Krakow'da en sevdiğim şey ise doğayla iç içe oluşu oldu. Gerek şehir içi gerek şehir dışı, Krakow'da gördüğüm her yer yeşille barışıktı. Krakow'da geçirdiğim üç gün boyunca yeşile doydum diyebilirim.

Gelelim benim en çok tavsiye edeceğim iki önemli aktiviteye: Bunlardan biri Wieliczka Tuz Madeni, bir diğeri de insanlık tarihinin en büyük utançlarından biri olan Auschwitz Nazi Toplama Kampı. Bu iki kültürel gezi için de gününüzün yarısını ayırmanız gerekiyor. Size tavsiyem bir gün sabah grubu ile tuz madenine, bir gün de öğle grubu ile toplama kampına gitmeniz. Her iki gezi organizasyonu için konaklayacağınız otelden yardım alabilirsiniz. Sizi otelden alıp rehber eşliğinde gezdirip sonra tekrar otele bırakan turları tercih edin derim. Çünkü ikisi de lokasyon olarak şehrin dışında bulunuyor. Üstelik fiyatları da uygun.Otel demişken, bizim otel tercihimiz eski şehir meydanına yaklaşık 900 metre uzaklıkta olan Colombus Otel oldu. Otelin odasını ve bulunduğu caddeyi çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim ama temizlik ve personelin ilgisi gerçekten mükemmeldi. Biz seyahatimize kısa sürede karar verdiğimiz için çok fazla otel seçeneğimiz olmadı. Fakat size tavsiyem şehir meydanına daha yakın bir otelde kalmak olurdu. Birazdan bahsedeceğim iki aktivitede de çokca yürüdüğümüz için akşamları meydana gidip gelmeye enerjimiz kalmadı ve bazen taksi kullanmak zorunda kaldık neyse ki taksiler ucuzdu :)

Öyleyse ben teker teker anlatmaya başlayayım...

Wieliczka Tuz Madeni
Tura katılmaya karar vermeden önce şuna karar vermek gerekir: 3,5 kilometrelik bir yürüyüşe ve yerin 300 metre altına merdivenle inmeye hazır mıyım? Tabii ki de evet! Bu yüzden en rahat spor ayakkabılarınızı giymenizi ve yanınızda bir hırka veya kazak almanızı tavsiye ederim. Maden içinde sıcaklık ortalama 16-17 derece; yani serin, ferah bir tur :) Tabii bu arada inerken bile kasları zorlayan merdivenleri çıkarak tamamlamıyoruz turu. Yukarıya çıkarken asansörü kullanıyoruz. Asansör dediysem de aklınıza geniş, rahat bir asansör gelmesin;  9-10 kişinin ancak sığabildiği 2 ya da 3 katlı (tam emin olamadım) dar bir asansörden bahsediyorum. Üstelik oldukça da hızlı. Kendinizi Charlie'nin Çikolata Fabrikası'ndaki o her yöne gidebilen asansörde gibi hissetmeniz mümkün :)

Madene arabayla veya toplu taşıma ile gideceklere de biletlerinizi önceden almanızı öneririm aksi halde kuyruk beklemeniz çok yüksek bir ihtimal. Ayrıca şunu da belirteyim ki maden büyük ve karmaşık olduğu için rehberle gezmek zorunlu. Yani ben kendi kendime gezerim deme şansınız yok. Benim gibi grupla hareket etmeyi sevmeyenleri üzecek bir durum ama çok da takılmayın tuzlu oksijeni solumanın keyfini çıkarın.

Madende fotoğraf çekmek 10 lira gibi bir ücret karşılığında serbest. Maden hakkında tarihi ve kültürel bilgileri turda bolca öğreneceğiniz için ben heyecanını kaçırmak istemiyorum. Sadece sevdiğim bir kaç fotoğrafı paylaşıyorum.

Tuzdan yontularak yapılmış bir kilise

Bu resimdeki herşey tuzdan yapılmış, yerler bile!

Bu "Last Supper" biraz tuzlu olmuş olabilir.
 
Tuz madenini gezerken sizi bekleyen herşeyi anlatmaya çalıştım ama sanırım uyarılarda bulunmaktan; güzelliğinden, bu geziye ve beraberinde gelecek kas ağrılarına kesinlikle değeceğinden bahsetmeyi unuttum. Gerçekten çok farklı ve şaşırtıcı bir deneyimdi. En basiti insan hayatında kaç kere bir tuz madenini gezme şansına sahip olur ki? Tuzdan yapılan heykeller, kilise ve Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Tablosu'nun üç boyutlu ve tuzdan yontularak yapılmış versiyonu benim unutamadıklarım arasında yerini aldı bile.

Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı
Biz tuz madenine gittiğimiz tur şirketi ile yaklaşık bir saat süren bir yolculukla kampa geldik. Aslında kampı tur rehberi olmadan da gezebiliyorsunuz, girişi de ücretsiz ama ben rehberle gitmenizi tavsiye ederim. Tur iki aşamadan oluşuyor: İlki Auschwitz Toplama Kampı, diğeri de arabayla 5 dakika uzaklıkta bulunan Birkenau. Doğruyu söylemek gerekirse ben Birkenau'ya gitmenizi tavsiye etmiyorum inanılmaz uzun bir yürüyüş yapmak gerekiyor ve o kadar yoruluyorsunuz ki bir noktadan sonra rehberin söylediklerini bile takip edemeyecek duruma geliyorsunuz. Bu şekilde gezi toplamda yaklaşık altı saat sürüyor. Ve pek fazla yemek yeme şansınız olmuyor. Bu nedenle yanınıza ufak atıştırmalıklar almanızı öneririm. Dikkat etmeniz gereken başka bir önemli husus da A4 kağıdından büyük bir çantayla buraya girememeniz. Mesela ben sırt çantamı minibüste bırakmak zorunda kaldım. Giriş sırasında da pek çok kişinin çantasını emanete vermesi gerekti.

Anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum. İnsanlık tarihinin en büyük utançlarından biri burası. Tam bir anlatılmaz, yaşanır deneyimi. Schindler's List, Life is Beautiful, Pianist,The Boy in the Striped Pjamas gibi çarpıcı filmlerle ve bir kaç belgesel ile burada yaşanan bazı gerçekleri ve hikayeleri duymuştum. Çokça etkileneceğimi biliyordum ama görmek çok başka tabii ki. Eğer sizin bu filmlerden izlemedikleriniz varsa izleyip gitmenizi tavsiye ederim.

Auschwitz'i gezerken bazen gözleriniz doluyor, bazense bu vicdansızlık midenizi bulandırıyor. Beni en çok etkileyenlerden biri mahkum kadınların kesilmiş saçlarından oluşan devasa bölümdü. Kampa getirilen kadınların saçları endüstriye kazandırılması için kesilir ve onlardan kumaş, çorap yapımında yararlanılırmış. Fotoğrafını çekmek yasaktı ama pek çok yerde fotoğrafı var. Ben paylaşmak istemedim. Müzenin birkaç bölümü dışında fotoğraf çekmek serbest. Ama kendinizi hikayelere, anlatılan acılara o kadar kaptırıyorsunuz ki fotoğraf çekmeyi unutuyorsunuz. İşte benim de çektiğim birkaç kare.   

Mahkumların Ayakkabıları 

Mahkumların traş malzemeleri

Gaz odalarında kullanılan Zyklon B gazının kullanılmış boş kutuları

Toplama kampı benim hayatım boyunca görüp etkilendiğim yerler listesinde ilk sıralarda yerini aldı. İnsanlık tarihinin en büyük utançlarından biri elbette burası ama ne yazık ki dünyanın başka yerlerinde hala benzer acıları yaşayan insanlar var. İnsanoğlu hala savaşmaktan, işkenceden, ayrımcılıktan, gaddarlıktan vazgeçmiş değil. Öleceğimizi bildiğimiz halde bu kavga neden diye düşünmeden edemiyor insan. Bana kalırsa herkesin görüp kendince dersler çıkarması gereken bir yer.

Ama tabii ki her şeye rağmen "Hayat Güzeldir"...