Huzur Dolu Cunda

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda ya da diğer adıyla Ali Bey adasını son 4-5 yıldır fazla fazla duyar oldum. 10-15 sene öncesine kadar sadece Bodrum’a gidilirdi. Sonrasında bir Çeşme furyası oluştu. Son 3-4 yıldır ise Cunda ve Bozcada gibi yerler sosyal medyanın fenomeni oldu.

Ayvalık&Cunda bağlantısını sağlayan köprü

Türkiye’nin büyük diyebileceğimiz adalarından biri olan Cunda’ya küçük bir köprü ile Ayvalık’tan geçebilirsiniz. Sonrasında da Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü tabelası sizi karşılar. 1964’te inşa edilmiş köprü bir gidiş-bir dönüş olmak üzere 2 şeritli dar bir yoldur. Adada Rum’lardan kalma çok sayıda ev ve Rum Ortodoks cemaatine ait çok sayıda dini yapı vardır.

Ayvalık’ta görülecek yerleri anlattığım yazımda Cunda’ya yer vermedim. Tatilim sırasında Cunda’yı daha farklı bir yere koydum. Benim için dar sokaklarında gezilecek, Taş Kahve’de oturup bir şeyler yudumlanacak, üzerine Lokma İmparatoru’nda atıştırılacak tatil yöresidir. Akşam saatlerinde sahilde yürüyüp sonrasında Moshos’da (Mis Kokulu Taverna) buzuki eşliğinde Yunan esintileriyle çakır keyif olmak da ayrı bir güzelliktir.

Cunda'da Görülecek Yerler:

Taksiyarhis Kilisesi

Agios Yannis Kilisesi (Aşıklar Tepesi)

Tarihi Rum Evleri

Bıyıklı Plajı: Denizin üzerine oturma yerleri düzenlenerek Maldivler esintisi yaşatılmış.

Patriça Koyu: Bıyıklı Plajını geçtikten sonra çok zeytin ağaçları arasında toz toprak için bir yol sizi Rum köyüne götürür. Buradan Ayışığı Manastırı'na geçebilir veya düz devam ederek ikinci Rum köyüne varabilirsiniz. Sonrasında bu yol Patriça burnuna kadar devam eder.

Ayışığı Manastırı: Sadece haftada bir gün belirli saatlerde ziyarete açık. Aracınız yüksek değilse kendi aracınızla gitmemenizi öneririm. Yol çok engebelidir.

Ada dendiğinde aklıma faytonlar veya yürüyüş gelir. Ama büyük adalarda ise araçlar yer alır. Cunda’ya ilk girdiğimde hayal kırıklığına uğradım. Mevlana Caddesi’nden otele doğru giderken "Burası mı Cunda?" dedim. Sonra derinlere daldıkça güzelliği beni bağladı. Kalabalık ama hala huzurlu bu adada papalina balığı yanında rakınız ile denize karşı keyif yapmayı unutmayın!

Tatiliyet Cunda Foto Galeri