Huzur ve Deniz: Foça

Assos, Ayvalık, Cunda Adası, Dikili ve Çandarlı'dan sonra planda Foça vardı ama çok görüntü biriktiği için İzmir’i öne aldık ve İzmir'de 2 günlük bir pit-stop sonrası hem yeni hem eski Foça'ya gittik. Yol üstü sayılabilecek noktada Sasalı Doğal Hayat Parkı da vardı, ona da uğradık.

Beni blogdan takip eden, yine daha önce yüz yüze tanışmadığım ama mesajlaşma şansım olan İzmir'den başka bir arkadaş daha eklendi bize, 3 kişi olduk bu sefer. Yolda yeni birileriyle tanışmak, sohbet etmek, onların deneyimlerini dinlemek, her daim "seyahat" olayının en eğlenceli kısmını oluşturur.

Sasalı'da 2 ayrı mekân var. Biri hayvanat bahçesi biri de ağaçlık mesire yeri. Ağaçlık alan, çok hoş bir park alanı. İzmir'in gürültüsünden uzak ama şehirden arabayla sadece 15-20 dakika mesafede, belediye otobüsleriyle de gidilebilen bir yer. Hiçbir bina yok, sadece ağaçlık alan. Sasalı Hayvanat Bahçesi ise hemen yanında yer alıyor.

Sasalı'dan sonra standart çevre yolundan değil de ara yollardan gittik Foça'ya doğru. Foça, İzmir'de özellikle de Karşıyaka civarında yaşayan günübirlikçilerin en gözde noktasıdır. Bu sebeple, bir Karşıyakalı olarak ortaokul ve lisede hep Foça'ya giderdik arkadaşlarla.

Eski Foça'nın merkezinde küçük bir çarşısı, arkasında da taş evlerle dolu sokakları var. Ayvalık veya Alaçatı kadar iyi olmasa da güzel sokakları mevcut. Tam merkezden pek denize girilmiyor ama yürüme mesafesi uzaklığında denize girilebilecek yerler mevcut.

Eski Foça'dan Yeni Foça'ya doğru sahili dantel gibi işleyen güzel koyların içinden geçen 15-20 km'lik bir yol gittik. Sonra Yeni Foça'ya vardık. 

Yeni Foça'da teyzem oturuyor, hem iş hem aile ziyareti burada da devam etti. Sokaklarında dolaşıp bol bol görüntü alacaktım ama her yeri kazmışlar, yaz mevsimine kadar tadilattaymış sokaklar.  

Yeni Foça'ya gelirseniz iki ayrı yerinde de yüzün derim; biri merkezdeki sahil, diğeri Burunucu. Merkezdeki sahil kumluk bir sahil, Burunucu ise iskeleden atladığın ve ayağının yere değmediği derin bir deniz. Burunucu’nda da kumsal var elbet ama kumları iyi değil, direkt derinden başlamak daha cazip gelir orada…

Özgür Çağdaş

Yazar Hakkında

Özgür Çağdaş

- Boğaziçi Psikoloji Mezunu- Altın Portakal Film Festivaline 2007, Berlin Film Festivaline 2008 yılında davet edildi.- Pek çok TV projesinde çalıştı.