İhtişamın Gözle Görülür Hali: Kahire

Piramitler, ihtişamın gözle görülür hali. İnsanın baktıkça bakası geliyor. Nasıl oluyor da binlerce yıl önce piramitleri yapmışlar. Ama içinde gizem aramaya gerek yok uzaylılar getirmemiş. Tamamen insan eli.

Mısır’da 100’den fazla piramit var ama en büyükleri gize piramitleridir. Keops ise 147 metre ile en büyük piramittir (şu an 139 metre) ve M.Ö. 2550 yılında tamamlanmış. Dünyanın 7 Harikası’ndan biridir. Yanına yaklaştıkça büyüklüğünü daha da net fark ediyorsunuz. 2 milyon 300 bin taştan (kalker deniyor) yapılmış ve ortalama ağırlık 2500 kg ağırlığında. Akıl almaz bir durum!

Kendimi çok kısmetli gördüm canlı canlı şahit olduğum için. İnsanlar üstüne çıkıp fotoğraf çektirirken karınca gibi duruyor. Tabii içine girmek istiyor insan ancak en fazla 7-8 metre girilmesine izin veriliyor turistlere. Olsun biz de etrafı dolaşırız, üstüne çıkarız.

Diğer iki büyük piramit Kefren ve Mikerinos da tüm ihtişamıyla ayakta duruyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Sfenks piramidi 1900’lü yıllarda gün yüzüne çıkmış. Kazılar sayesinde kumların üstüne çıkmış. 70 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde o da heybetiyle duruyor. Gezide en çok kullanılan cümle, “bu nasıl bir medeniyet” oldu ki tarihi yapıtların dışına çıkınca Kahire’nin ne kadar çarpık bir düzen içinde olduğunu fark ediyorsunuz. Büyük bir tezatlık!

Şehrin bakımsız ve düzensiz hali bizim moralimizi bozmadı. Nitekim biz orada turisttik sadece. Kahire Müzesi de gerçekten çok büyük ve görülmesi gerekli bence. Uygarlığın hemen hemen tüm koleksiyonunu bünyesinde barındırıyor.

Tabi Kahire’ye gidip de Nil Nehri’ni görmezsek olmaz. Bizim için rezervasyon yapılmış teknede yemek yedik. Yani yemeye çalıştık. Gün bitimi çok yorucuydu ama görmüş olduğumuz tarih buna değerdi.

Kendimizi kısmetli gördük böyle bir tarihe ve medeniyete şahit olduğumuz için (sadece tarih ve medeniyete). Yemekten sonra Kahire’den otobüsle Sharm El Sheikh’e gitmek üzere ayrıldık.İnşallah Sharm El Sheikh’de görüşmek üzere…