İki Nehrin Kavuştuğu Başkent: Belgrad

2015 yılına girdiğimize göre, bu yıl gezilecek/görülecek yerler listesini de yapmaya başlayabilirim dedim. Hazırladığım listedeki 30 kadar şehirde Belgrad da var. Görünen o ki 2015 Ağustosu'nda yolum yine Sırbistan'a düşecek.

Belgrad; Sırbistan’ın başkenti, Tuna ve Sava nehirlerinin kavuştuğu yerde kurulmuş. Belgrad kelimesi, Sırpça'da "Beyaz Şehir" anlamına geliyor. Ancak yaz mevsiminde şehre hakim olan renk yeşil. Çünkü burada çok fazla park ve yeşil alan bulunuyor.

Belgrad’daki ilk durağımız, şehrin simgelerinden Aziz Sava Katedrali oluyor. Aziz Sava Katedrali'nin yapımına 1935 yılında başlanmış ve kilisenin inşası 1989’da tamamlanmış. Kiliseyi ziyaret ettikten sonra, Sırbistan Parlamento Binası'nı görüyoruz. Ardından Belgrad gezimizin en heyecan verici bölümüne, şehrin içinden geçen iki nehrin yani Tuna ve Sava’nın buluştuğu noktayı görmek üzere Kalemegdan’a doğru yola çıkıyoruz. Belgrad Kalesi'ne varmadan önce şehrin ibadete açık tek camisi olan Bayraklı Camiini ziyaret ediyoruz. Belgrad Kalesi'ne İstanbul Kapı’dan girmeden önce karşımıza tenis kortları ve basketbol sahaları çıkıyor. Şehrin birçok yerinde de buna benzer spor alanları bulunuyor. Bu da bize, Sırbistan’ın tenis ve basketbol alanındaki başarısının sürpriz olmadığını gösteriyor. İstanbul Kapı’dan Kalemegdan’a girmemizle birlikte karşımıza Damat Ali Paşa Türbesi çıkıyor. Biraz daha ileride Belgrad’ın en görkemli manzarası bizi bekliyor; Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine kavuştuğu yer. 

Kalemegdan'dan ayrıldıktan sonra Knez Mihailova Caddesi'nde alışveriş molası veriyoruz. Knez Mihailova'da alışveriş yapabileceğiniz dükkanların yanında çeşitli ülkelerin kültür merkezleri de bulunuyor. Yaz tatilimin iki ayını Goethe-Institut Izmir'de geçirmem nedeniyle olsa gerek, dikkatimi çeken ilk kültür merkezi Goethe-Institut Belgrad oldu. Bunun dışında Knez Mihailova'nın kitapseverler için adeta bir cennet olduğunu söyleyebilirim, çünkü hemen hemen her 150 metrede bir karşınıza bir kitapçı çıkıyor. Her ne kadar Sırpça bilmediğim için kitaplardan hiçbir şey anlamasam da çok sayıda kırtasiye ürünü aldım. Belgrad'dan hediyelik eşya olarak ilginç defterler alabilirsiniz. Kitapçılar sayesinde bir de Sırpça teşekkür etmeyi öğrendim; Hvala. 

Bu arada ilk fotoğraftaki yön levhası da Belgrad'dan. Belgrad'ın bohem köşesi Skadarlija'nın sonunda bu yön levhası bulunuyor. Hedefim bu yıl yön levhasında yer alan ve henüz görmediğim yerlere de seyahat etmek. "AY" hariç elbette!