İki Yakanın Tam Ortasında: Bodrum

Biliyor musunuz? Orada balık tutmazlar.. Zira buna ihtiyaç duymazlar…Geceleri bırakırlar fenerler eşliğinde sepetleri.. Sabah uyandıklarında ağzına kadar balık dolar o sepetler.. Hemen hemen herkes üzerinde incecik giysiler ile dolaşır…

O kadar sıcak ve yanıcıdır ki hava kendinizi denize bırakmak isterseniz .. Ancak yine de zor tutarsınız kendinizi güzellikleri daha fazla izlemek için. Karşı tarafta Kos adası gözükür. Öylesine yaklaşmıştır ki sanki Bodrum'un bir yanağından küçük bir buse almak ister gibi..

Geceleri boylu boyunca ışıkları aydınlatır kaldığımız yerin sahillerini.. Eğlenceye düşkünlükleri ile bilinir Akdeniz in bu komşu halkı.. Geceleri sanki antik yunan dan bir peri tiyatro sahnesine fırlamış gibi şarkılar söyler 2 yakanın tam ortasında…Bilenler bilir müzik seslerinden geçilmez oralar ama ahenklidir, kahkalara karışır. Akşam yemekleri yendiğinde, karınlar doyduğunda hafifçe yürüyüşler yapılır çakıl taşlarına basarak, ittirerek. Bileklerine kadar tuzlu su dokunur, irkilirsin ama yadırgamazsın..

Bir gülen yüz seni görür o anda gülümsersin. Sanki bir fotoğraf karesindeymişsin gibi kaydedilir hatıralarına. Hele de bir bardak çayını alıp İstanköy ün karşısına geçtin mi senden mutlusu olur mu..? Yeni bir günün, yarının, mutluluğun poster şeklinde asılmasını istersin hayatına.. Sabah olduğunda kıyafet seçmezsin. Giyeceğin her parça giysi vücuduna öylesine yapışır ki, yüzünü suyla ıslattığında o incecik kıyafetlerin sırılsıklam olmuş halini seversin..

Meyve ağaçları en baştan en dibe meyveler bırakır uzanan kollara. Dutlar, büyük yemişler. Küçük böceklerin minnacık bedenlerinden çıkan o büyük sesleri dinlersin. Doğanın sesine karışır çimenlerin yemyeşil rengi..

Tenin yanıklaşmıştır; ama sesinde en az tenin gibi tatlı bir türkü fısıldayıverir. Mırıldanırsın; o sırada o cenneti ta uzaklardan görmeye gelen yabancıların büyülü bakışlarına verirsin gözlerini. Bir şeyler paylaşmanın mutluluğu sarmıştır onları..

Bağcıklı sandaletlerinin üzerine basarsın,ayaklarının tozuna aldırmadan uzanırsın tekrardan meyvelere..ve bir tanesini yakalayıp o yemyeşil dal parçalarının içinden geçen güneşe baktığında o an, en mutlu insan sensindir dünyada. İşte Turgutreis Kadıkale de bir tatilin yanaklarınıza kırmızıyı gözlerinize masmavi denizi serdiği andır o an.

Ben o anı yaşadım biliyor musunuz..? Orada bir yerlerde biliyorum ki yüzyıllar öncesinde o topraklar da yaşamış güzeller, afroditler, prensler de öylesine bereketli anlar yaşadılar.. Benim kısacık ama unutulmaz tatilim bu dostlar.. 

Yazar Hakkında

OĞUZ AKDENİZ

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. İngilizce ve İspanyolca biliyor.