İlk Çağlardan Günümüze: Uşak

İlk çağlardan günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Uşak’a giderseniz Karun Hazineleri, Sebaste Antik Kent, Blaundus Antik Kent, Amonia Antik Kent, Pepuza Antik Kent, Mesotimolos Antik Kent, Antınbaş köyü kaya evler ve mezarlar, İnay Kervansarayı görülecek yerlerden. Biz gezimize, programın ilk gününde yer alan Blaundus Antik Kenti ile başlıyoruz.

Blaundus Antik Kenti

Uşak iline 40 kilometre mesafede yer alan Ulubey ilçesi Sülümenli köyü sınırları içerisinde yer alan Blaundus Antik Kenti Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş. Büyük İskender’in ölümü ile kent; Deokodoslar olarak da adlandırılan ve imparatorluğu aralarında paylaşma çekişmeleri yaşayan 8 generallerden Antigonos’un payına düşmüş. Kent; MÖ 189 yılında Bergama Krallığı’ndan Roma İmparatorluğu hâkimiyetine geçmiş. Blaundus Antik Kenti, üç tarafı dik vadiler ile çevrili bir yarımada benzeri yer şekli üzerinde kurulmuş. Bazı kalıntıları halen ayakta olan kentin önemli yapıları; kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarlarıdır. Yarımada şeklinde bir vadi üzerine kurulu olması şehre kuzeyinde bulunan tek kapıdan yapıldığını gösteriyor.

Helenistik Dönem’de inşa edilen kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, darphane bölümleri, idari binalar sur duvarlarının bazı bölümleri, İon tarzındaki mabet kentin ortasında yer alan ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi, yalnızca bir tarafında oturma kademeleri olan stadyum örnek olarak verilebilir. Şehrin simgesi ise çifte at. Kentin güney yamacında olup surların dışında inşa edilen tiyatronun sahne kısmı tamamen yıkılmış, halen kalıntılarını görebildiğimiz oturma alanları ile hemen yanı başında bulunan kaya mezarları da görülmeye değer yapılar. Surlar içerisinde kalan şehrin merkezi ise İon düzeninde yapılmış bir tapınak ve irili ufaklı yapılar yer alıyor. Şehrin mezarları (nekropol) ise iki farklı alanda yer alıyor. Birincisi; kentin kuzeyinde yer alan mezarlık ve birkaç tümülüs, ikincisi ise kentin doğusunda yer alan vadide yer alan kaya mezarları olduğu görülüyor. Kaya mezarları 2’li, 10’lu ve 12’li tarzda yapılmış. Tonozlu yapıdaki kaya mezarları nişli odacıklar ve sabit lahit tipinde. Kaya mezarlarının çoğunda beyaz sıva, sıva üzerinde ise kızıl, mavi, yeşil boyalarla yapılmış hayvan ve bitki motifleri ile bezenmiş. Antik Kent’in dışında kalan alanda İon tarzında ikinci bir tapınak ve tamamı 14 adet olan ancak bugünlerde sadece bir tanesi kemer yer al maktadır. Kemerlerin kesin olmamakla birlikte su kemeri olması muhtemel.

Uşak Karun Hazineleri

Gezinin ikinci gün programında yeni modern müze binasına taşınmış olan Uşak Arkeoloji Müzesi’ni gezdik. Bu müzede kentin Paleolitik Dönem’den günümüze tarihî gelişimini görmek mümkün. Burada herkesin tahmin edeceği gibi dünyaca ünlü Uşak Karun Hazineleri sergileniyor. Karun’u biraz anlatayım; Gediz ve Küçük Menderes ırmakları arasında sınırlı olan Lidya sınırlarını Kızılırmak’ın doğusuna kadar genişleten ve 57 yıl tahtta kalan savaşçı kral, Kral Alyattes’ten sonra Lidya tahtına oğlu Kroisos çıkmıştır. İlk Lidya sikkelerinin muhtemelen Alyattes Dönemi’nde basıldığı düşünülüyor. Başkent Sardes’in içinden geçen Paktalos Irmağı’nın alüvyonlarında doğal olarak bulunan altın - gümüş karışımı “elektrum” madeninden basılan ilk sikkelerin üzerinde Lidya Krallığı’nın arması olan aslan başı bulunuyordu. Kral Kroisos (Karun) zamanında electrum yerine altın ve gümüşten ayrı olarak sikke basımıyla daha da gelişmiş oldu. Kroisos,Karun kadar zengin” deyimiyle girerek günümüzde de ününü sürdürmektedir.

Bazı kaynaklarda Lidya hazinesi olarak da bilinen Karun Hazineleri Uşak iline 25 kilometre mesafede Güre köyü yakınlarındaki tümülüslerden 1960'lı yıllarda çıkarılarak yurt dışına kaçırılmış ve 1993 yılında geri alınmıştır. Kültürel mirasımıza sahip çıkıp adeta dedektif gibi izini süren Gazeteci Özgen Acar sayesinde bu benzersiz hazinelerin Amerika’dan Türkiye’ye geri getirilişi öyküsü bu hazineleri çok daha tılsımlı hale getiriyor. 1996'dan beri Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazinelerinden 450 adet eser bulunmakta ve bunların 300 kadarı ziyaretçilere gösterilmektedir.

Uşak şehir merkezinde hanlar, bedesten - arastalar, camiler, türbeler, tarihi tren istasyonu, tarihî çeşmeler, Kilim Evi Müzesi, Uşak Dokur Evi, Uşak Şehir Tarihi Müzesi, Uşak Arkeoloji Müzesi, Atatürk Etnoğrafya Müzesi, Şeker Fabrikası ve diğer pek çok tarihî eser ve şehrin eski yerleşim yerlerinde halen özgün Uşak evleri görülmeye değer.

Uşak Yemekleri

Gezi notlarımın içinde Uşak yemeklerinin Yörük kültüründen izler taşıdığını belirtmiştim. Yörüklerin göçebe yaşam tarzının uzun yolculuklarda kullanabilecekleri gıdaların bozulmasını önleyici, dayanıklı olmasını sağlayan gıda muhafaza yöntemleri geliştirmelerine neden olduğunu biliyoruz. Buna en güzel örnek tarhana çorbasıdır. Uşak tarhana çorbası hakikaten çok lezzetli, kahvaltı dâhil hemen her öğün keyifle tüketilebilen hatta öğün aralarında sıcak içeceklere alternatif olmuş durumda.

Uşak ile ilgili bir yeni bilgi de Türkiye’de cirit sporu ile öne çıkan ve ilk kadın cirit takımı kurulan şehir olması. İkinci gün gezi programında olan cirit oyununu tribünden izlerken rüzgârlı havada elimizde mis gibi bir bardak sıcak tarhana ile ısındık.

Uşak’ta sürdürülen geleneksel eğlencelerden biri de Yaren Gecesi. Bu gelenek hala Uşak’ta devam ettiriliyor. İlk gün akşam Karaağaç Konağı’nda gerçekleşen Yaren Gecesi’nde de geleneksel Uşak lezzetlerinin başında tarhana çorbası ve ara sıcaklarda keşkek vardı. Leziz Uşak yemekleri eşliğinde şehre özgü türküler dinlendi. Bunun yanında adı yaren geleneğinin Uşak temsilcisi İslamoğlu’ndan gelen İslamoğlu oyun havası oynandı.

Bir diğer örnek buğdayın az işlenmiş hali keşkek yemeği diyebilirim. Uşak mutfağında keşkek, yemeklerde ara sıcak bazen de et yemeğinin yanında pilav yerine sunulan bir çeşit olarak karşımıza çıkıyor. Uşak mutfağında keşkek bol tereyağlı sunumuyla geleneksel tadını koruyor.

Tatlılarda da yine benzer etkiyi görebiliyoruz. Geleneksel Uşak tatlısı tahin helva, yine bir helva çeşidi olan gelin kırmızısı ve demir tatlısı. Helva uzun süre tadı bozulmadan saklanabilen gıdalardan biri. Demir tatlısı ise yufka gibi ince hamura çiçek şekli verilerek kızartılmış ve şerbet eklenmiş bir tatlı. Demir tatlısının Uşak’ta kız istemeye giderken götürülen hediyelerden biri olduğunu da öğrendik.

Ne demişler tatlı yiyip tatlı konuşalım, Uşak gezi programının her anı birbirinden güzel tatlarla dolu. Uşak’taki ilkleri birinci kaynaktan görmek ve lezzetleri tatmak için şimdiden gezi planınızı yapın derim.

Yazı dizisinin birinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ilkler-sehri-usakYazı dizisinin üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/gecmisten-gunumuze-usak-halilarinin-moda-yolculugu