Innsbruck'ta Bir Gün

Gittiğim için ‘iyi ki’ dediğim tek yer sanırım. Budapeşte’den trene atlayıp sabaha karşı 04.00 gibi Innsbruck’a vardım. Innsbruck garı çok çok güzel. Oturacak yerler ve wifi var. Innsbruck zaten çok büyük bi yer değil, gar da merkeze yürüyerek 5-10 dakika. Innsbruck’a gitmekteki amacım Seegrube’e tırmanmaktı.

Gardan çıkmadan önce sırt çantamı hazırladım backpackimi de locker’a bıraktım. Yanlış hatırlamıyosam 2,5 euroydu. Sırt çantamı da alıp tırmanmak için yola koyuldum. Ama hava henüz karanlıktı ve o karanlıkta yolu bulabilecek kadar bilgili değildir. Nedir ne değildir diye bakındıktan sonra güneşin doğmasını beklemek için gara geri döndüm.

 

Neyse saat 06.30 civarı ben tekrar yola döküldüm. Hungerburg’a giden tramvayı bulmam lazımdı ki onun yolunu takip edebileyim. Buldum ve arkadaşımın da tarif ettiği yoldan tırmanmaya başladım. Alpenzoo’ya kadar tırmandım. Sonra bi baktım yol devam etmiyor (ben bulamadım). Teleferik kullanmaya karar verdim. 3,40 euroydu bilet. Alsam da olurdu ama... Alpenzoo’dan Hungerburg’a tramvayla çıktım. Hungerburg’daki turist danışmadan tırmanılacak yolların haritasını aldım. Tırmanacağım yol gayet düzgün, sadece eğimi vardı. Dağ yolu dediğin tenha olur korkutur ama burası hiç öyle değildi.

Birkaç kişiden yardım alarak tırmanmaya başladım. Oradaki insanlar için dağa tırmanıp geri inmek sabah sporu. Elimde bi asayla 3 saatte Seegrube’e varabildim. İnanılmaz bi manzara. Bütün Innsbruck ayaklarının altında. Eğer isterseniz Hungerburg’tan teleferik de kullanabilirsiniz. 11,50 euro. Manzaraya karşı bir avusturya birası içtikten sonra aşağıya inmek için yeltenmiştim ki halime acıyan Alman karı-koca teleferik biletimi almaya karar verdiler. :)  

Aşağıya indikten sonra Old Town’a gittim. Çok hoşuma gitti orası da. Herkes dondurma yiyordu ben de denedim. Gayet güzel. Nerdeyse her sokaktan bakınca arkada dağ görüyosunuz. Bu beni çok etkiledi. Avusturya’nın ünlü içkisinden aldım. Adını şu an hatırlayamıyorum. Alkol oranı % 40'tı ve tadı gerçekten enfesti. Innsbruck’la ilgili hatırladıklarım bunlar. Innsbruck’u rotanıza mutlaka ekleyin, mutlaka.

Etiketler