Interrail - Avrupa Gezisi: Nice

Bu yaz Fransa’nın Ulusal Günü olan 14 Temmuz’da yaşanan terör olayından sonra içinizde buruk bir acıyla gezeceğiniz güzel şehir, Nice... Olayın gerçekleştiği, ismi La Promenade des Anglais olan sahil şeridi boyunca hayatını kaybedenler için bırakılan oyuncaklar, mumlar, çiçekler, taşlar hep çıkacak karşınıza... Fransa’nın Akdeniz’deki en ünlü turistik destinasyonu olan Nice; kahkahalarla dolu olması gerekirken, şehir şu an sessizce yas tutuyor.

Nice şehri denince akla ilk gelen yer olan, palmiyelerle bezeli La Promenade des Anglais;  gözünüze pek de yabancı olmayan bu kordon şeridi; koşu yapanları, bisiklete binenleri, köpeğini gezdirenleri, plajları, barları, kumarhaneleri, restoranları ve kafeleriyle yazı doyasıya yaşamak için birçok insanın zaman geçirdiği en ünlü yer. Şehre uzak olmayan havaalanından dolayı, üzerinizden geçen yolcu uçaklarının yarattığı gölge oyunlarını izlemek de farklı bir renk katacaktır kordon gezinize. Sahilde bulunan banklarda oturup, günü burada bitirmeye karar verirseniz, günbatımında gökyüzü size güzel bir şölen sunacak, pembe bir tül düşecek sanacaksınız üstünüze gökyüzünden…

Plajın bittiği yerde bir kale ilişecek gözünüze, zamanında Barbaros Hayrettin Paşa’nın kapısına dayandığı bu kalenin adı Le Chateau Tepesi. Bu kaleye ister asansörle, ister yürüyerek çıkabilirsiniz. Yukarıda sizi kocaman bir park karşılayacak, parkın çeşitli yerlerinden Nice’i yukardan izleyebilmeniz için panoramik alanlar mevcut. Arka tarafta yemyeşil Alp Dağları arasında kalan Nice, diğer yanda liman ve başka bir tarafta da ise upuzun sahil... Eğer buradaki sakin ve yeşil ambiyanstan ayrılmak istemiyorsanız; parkın içinde bulunan kafelerde veya çimenlerde oturarak, hafifçe esen rüzgârla cilveleşebilirsiniz.

Aşağıya yönlendiğinizde bölgenin yine bol kafe ve restoranlarıyla ünlü Salaya Meydanı’na giderek, mis kokulu ve rengârenk çiçek pazarını dolaşıp, lavanta kokularına bürünebilirsiniz.

Şehrin en yaşlı bölgesine yani Vieux Nice’ e dalıp dar sokaklarındaki mağazaları, küçük sanat galerini, aktarlarını, sabuncularını gezerken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Pastoral renklerdeki panjurlu evler, labirent gibi daracık sokaklar buraların İtalya ile bir bağlantısı olduğunu düşündürecek size, ki yanılmıyorsunuz. Uzun yıllar İtalya egemenliğinde kalan Cote D’Azur’un gözbebeği olan Nice, Fransa’nın hâkimiyetine geçmesi 19. Yüzyılın sonlarına doğru olabilmiş ancak. Zaten İtalya’ya da 30 kilometre bile uzaklıkta değil Nice.

Bu tarihi bölgede,  Rossetti Meydanı’nda karşınıza çıkacak kiliselerden Sainte Reparat,  içinde sakladığı tablolar ve itinayla işlenmiş sütunlarıyla gönlüzü fethedebilir.

Fransa’ya gelip de La Fayette’e gitmeden olur mu hiç, şehrin en büyük meydanlarından biri olan Place Massena’da kavuşabilirsiniz kendisine.  Mağazaları ziyaret ederek devam etmek isterseniz gününüze, o zaman tramvayların geçtiği Jean Medecin Caddesi’ne yönelebilirsiniz.

Jean Medecin Caddesi üzerinde, karşınıza çıkacak olan Nice’in en büyük kilisesi, Paris’tekine benzer Notre Dame’a girerek tarihle süsleyebilirsiniz mağaza gezmelerinizi.

Nice güneş, eğlence, gurme mekanlar ve alışveriş imkanları sunsa da; sanata merakı olanlara da alternatifler sağlıyor. Cimiez Bulvarı’nda bulunan, etkileyici resimleriyle ünlü, her resminde ayrı simgeler kullanan Marc Chagall’ın müzesi en gözdelerden biri. Bu bulvardan yukarıya doğru ilerledikçe anlayacaksınız Nice’in lüks bir kartiyesinde olduğunuzu; tarihi güzel apartmanlar, malikâneler, villalar... Sosyete Nice dememişler boşuna.

Cimiez Bulvarı’nın tepelerine doğru, caddenin solunda kalan  güzel bir parka varacaksınız. İsmi Parc des Avenes, içinde Roma kalıntılarını görünce Arkeoloji Müzesi’ne yaklaştığınızı anlayabilirsiniz.Modern sanat ressamlarından Matisse’in müzesi de hemen bu müzenin yanında bulunuyor.

Parkın içinde zeytin ağaçlarıyla bezeli, yemyeşil bir alana varacaksınız, yeşilin verdiği huzurla, kendinizi farklı bir yere ışınlanmış gibi hissedebilirsiniz.

Parkın sonunda bulunan Cimiez Manastırı ve Nice’e farklı bir açıdan bakmanızı sağlayan,  çeşitli çiçeklere ev sahipliği yapan bahçesini ziyaret etmeyi sakin ihmal etmeyin.

Nice’in diğer seçkin sanat müzeleri ise Baumettes Caddesi üzerinde bulunan Muéee des Beaux-Art (Güzel Sanatlar Müzesi) ve Yves Klein Meydanı üzerinde bulunan MAMAC Musee d’Art Modern et d’Art Contemporain (Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi) sanatseverler için güzel duraklardan bazıları.

Nice’e gelip Monaco, Monte Carlo ve Cannes’i da ziyaret etmek isteyenler Thiers Caddesi’nde bulunan gardan trene atlayarak, yarım saat bile sürmeyen yolculuk sonrasında tatillerine yeni renkler katabilirler.