Interrail - Avrupa Gezisi: Paris

Paris kimi için romantik, kimi için büyüleyici, kimi için tarihi, kimi için sanatsal, kimi için moda olan ışıkların şehri...Ne yazık ki son zamanlardaki problemlerden dolayı kendinizi yoğun güvenlik önlemleri ve polis kıskancında bulup, huzurlu hissedemeyeceğiniz kalabalık bir metropol moduna geçmiş durumda sevgili Paris...

Avrupa’nın en kalabalık şehri madalyasını omuzlayan Paris’i gezebilmek için cebinizden metro haritasını hiç eksik etmeyin. Kaç gün kalacaksanız o kadar günlük ulaşım kartı satın almanızda hem tatiliniz, hem de bütçeniz için çok iyi olur. Detaylı bilgi için tıklayın.  Paris denince ilk akla gelen, bu şehrin sembolü haline gelmiş eski radyo istasyonu Eyfel’imiz var. 1889 yılında yapımı tamamlandıktan sonra 20 yıl yaşama müsaadesi verilmiş kendisine. Birçok insan tarafından demir yığını olarak görülen ve yıkılması istenen Eyfel son anda paçayı kurtarıp dünyanın en ünlü kulelerinden biri olmuş.

Yeşil hat üzerinde bulunan Trocadero metro istasyonundan çıkıp, meydandaki kalabalığı aşarak merdivenlerden inebilir; yavaşça kendisine doğru yaklaşabilirsiniz. Hele bir de akşamsa ışıl ışıl parlayan Eyfel ile tanışmanın tadı bambaşkadır.
Eyfel Kulesi’ne ayaklarında bulunan asansörlerle çıkabilirsiniz. Her katı için ayrı ücret uygulanmakta, detaylar için tıklayın.

Eğer hava güzelse ve şehirde geçirecek bol zamanınız var ise Seine Nehri kenarından Concorde Meydanı’na doğru yürüyüş yapabilirsiniz; eğer yürüyüşlük hava ve zaman yoksa hemen metro haritasına yönlenin.

Concorde Meydanı’na varmak için Paris’in en güzel köprülerinden biri olan Alexandre IIIKöprüsü’nü tercih etmeniz gerekli. Çünkü bu altın yaldızlı köprü Paris’in hem en eski hem de en ünlü köprüleri arasında. İhtişamlı heykelleri,  zarif lambaları, büyüleyici manzarasıyla kendisine ufak çapta platonik bir aşk duyabilirsiniz.

Concorde MeydanıParis’in görülmezse olmazları arasında, buraya vardığınızda ne kadar büyük bir meydanda olduğunuzu görünce hayrete düşebilirsiniz. Bir sürü olaya tanıklık etmiş bu koca meydan, ne düğünler, ne şenlikler, ne idamlar görmüş.

Ben bunu bir yerden tanıyorum dediğiniz Mısır’ın hediyesi, 3000 yaşından fazla olan Luksor Dikilitaşı farkına varacağınız ilk şey olacak; evet hem de çok tanıdık çünkü ikizi Sultanahmet Meydanı’nda.

Buradan caddenin diğer ucundaki Zafer Takı’nı yani Arc de Triomph’u görebilirsiniz. Yürümeyi göze alırsanız ki yol iki kilometre civarı,  ara caddelerde bulunan müzeleri de kaçırmamış olursunuz. Ünlü müze ve yapılardan Petit Palais Güzel Sanatlar Müzesi, çatısı camdan olup sanat galerisi olarak kullanılan Grand Palais ve Bilim Müzesi olarak kullanılan Palais de la Découverte ihtişamlarıyla sizi ayaklarına kadar getirtip, yolunuzu uzatabilirler.
 

Champs-ElyséesCaddesi’ne vardığınızda; caddenin genişliği, lüks mağazaların önündeki kuyruklar, yirmi dakikalığına lüks araba kiralayan şirketler şaşırtabilir sizi. Fransızlar’ın dünyanın en güzel caddesi olarak gördüğü Champs-Elysées sadece butiklerden ibaret değil; tiyatroları, kabareleri, sinemaları, restoran ve kafeleriyle de nam salmış olduğundan birçok insan buraya geliyor.

Caddenin sonundaki yapı ise yine Paris’in sembollerinden biri olan Zafer Takı. Tarihi bir anıt olan Arc de Triomphe, on iki caddenin ortasında yer aldığından dolayı, yoğun bir trafikle karşılaşmaya hazırlıklı olun.

Concorde Meydanı’nın arka tarafında kalan Tuileries Bahçeleri’nden girdiğinizde ise Louve Müzesi’ne doğru yol alabilirsiniz.

Louvre Müzesi Fransa’nın ilk devlet müzesi olmakla beraber, dünyadaki en çok ziyaret edilen müze ünvanını layıkıyla taşıyor. Cam piramit önünde uzun süre bilet sırası bekledikten sonra içeri girip dünyanın en önemli sanat eserlerini görebilirsiniz. Bunların arasında en bilinen eserlerden biri de Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sı.

Lakin bu müzeyi gezmek sandığınızdan daha fazla zamanınızı alabilir; o yüzden tüm günü burada geçirebileceğinizi düşünerek program yapmanızda fayda var.

Ve istikamet Notre-Dame Katedrali, adına birçok şarkı ve müzikaller de düzenlemiş bu güzel yapı, Paris denince yine ilk akla gelenlerden biri.

Maalesef bu katedrale de Eyfel gibi yıkılma kararı çıkmış.19. yüzyılda kathedral bakımsız görünümünden dolayı yok edilmek istenmiş. Victor Hugo’nun yazdığı Notre-Dame’ın Kamburu kitabıyla tekrar itibarını kazanarak, bugün sizin kendisine hayranlıkla bakmanızı sağlamış.

Paris kafeleri ve restoranlarıyla ün yapmış bir şehir ve bunların en yoğun olduğu bölge Notre-Dame’ın çok yakınında bulunan Saint Michel. Bu şenlikli semtin ara sokaklarında dolaşarak Fransız kafe ve restoranları hakkında bilgi edinebilir; yeni tatlar, kelimeler, müzikler katabilirsiniz hayatınıza.

Sonunda yeter bu büyük şehir kaosundan, kalabalığından, biraz huzur lazım diye isyan ettiğiniz zaman Lüksemburg Bahçesi kollarını açacak size! Hemen koşun bu muhteşem bahçeye, kocaman ağaçlarla ve renkli çiçeklerle ruhunuzu doyurun.

Paris’i biraz da tepeden görmek isteyenler için en güzel seçim Montmartre’ta bulunan ve kutsal kalp anlamına gelen Sacré-Cœur Bazilikası. Güzel bir park içinden geçip, bol merdiven çıkarak ulaşabilirsiniz bu beyaz ve zarif yapıya. Sizi çimenlerde veya merdivenler oturmaya imrendiren insanlar olabilir ki mutlaka bu ambiyansa ayak uydurup, Paris’i doyasıya izlemelisiniz.
 

Paris sadece bu güzel yapılardan ibaret değil; her köşesinde ayrı bir tarih, ayrı bir hikaye barındırıyor. Avrupa’daki en fazla zaman ayrılması gereken şehirdir bu yüzden Paris.

Umarım darılıp üzülmezsin Parisciğim; güzelsin, şıksın, ışıl ışıl, çekicisin ama karmaşan, biraz da kabalığın korkutucu…

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı

Yorumlar

TUĞÇE YILMAZ
06 Şub 2023, Pazartesi - 03:46