Interrail - Avrupa Gezisi: Sofya

Komşumuz Bulgaristan'ın 1,3 milyon kişiyi barındıran huzurlu başkenti Sofya; bol ağaçlı sokakları, farklı dönemlere ait binaları, sakin insanlarıyla bizi kendisine hayran bırakıyor. Gökyüzüne kendimizi yakın hissettiren, iki-üç katlı eski binaları, geniş ve rengarenk parkları, her yaştan insanın sokakta aheste aheste salınması ile Sofya size bol bol huzur vadediyor.

Şehir küçük olduğu için, en iyi seçim Sofya’yı yürüyerek keşfe çıkmak. Eğer tercihinizi tramvay ya da otobüsten yana kullanmak isterseniz; bindiğiniz aracın şoförüne 1,60 Leva ödeyerek, biletinizi temin edebilirsiniz. (Eylül 2016)

Sofya’nın en renkli caddesi olan ve ismini çevresindeki dağlardan alan Vitosha Bulvarı; kafeleri, barları, restoranları ve mağazalarıyla şehrin kalbi durumda. Bu bulvara hem gündüz hem de gece yolunuzu düşürmenizde fayda var. Sofya’da yerel halkın, aynı zamanda turistlerin buluşma ve alışveriş noktası olan Vitosha Bulvarı’nı bitirdiğinizde ise karşınıza kocaman bir park çıkıyor: Ulusal Kültür Sarayı Parkı.

Bu parkta havuzun çevresinde bisiklet kullanan ve kaykaya binen insanları izlemek için küçük bir mola verebilirsiniz. Parkta gözünüze çarpacak büyük anıt, Komünizm Anıtı. Anıtın tel örgülerle çevrelenmiş olmasının nedeni ise; yıkılmalı mı, yoksa restore mi edilmeli henüz karar verilememiş olması.

Vitosha Bulvarı’nın diğer ucuna doğru ilerlediğinizde göreceğiniz ilk yapı ise St. Nedelia Kilisesi olacak. Bu kiliseden yola devam ettiğinizde, Sofya’nın simgesi olan Sofya Heykeli sizleri karşılayacak. Bu meydanda Sofya’nın en eski dönemlerine ait kalıntıları, Romalılar’ın bu şehre verdikleri isim olan Serdika’yı ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında Mario Luiz Bulvarı üzerinde bulunan Mimar Sinan’ın eserlerinden Bania Bashi Cami’yi ve hemen arkasında bulunan Sofya’nın en görkemli binalarından biri olan Merkez Hamamı’nı görmeden geçmeyin.

Bu bölgede gezerken karşınıza çıkacak diğer önemli yapılar ise Üniversite Binası, Arkeoloji Müzesi,Cumhurbaşkanlığı Binası ve bu binanın avlusunda bulunan Eski Roma Kilisesi olan St. George Rotunda. Bu binaların arasında kendinizi tarihte zaman yolculuğu yapıyor gibi hissedeceksiniz. Bu yolculuğun sonrasında şehrin en lüks mağazalarının bulunduğu ara sokaklara dalıp, şehirde kaybolmayı ve şehri doyasıya yaşamayı ihmal etmeyin.

Sofya’nın neredeyse her sokağında muhteşem yapılara rastlamak mümkün… Şehrin en ihtişamlı ve süslü yapısı, altın kubbeleri ve sekiz bin kişi kapasitesi ile Bulgar Patrikliği’nin merkezi olan Alexander Nevsky Katedrali; bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında birinci sırada. Katedralin bulunduğu güzel meydandan ayrıldıktan sonra Tzar Osvoboditel Bulvarı’na doğru yönelip yolunuzun üstündeki Rus Kilisesi’ni ve Kraliyet Sarayı’nda bulunan Ulusal Sanat Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Biraz nefes almak ve dinlenmek için Ulusal Sanat Müzesi’nin karşısında bulunan Şehir Parkı’nda mola verebilirsiniz. Bu parkın içinde yine Sofya’nın büyüleyici binalarından biri olan Ulusal TiyatroBinası bulunmakta… Parkın en güzel yanı ise, her yaştan Sofyalı ile beraber zaman geçirme fırsatını size sunması.

Sofya’yı ziyaretinizde uğramanız gereken en önemli tarihi merkezlerden bir tanesi ise, Unesco DünyaMirasları Listesi’nde yer alan Boyana Kilisesi… Şehir merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta yer alan bu kilise, en eski Bizans dönemi fresklerine ev sahipliği yapıyor. Boyana Kilisesi’nin küçücük kapısından içeriye tek seferde eserlere zarar vermemek adına,  sadece sekiz kişinin girmesine izin veriliyor. Huzurlu bahçesinde sıranın size gelmesini beklerken, Sofya’da gezilecek diğer yerler için planınızı yapabilirsiniz. Boyana Kilisesi’ne giriş ücretinin yetişkinler için 10 Leva, öğrenciler için ise 2 Leva olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Sofya’da gezip görülecek o kadar muhteşem binalar, heykeller, kocaman parklar mevcut ki sizin de bu şehri ziyaretinizde elinizde harita bulunması işinizi kolaylaştıracak. Ancak şehri yürüyerek keşfetmeye karar verdiğiniz an, tüm bu güzellikler sizi zaten selamlayacak. Sofya’nın huzurlu ve güzel enerjisi ise sizi bu şehre hayran bırakacak.

Interrail turumuzun bu rotasında Sofya'dan sonra sırasıyla şu şehirler var: Bükreş, Budapeşte, Viyana, Prag, Berlin, Amsterdam, Brüksel, Paris, Lyon, Nice, Torino, Bern, Stuttgart