İran'a Yolculuk ( 2.Bölüm ) - İsfahan / Esfahan

Tahran da bir gün geçirdikten sonra İsfahan'a geçtim. Büyülü bir şehir burası..

İranlılar şöyle diyor : " Esfahan nesfe jahan " yani İsfahan dünyanın yarısıdır.Zamanında dünyanın en kalabalık şehriymiş.Belki de bunun en iyi kanıtı İmam Meydanı..Dünyanın en büyük ikinci meydanı olduğu söyleniyor.

Sabaha karşı İsfahan'a vardım. Geniş caddeleri ile ferah bir şehir.

Gözlerimi kocaman açmama sebep olan fotoğraf :)

Neyseki şoku üzerimden atlatıp otelde istirahate çekilince rahatladığımı hissettim.Sıcak insanı gerçekten yoruyor ve ayaklarınızın yandığını hissediyorsunuz.

Bu şehirde birkaç gün geçirecektim ve tadını çıkartacağım günler olacaktı.Bu yüzden birçok yeri gezme fırsatı buldum. Hoşuma giden yerlerin başında İmam Meydanı eski adıyla Nakşi Cihan Meydanı geldi.İnsanlar piknik yapıyor,dinleniyor,etraftaki hediyelik eşya satan dükkanları geziyor,sohbet ediyor neler neler..O kadar çok diyaloğa girdim ki bu meydanda..Türk olduğumu öğrenip konuşmak isteyen mi dersiniz çocuklarıyla tanıştırmak ve onlarla Türkçe konuşmamı isteyen mi neler neler..

Birkaç damla yağmur yağmıştı bugün..


Fayton turlarının ardı arkası kesilmiyor ve etraf çok temiz


Amaç serinlemek.. Özellikle gündüz çok sıcak oluyor

Akşam gitmeyi planladığım ve büyük ümitlerle yolunu tuttuğum 33 gözlü köprü diğer adıyla Si-o Se Pol ne yazık ki hayal kırıklığına uğrattı beni. Nehir baraj politikaları yüzünden kurumuş ve sadece boş bir köprü kalmıştı.Halbuki insanlar akşamları gölün serinliğinde oturup köprüde yürüyüş yaparmış. Şimdi yine yürüyorlar ama nehrin ortasından..


Önceki halini görüp ışık yansımasını hayal eden ben ne yazık ki sadece ışıkları çekmek zorunda kaldım.

Neyse ki durumu başka bir yer "Sessizlik Kulesi" kurtardı. Zerdüştlük inancında ölüler yüksek tepelere bırakılıp vahşi hayvanlara yem edilirmiş.Gelen vahşi hayvanlar ilk önce sol gözünüzü yerse cehenneme sağ gözünüzü yerse cennete gidermiş ya da buna benzer bir şey..


Sırf bu manzara için sessizlik kulesine çıkılır.İsfahan ayaklarınızın altında ama tırmanmak için biraz terlemek gerekiyor.


Sessizlik Kulesinin yamacındayım. Çıkmaya hazırlanıyorum


Kimbilir bu kulede kaç ceset vahşi hayvanlara yem oldu. Şu an bu kuleler tamamen turistik amaçla hizmet ediyor. Zerdüştlere sessizlik kuleleri yasaklanmış. Onlar da ölülerini bizim gibi toprağa gömüyorlar.
Bunca yorgunluktan sonra serinlemek gerek diye düşünüyorum. İsfahan da meyve suları ve dondurma satan dükkanlar var. Karpuz,kavun v.b. gibi meyvelerin sularını içebiliyorsunuz oldukça soğuk ikram ediliyor şunu da söylemeden edemeyeceğim tatları harika eğer yerini bulursanız.İşte bunlardan bir tanesi ..


Safranlı dondurma harikaydı..


Burada karpuz suyu var ama benim favorim talibi (kavun suyu)

Gelelim sokaklara..


Sıklıkla görebileceğiniz kutsal kitaptan ayetler ve anlamları


Hayal ettiğiniz gibi olmayabilir ama genç kızlar genelde böyle giyiniyor. Tabiki belirli şehirlerde..


Gördükleriniz paspas değil pestil.. Dut,erik,üzüm..


İsfahan tabelasıyla ben :)


İranda suya ve wc ye para ödemezsiniz.Adım başı sebiller var ve suları buz gibi.


Yakıt sudan ucuz olunca araç ve motor sayısı oldukça fazla.


Bizde para ile olan şarjlar burada beleş :)

Cadde boyunca yürümeye devam edince karşınıza Kırk Sütunlu Saray ( Chehel Sutun ) çıkacak.Gerek avlusuyla gerek içindeki çay bahçesiyle mutlaka görülmesi gereken bir yer.


Chehel Sutun - Kırk Sütun


Chehel Sutun - Kırk Sütun


Bu ülkede el işçiliği hem ucuz hemde çok kullanılıyor.


Sonraki durak Cuma Cami. Cami gerçekten çok büyük.. Bayramda gittiğimiz için bomboştu çünkü bayram namazı kılınmış ve cami boşalmıştı..


Bu bölümden içeri girdiğinizde lambalar yanıyor olacak fakat size tavsiyem kapatıp karanlıkta kalmanız.Kubbedeb giren ışıkta harika bir ortam oluşuyor..


Sallanan minareyi birçok kez arkadaşlarımdan duymuştum ve ilginç gelmişti.. Yıkılma sebebiyle artık sallanmıyormuş normalde zil çalıyor ve birkaç kişi minareyi sallıyormuş..


Sallanan Minare

Ve İsfahan'a dair kısa kısa fotsoğraflar..

Yazımda çok tarihi bilgi vermedim çünkü internette aratınca hepsi çıkıyor.Bu bilgilerle yazı kalabalığı yapmak istemedim..


 


 

 


 


 


  

El işi bakır tabaklar alabilirsiniz fiyatlar da uygun

Yazı dizisinin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazı dizisinin üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazı dizisinin dördüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazı dizisinin beşinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.