İran'a Yolculuk ( 4.Bölüm ) - Yezd

Şiraz'da geçen günlerden sonra gece Yezd'e gitmek için otobüse bindim. Yolculuk 7 saat kadar süreceği için en son 22:00 otobüsüne bilet aldım. Tam uykuya daldım derken otobüsümüz durdu ve millet panik halde araçtan inmeye başladı. Şoförde Farsça bir şeyler anlattı ve çantamın araçta kalmasını söyledi. Bende pasaportumu alarak çantamı araçta bıraktım. Bu gibi durumlarda belime sardığım bir bel cüzdanım var. Onsuz yurt dışına çıkmıyorum desem yeridir. Anlayacağınız paraları da bel cüzdanına koyarak aşağı indim. İnsanları sıraya dizmişler ve bagajları açmışlardı. Çantama bakınca ağzının açık olduğunu farkettim. Çantaya yönelince durduruldum ve beklemem gerektiği söylendi.

Ne olduğunu anlamadan polisler ellerinde birkaç köpekle geldiler. İpleri çözülen köpekler otobüsün bagaj kısmına ve içine girerek hızlı bir şekilde aranıyorlardı. Anlaşılan uyuşturucu kontrolü varmış. .

Sonra herkese sert davranan bir polis bana bir şeyler söyledi. Pasaportumu gösterince bir şey söylemeden uzaklaştı :) Böyle bir macera atlattıktan sonra yolumuza devam ettik. Sonrasında iyi bir uyku çekmiştim ve Yezd otogarına gelmiştik.

Yezd : İran'ın en eski ve tarihi şehirlerinden birisiymiş ve beni en etkileyen kısım Zerdüştçülüğün en önemli merkezi olması. Burada Türkçe konuşan kimselere pek rastlamıyorsunuz. Farslar burada büyük çoğunluğa sahip.

Otogarda inip taksiye binerek daha önceden telefonla rezervasyon yaptığım otele gittim. Bu şehirde geleneksel yapılarda otellere sıklıkla rastlıyorsunuz. Önceden bir han ya da konak olan oteller bunlar. .

Konakladığım Vali Traditional Hotel'in avlu kısmı. İsterseniz burada yemek yiyebiliyorsunuz. Öğlen sıcaklarında kurtarıcım olmuştur :)

Otelin lobi kısmından ilerleyince nasıl bir mekanın beklediğini az çok anlayabiliyorsunuz.

Yezd ile ilgili bana en çok söylenen ve kaynaklarda okuduğum ; "sokaklarda kaybolmalısın" idi. Bende öyle yaptım ve güneşin en tepede olduğu saatlerde Yezd sokaklarına girdim bir ara kayboldum fakat hepsine değdi diyebilirim.

Hava çok sıcak olduğu için arada sırada motorsikletli insanları görüyordum. Onun haricinde insan görmek bu saatlerde pek mümkün değil..

Çok ıssız olması insanı ürkütüyor ama merak ve gördüğünüz manzara,yapılar sizi esir alıyor. Ben de bu esaretin ardından yola koyuldum sokak sokak gezdim ta ki sıcaktan yorgun düşene kadar.

Şehrin merkezi ve sembolü Emir Çakmak Kompleksi / Camii

Saat 18:00 civarı ve insanlar yeni yeni dışarı çıkıyor


Nakhl Palmiyesi ve Emir Çakmak yanyana


İleride anlatacağım bir konu ; Badgir (rüzgar yakalayıcı) ve Emir Çakmak Meydanı


Yezd de manav görüntüsü. . Meyve ve sebze konusunda beklediğinizi bulamazsınız


Cuma Mescidi : Minareleri 48 metre yüksekliğinde ve İran'da en yüksek minareye sahip cami burası.


Nakhl Palmiye Aracı : İmam Hüseyin'in tabutunu sembolize ediyor. Aşure gününden önce süsleniyor ve aynalarla donatılıyormuş. Bu aynaların İmam Hüseyin'in şehit edilmiş bedeninin aydınlatıldığına inanılıyor. Aşure günü bu araç davullar ve ziller eşliğinde ağıtlarla meydanda dolaştırılıyormuş.


Boy boy tencereleri görünce fotoğrafını çekmek istedim.

Şimdi rotayı Zerdüşt dininin en önemli tapınağı olan Ateşgede ye çevirme zamanı. Bu binada bulunan kutsal ateş 470 yılından beri yakılmaktaymış.
Belirli sürelerde görevliler ateşi besliyorlar. Şu zamana kadar gördüğüm en sade tapınaktı desem abartmış olmam.


Tapınağın girişinde bir havuz var ve içerisi neredeyse boş


Faravahar : Zerdüştçülüğün en bilinen ve önemli sembolü. Yaradılıştan önce iyilik adına dünyadaki dengeyi sağladığına,yaradılışla birlikte koruyucu melek olduğuna inanılır. Sembolik olarak iki kanat,kanatların ortasında bir disk(yüzük),diskin üstünde Ahura Mazda'nın tasviri vardır. (alıntıdır)


Ve Ahura Mazda ile birlikte ben :)

Yezd, gerek tarih gerekse gezilecek yerler konusunda oldukça bereketli. Sokaklarda insanlar diğer taraflardaki gibi sıcak bakmasalar da yine güzel. Fotoğraf konusunda rahat olamadığınız yerlerden biri.

Daha önceki yazılarımda kadınların giyimini göstermiştim ve bahsetmiştim. Elimde her ne kadar kaynak fotoğraf olmasa da şöyle tarif edeyim : kara çarşaf ve yüzüne maske takan bir çok kadın gördüm Yezd de(Beluci olduklarını öğrendim çevredekilerden). Burka değil demirden bir maske.

Tutuculuk konusunda katı kuralları olan bir bölge. İran'da seyahat ederken bölgelere göre davranmakta fayda var diye düşünüyorum. Örneğin : Tebriz de ya da Tahran da rahat dolaşırken diğer bölgelerde sıkıntı çekebilirsiniz.


Yezd de bir fırın. Ekmeğinizi sıcak sıcak yiyebilirsiniz. Hijyen konusunda aynı güzel kelimeleri tekrar söyleyemeyeceğim :)


İlerleyen yazılarda anlatacağım bir çöl turu yaptım. Bir gece çölde konakladım ve dönüşte bir köy de kahvaltı yaptım. Orada süslü bir "paykan" görünce hatıra fotoğrafı çektirdim.


İzin isteyip fotoğraflarını çektiğim yorgancılar. Bu ülkede gezince hep eski Türk filmleri geliyor aklıma. Sizce de öyle değil mi ?


Zurhane : İran da bizimkiler gibi pehlivanlar var ve bu mekan onların gösteri yaptığı yerler. Para karşılığında bir nevi şov yapıyorlar sizlere. Kendi ekseninde dönenler akrobatik hareketler yapanlar. .


Ya Hüseyin diye süslemiş arabayı ve çok hoşuma gitti

Son olarak güleç yüzlü çocuklar :)

Yazı dizisinin birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazı dizisinin ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Yazı dizisinin üçüncü bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.Yazı dizisinin beşinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.