Işıklar Şehri Budapeşte

Işıkla kavrulmuş bir masal şehrinde yürümeye başlamak için sadece kısacık bir uçuş yetiyor. 

Evet o zaman herkes buradaysa başlıyoruz:

Para birimi:Forint 
Hatta ilk gördüğünüzde Türk Lirası’nın devalüasyon önceki haliyle karşılaşacağınızı söyleyebilirim. Hesap mantığı da hemen hemen aynı.
 
Şehrin, diğer Avrupa şehirlerine nispeten biraz daha zaman kaybettiren bir metro hattı var ancak yine de çok geniş, kolay ve elbette en eskilerinden biri olduğu için de otantik. Özellikle belli büyülü binaların hattında yer alan sarı tren istasyonları birer harikalar...

Budapeşte'de Ulaşım:
 
Öncelikli olarak size havaalanı ulaşımı hakkında işe yarayacak birkaç bilgiyi vereyim... Bunun için öncelikli olarak kalacağınız güne göre 1 günlük ya da saatlik bilet almanız gerekiyor. Havaalanından özel olarak kalkan 200E numaralı mavi otobüs, sizi Kbánya-Kispest istasyonuna kadar yaklaşık 30 dakikalık bir sürede götürüyor. Sonra yapmanız gereken, otelinize veya gideceğiniz yere yakın olan metro istasyonu için haritaya bakarak, hat seçmek. Bu arada benim size gezmek için önerim ulaşım açısından da kolaylık sağlayacağı için Budapest kartı. Ancak yine de avantajları yok değil. Eğer hiçbir otobüs veya turist etkinliği satın alamaycak, şehri kendiniz turlayacaksanız, ulaşım için etkin.

BAŞKA BİR ŞEHİR "Doğu Avrupa’nın Paris’i"

Burası Buda ve Peşte ismindeki iki ayrı bölgenin ortasından Tuna Nehri’nin böldüğü bir şehirdir. Bu şehrin iki kısmını birbirine bağlayan tam 8 adet köprü vardır. Eğer kış aylarından birindeyseniz, havanın soğuk olacağını, gündüzün bile -1 gibi bir ortalamayla geçtiğini unutmayın. Üstelik güneş batarken bu ısı çok ciddi bir şekilde düşmeye de devam ediyor.
 

Köprüler:
           
Tuna Nehri’nin en güzel ve geniş alanlarından birine sahip Budapeşte. 8 tane köprüye sahip olan şehir köprülerinin hepsi 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılmış. Sonra ise yeniden inşa edilmişler. İlk köprü "Zincirli" veya "Aslanlı" denilen köprü. Bütün köprüler gibi burası da yeniden inşa edilmiştir. Üstelik en eski köprülerden biri olma özelliğini de kaybetmemiştir. Her ayak üzerinde aslan heykelleri bulunmaktadır. Mimarı ise İngiliz William Clark’tır. Ortada bulunan ve yazlık yer olarak da bilinen Margaret adasının köprüsüyle ki bu köprünün sütunlarında muhteşem kanatlı figürler yer almaktadır. Bir diğer üzerinden geçen Arpad Köprüsü; şehrin en kuzeyindeki ise Megyeri Köprüsü’dür. Elizabeth Köprüsü’ne ki bu köprü de inşa edildiği dönemde dünyanın en uzun köprüsüymüş, Kral Joseph’in eşi olan Macaristan kraliçesinin ismi verilmiştir. Bu köprü en modern yapıdaki köprü olarak da bilinir. Bembeyaz inşa edilmiştir. Liberty Köprüsü ise muhteşem bir diğer manzaraya sahne oluşturmaktadır. Petofi Köprüsü ise sonuncu, ismini bir şairden alan köprüdür.

Mutlaka Görün:

 • Aslanlı veya Zincirli köprü (Sarı metro hattı: Vörösmarty ter)
 • Kahramanlar Meydanı (Sarı metro hattı: Hösök Tere)

Ben oradayken çok ihtiyaç duyduğumdan, buraya da özet geçiyorum;

Burası kahramanların hilal şeklinde dizildiği, her kahraman heykelinin altında öyküsünün anlatıldığı dev bir meydan. Arka kısmında buz pateni pisti, girmenizin çok da gerekli olmadığı tarım müzesi ve çok güzel binalardan oluşan bir kısım bulunuyor. Metrodan çıktığınızda sağ tarafınızda modern sanatlar müzesini, sol tarafınızda ise National Gallery’i bulabilirsiniz. Bu arada ortada göreceğiniz yüksek ve üzerinde bir meleğin olduğu yapıtın da elbette bir anlamı var. Ben hikayesi için çok bakındığım için, meraklı kimseler varsa aranızda, onlara da özet geçeyim. Hem aziz hem de kral olan Stephan rüyasında Cebrail’i görür ve bu nedenle buraya bunun yapılmasını ister. Bu arada sırasıyla arkada sıralanmış kahramanların isimleri de şunlardır:
 
Sol Kolon kısmındaki isimler:

 1. Stephan I
 2. Ladisalus I
 3. Coloman
 4. Andrew II
 5. Bela IV
 6. Charles I
 7. Louis I

 Sağ kolon kısmındaki isimler:

 1. John Hunyadi
 2. Matthias Corvinus
 3. Istavan Bocskay
 4. Gabriel Bethlen
 5. Mre Thököly
 6. Francis II
 7. Lajos Kossuth
 • Balıkçılar Burcu (Peşt kısmında, otobüs veya taksi)
 • Kale Tepesi (Peşt kısmında, ulaşım aynı şekilde)
 • Matthias Kilisesi (Peşt kısmında, ulaşım aynı)
 • Opera Binası (Sarı metro hattı; Opera durağı)
 • Parlamento binası
 • Terör Müzesi (Sarı metro hattı; Oktagon durağı)
 • Meclis binası (Sarı metro hattı; Bajcsy-Zsilinszky ut)

Bu arada kesinlikle şehri yürüyerek gezmeyi unutmayın, çünkü her yerde minik bir anı canlandıran heykellerle karşılaşabilirsiniz.
 

YEMECE

Macar yemeklerini biz fazla sevmedik ama müptelası olan onlarca insan olduğu için denedik elbette. Onlar için en ünlü yemek Gulaş çorbası. Etli bir Türk yemeği tadına benzediğini söyleyebilirim rahatlıkla. Aynı şekilde balık çorbası, Jökei (fasülye çorbası),Borjüpaprikas, kremli lahana dolması ve karnaval çöreği en ünlü ve tadılması gereken yemekleri.
 
Bunun yanı sıra Vapiano gibi çok başarılı İtalyan yemekleri yapan yerlerle, Friday’s gibi çok lezzetli Amerikan mutfağını da rahatlıkla bulabilirsiniz.
 
İÇMECE
 
Macar şarapları efsanesi gerçek! En güzel şarapları da TOKAJI.
 
KAFE

Book Café - Devasa bir kitapçının içinden girilen, üst kata konuşlanmış muhteşem bir peri masalı. Kafenin adı Lotz Terem. Burası uzun zamandı var. Döneminde devrim konuşmalarına, aristokrat kesimin fikir söyleşilerine de ev sahipliği yapmış. Kahveleri konusunda sizi uyarıyorum, bağımlısı olmanız an meselesi.

New York Café - Burası da Oktagon’a yakın oldukça büyük, şık ve nostaljik bir binanın al katında, köşeden. Inanılmaz işlemeleri olan tavanları, muhteşem dizaynı, saat yerleştirmeleri, duvarlarıyla eşi benzeri olmayan bir atosfer burası.

Hard Rock Café - Burası her şehirde olduğu gibi, standardını korumayı başaran, enfes yemeklerin sahibi bildğimiz Hard Rock Café. Ona ulaşmak için, tıpkı Zincirli Köprü'ye gidişteki gibi sarı metro hatının Vörösmarty ter istasyonuda inmelisiniz.

Bunların yanı sıra, keyifle kahve yudumlayabileceğiniz pek çok kafeyi Budapeşte’de bulmanız mümkün. Onlardan her yerde var!

NOTLAR, GEREKLİLİKLER:

Burada hop on hop off kullanmanız en güzeli. Özellikle kırmızı otobüslerin sahibi olan firma oldukça başarılı. Bu sayede 2 gün boyunca sizi gezdiriyor, belli saatlerde istediğiniz istasyondan sizi alıyor ve yine istediğiniz şekilde seyahatinizi sağlayarak, diğer toplu taşımalara harcama yapmanızı engelliyor. Üstelik üstte kalan Pşst tarafındaki kale ve burç için olmazsa olmaz neredeyse.

Sabah kahvaltısında çok çeşit olmayan bir yer olduğu için bizsubway tercih ediyorduk. Budapeştenin hemen hemen her metro çıkışı önünde bulmanız mümkün. Doyurucu bir kahvaltıyla güne başlamak istiyorsanız eğer.

Opera binasında kısa turlar mevcut. Eğer bale ve opera izlemekten hoşlanmıyorsanız, öğleden sonra sadece belli saatlerde yapılan bu kısa dolaşma turunu tercih edebilirsiniz.

Gece Tuna Nehri'nde bir tur atmayı unutmayın. Botlar emrinize amade. Üstelik kısa bilgileri de dinlemeniz mümkün.

Eğer kış ayında gittiyseniz bir de Aralık’taysanız Christmas pazarlarında satılan bizim sıcak şarap olarak onlarında "mulled wine" olarak bildiği şarabı içmeti unutmayın. Sıcacık, sıcacık!

Saat farkımız -1 dir. Saatlerinizi 1 saat geri almayı unutmayın.

Budapeşte, Avrupa’nın en iyi ışıklandırılan şehri bu nedenle gece yürümeyi sakın ihmal etmeyin.
 
İLGİNÇ BİLGİLER:

Özgürlük heykeli Pşst tepesinin en yüksek noktasından sizi adeta kutsarcasına selama durmuş. Gelin görünki Macar halkı bu heykeli pek sevmiyor. Komünist rejim döneminden kalan bir eser olduğu gibi, tüm halk yıkılmasını istemiş, ancak şehrin temsillerinden biri olduğu için dokunulmamaya karar verilmiş.
 Belki de bu halk kadar çok komünist geçmişinden nefret eden başka bir halk yoktur. Sokakların eski tabelaları (Marks, Lenin, vb.) hepsi birer birer halk tarafından sökülmüş, temsili heykeller yıkılmış. Bunların çoğunu "Terör Müzesi" içinde de görmeniz mümkün.

Balıkçı Burcu dekerasyon olarak sonradan yapılmış. Burası tamamen içeride kalan kısımları korumak amaçlı inşa edilmiş yeni bir yapıdır. Ancak öylesine başarılı inşa edilmiştir ki bunu fark etmeniz zaman alır. Söylenene göre bu tepeyi koruyan balıkçıların anısına itaf edilmiştir.

Macar halkı şarapları o kadar sever ve bu konuda o kadar başarılıdır ki neredeyse tüm "urban" yaşam alanlarında her evin altında mahsen bulunmaktadır.

Burada bulunan hemen hemen tek uzantılı göreceğiniz kiliseler daha önce minaresi dönüştürülen, Osmanlıdan kalan camilerdir.

Türk hamamları ve en büyük banyoları yine Osmanlı döneminde yapılan yerlerdir. Bugün adeta ekmeğini Macar halkı yemektedir : )

Meclis binası, Venedik’te benzer yapıların esintilerine sahiptir. Karşısına gelen Parlamento binası ise bu bina örnek alınarak tasarlanmıştır.

Tren istasyonu şehrin içinde tam orta noktasındadır. Mimarı ise Eiffel kulesi'nin mimarıyla aynı kişidir. Belki bu konuya hakimseniz, onu mimari izlerinden tanıyabilirsiniz. 

Budapeşte hayvanat bahçesi, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesidir.

Macar halkı da Ural - Altay boyundan geldikleri için dilleri Türkçe ve Japonca ailesi gibi sondan eklemelidir. Üstelik oldukça da benzeyen bir soundu vardır. Ah bizle bir olan kelimelerini de unutmamalı.