İstanbul Pera Müzesi'nde Uzun Cuma

Başlık biraz “Müzede Bir Gece” filmini hatırlatsa da durum tam olarak öyle değil. Pera Müzesi, yıllardır yanı başımızdan duran bir müze ama yine uğramayı yıllardır es geçiyormuşum. En sonunda cuma günleri 18.00-22.00 arası açık ve ücretsiz olduğunu duyunca iş çıkışı uğradım. Haliyle son müzeden çıkan ziyaretçi olduğum için sergide mahsur kalma tehlikesi atlattım. Günlerden cumanın ücretsiz olması ayrıca bir güzellik oldu. Çünkü sonrasında Taksim’i gezme imkanı doğuyor. Müze, Oda Kule’nin arkasında meşhur Pela Palace Otel ve otoparkın karşısındadır. Özel günler ve pazartesi günleri kapalı olan müze salı-cumartesi  günleri 10.00-19.00, pazar günleri 12.00-18.00 arasında açıktır. Ayrıca belirttiğim gibi ücretsiz/uzun cuma günleri bulunmaktadır.

Dört katlı müzede Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Bey, Kahve Molası ve Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri bölümleri sürekli sergilerdir. Müze, bugünlerde Mario Prassinos (25 Mayıs – 14 Ağustos 2016) ve 4. Jameel Ödülü (08 Haziran – 14 Ağustos 2016) sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Güncel sergiler için müzenin websitesini takip etmek gerekir.

Asansörle en üste çıkarak aşağı katlara doğru gezime başladım. En son asansörle inmektense asansörle çıkmak bana hayat veriyor. İlk olarak dördüncü katta güncel sergileri gezdim. Bazen sanata anlam veremezsiniz ya işte öyle bir duygu yaşadım. “Bunlar boru” ya da “vida” diyerek geçtim. Bu konuda çok iyi olmadığımı itiraf etmem lazım.

Pera Müzesi

Kesişen Dünyalar kısmında Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tablo bulunuyor. Burada benim için resmin kalitesinden çok anlattıkları önemli. Çünkü aslında bu tablolar dönemin fotoğrafı gibidir. Topkapı Sarayı’nın Anadolu yakasından görünüşü, saltanat kayıklarının boğazda süzülüşü gibi anlar canlandırılmış. İstanbul’un ne kadar tarihi olduğu ve ne kadar değiştiği bir kez daha hafızama kazındı. Tabii bir arkeolog olarak Osman Hamdi Bey’e ayrı bir parantez açmam lazım. Türkiye’nin en pahalı tablolarından biri “Kaplumbağa Terbiyecisi” Pera Müzesi'nde sergilenmektedir.

Anadolu Ağırlık Ölçüleri bölümünde zaman içerisinde kullanışmış farklı eserler yer alıyor. Eski Türk filmlerinden aşina olduğumuz malzemeler sergilenmiştir.

Müzenin çaprazında yer alan Pera Palace Otel’in hikayesi ise enteresandır. 1881 yılında faaliyete geçen bu otelin iki büyük efsaneyle dikkat çekiyor: Bunlardan ilki Atatürk'ün ölüm saatini gösteren bir Hint halısına ev sahipliği yapması; diğeri ise ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin otelde geçirdiği sır dolu 11 gün... Çok sayıda filme konu olan otel dönemin en lüks otellerindendir. 1926-1932 yılları arasında “Orient Expres’te Cinayet” adlı romanını yazmak için İstanbul’a defalarca gelen dedektif romanları yazarı Agatha Christie bu otelde 411 nolu odada kalmıştır. Ama hala konu hakkında netleşmeyen sır perdeleri bulunuyor. Bu nedenle duyduğunuz rivayetler farklılık gösterebilir.

Cumhuriyetin ilanından sonra Eski İstanbul yani Sultanahmet ve çevresine ek olarak gece hayatıyla Pera bölgesi canlanmıştır. Günümüzde de Taksim ve Beyoğlu’nun arka sokaklarını oluşturan bu semt hala manzarası ile büyülüyor. Manzara tam olarak “İstanbul Manzarası” diyebileceğimiz reklam tabelaları, belediye otobüsleri, trafik ve kalabalıktan oluşan Refik Saydam Caddesi’nden Haliç’e doğru uzanan caddesi ile kendisine bir kez daha Aziz İstanbul dedirtiyor. Bu semt uzun bir cuma gecesini fazlasıyla hak ediyor…

Pera Müzesi Foto Galeri