İstanbul'da Barış Manço Müzesi ve Moda'da Bir Gün

Barış Manço ve Moda’yı birbirinden ayırmak çok zor. Kadıköy’ün en nezih yerlerinden Moda, İstanbul’un da en güzel semtlerinden biridir. Moda dendiğinde aklıma; yaş ortalaması yüksek, Atatürkçü kişilerin yaşadığı özellikle bahar aylarından cıvıl cıvıl bir semt geliyor. Barış Manço da denize yakın ve şu anda müze olan bir köşkte yaşamıştır. Belki bunların hepsi bir arada olduğu için Moda’yı seviyorum.

Barış Manço Müzesi'ne giriş bileti (tam) 6 TL’dir (01.03.2015). Tüm alanı gezmek 1 saatinizi alır. Burası Manço ailesinin yaşadığı ev olduğu gibi bırakılmış. Bahçesinde biberler ve kullandığı jeep yer alır. Moda Teras’ın arka sokağında yer alan bu evde Barış Manço’ya ait çok sayıda eşya son gün kaldığı şekilde bırakılmıştır. Arabasının anahtarı, cep telefonu ve ajandası…

Çocukluğumda hep "Adam Olacak Çocuk" programına katılmak istemişimdir. Çünkü bizler için Barış Abi çok sempatik ve sevgi dolu biriydi. Tabii gittiği ülkeler, anlattığı kültürler de dikkatimi çekerdi. İmrenerek bakardım. Şanslı olduğunu düşünürdüm. Ama çocukları da babasını görememekten yakınıyor. Yüzükleri, çizmesi ve ilginç kıyafetleri müzenin temelini oluşturur. Evin içinde gezerken çalan şarkıların hepsi tanıdık. Dinlerken müzik aletlerine, eski resimlere ve kişisel eşyalara bakmak beni hüzünlendirdi.

Müzeye gitmeden önce ve gittikten sonra ne yapılır:

Mutlaka bahar ayında müzeye gidin. Öğlen saatlerinde waffle ve çay, gezi sonrasında ise yemek ve kahve tercihim olur.

1999 yılında Moda'daki ilk waffle mağazasını açan Kemal Usta’yı tek geçerim. Hatta midenizde yer kalırsa hemen bitişiğindeki Ali Usta’da dondurma yemeyi unutmayın. Kahve ve çay için çok sayıda tercih edilecek yer var. Manzara için kafe olarak hizmet veren Moda İskelesi ve Moda Teras’ın önünde parka inen merdivenlerde yer alan çay bahçesi vazgeçilmez. Müze gezisi sonrası yemek için iki tercihim var. Pideleriyle ünlü Köyüm Pide ve Ciğerci Hulusi benim damak zevkime uyuyor.

Gittiğim yerler bana Moda’da unutamayacağım bir gün yaşattı. Emin olabilirsiniz ki gidilmesi gereken çok mekan var. Tepelerde yer alan çay bahçeleri, ilginç tasarımlı kafeleri ve Moda’nın eskisi ünlü pastanelerin hangisini tercih ederseniz edin pişman olmazsınız. Moda Teras, Kırıntı, Özgür Şef’in Deli Kasap…

Kadıköy; Balık Pazarı, özel pastaneleri, hoş kafeleri ve farklı restoranları ile mükemmel bir semt. Bir de bunun içinde küçük Moda yer alır. Sakın, Kadıköy’den tramvayla Moda'ya geçmeyi ve 1 tam gününüzü oraya ayırmayı ihmal etmeyin.