İstanbul'da Bir Pazar: Polonezköy Gezisi

İstanbul’da yaşayanların özellikle baharda günübirlik olarak geziler için tercih ettikleri yerlerin başında Polonezköy gelir. Beykoz’a bağlı köy, denizden uzakta yeşilliğin tam ortasındadır. Kadıköy’e yaklaşık 30 km uzaktaki yerleşime araçla 45 dakika gibi bir sürede rahatlıkla ulaşırsınız.

Polonezköy

Polonyalı lider olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan köy hala tertemiz doğasıyla büyülüyor. 5 km yürüme parkı, açık yeşillikleriyle piknik ve mangal için mükemmel bir yer.

Yerleşimde çok fazla etkinlik yok. Atatürk’ün kaldığı ev, ağaç oyma heykel sergisi, PolonezköyKilisesi, Zofia Rızı Anı Evi ve Kültür evi gidilecek yerlerdir.

Gitmeden mutlaka kahvaltı yapacağınız yeri belirleyin. Çünkü mekanlar arası mesafe çok fazla. Aynı şekilde binicilik yapmanızı da tavsiye ederim. Fiyatlar birbirine yakın. Dila Country geniş alanıyla gayet uygun.

Trekking yapanların da uğrak yeri olan köye giderken rahat bir şeyler giyin. Doğanın güzelliği içerisinde uyuşuk biri bile olsanız yürümek veya bisiklete binmek istersiniz.

Küçük bir yer olan köy de kafa dinlemek isterseniz bir hafta sonu kalmak sizi rahatlatacaktır. Otel ve kahvaltı için çok sayıda fırsat var. Fırsat siteleri sürekli kampanyalar yapıyor. Köy meydanında bal alabileceğiniz bir yer var. Burada balmumundan hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Köy, oksijen ihtiyacınızı gidererek tekrar şehrin egzoz dumanında boğulmaya devam edebileceğiniz şehrin içinde az sayıda kalmış yerleşmelerden biridir. Sessizlik istiyorsanız, güzel bir kahvaltı, kısa bir at biniciliği, mangal ve hamak uyumak için doğru tercih. Mutlaka bir Pazar gününüzü ayırınız!

Farklı Bölgelerden Seyahat Bilgileri İçin: TATİLİYET