İstanbul'da Kahvaltılık Mekanlar

Sevgili şairimiz Cemal Süreya'nın kahvaltı ile ilgili bir şiiri vardır bilir misiniz: ''Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.'' diye. Cidden ne de güzel demiş :) Böyle insanı mutlu eden, böyle enerji veren başka bir öğün var mıdır bilmiyorum :)

Fotoğraf: www.thisiswhatieat.net

Ben de tam bir kahvaltı tutkunu olarak birçok yeri tecrübe ettim ve halen daha tecrübe etmeye de devam ediyorum :) Bugüne kadar gittiğim yerleri kafamda toparlayıp kendimce bir "KAHVALTI TOP10" listesi yaptım. Umarım benim gibi kahvaltı tutkunları için faydalı bir rehber olur. Haydi başlayalım :)


Van Kahvaltı Evi

1- MARANTA GUSTO (YEŞİLKÖY)
Kesinlikle benim için birinci sırayı Maranta Gusto çeker. Neden diyeceksiniz? Çünkü ben orada yaptığım kahvaltı ile hem doydum hem de uygun bir fiyat ödedim :) Arkadaşımla kral kahvaltısı almıştım. Cidden krallar gibi yedik, içtik :) Peynirinden, zeytininden meyvesine kadar her şeyi tamdı. Bu arada unutmadan masmavi deniz manzarası da orayı tercih edilebilir kılan en önemli özelliklerden biri  :)

2- SADE KAHVE (RUMELİ HİSARI)
Rumeli Hisarı... O boğaza nazır kafeleri, o taptaze enerjisi... Orada güne başlamak bile yeterken bir de kahvaltı yapmak çok daha muhteşem bir duygu :) Rumeli Hisarı'nda birçok yere gittim ama kahvaltısını tecrübe edebilmek sadece Sade Kahve'ye nasip oldu. İyi ki de oraya nasip oldu. Önümde serpme kahvaltım, yan tarafım boğaz manzarası ayy daha ne olsun :) Fiyatı da çok tuzlu değildi yanlış hatırlamıyorsam :)

3- SÜTİŞ (AQUA FLORYA)
Alın size bir süper manzara daha :) Deniz ayaklarınızın altında resmen... Biz Sütiş'e gittiğimizde serpme kahvaltı söylemiştik. Mekan güzel, kahvaltı doyurucu lakin fiyat biraz tuzlu :)

4- AĞA KAPISI (TAHTAKALE)
Üniversite yıllarımın en çılgın, en renkli yıllarının şahidi Ağa Kapısı... Oraya giderken geçtiğiniz yollara bakıp: ''Buranın sonu nereye çıkabilir ki?'' gibi düşüncelerle boğuştuğunuz, manzarasını gördüğünüzde tükürdüğünüzü yaladığınız muhteşem kafe.. Yalnız biraz daha işin şairaneliğine girersem şiir kitabı çıkaracak moda gireceğim :) Neyse siz de o manzarayı görün siz de bu lafları etmezseniz Gizem değilim! :) Kahvaltısına gelince tamam belki çok ekstrem değil ama doyurucu. Bu arada ben kahvaltı top 10'u yaptım ama Ağa Kapısı olunca manzara top 10'a döndü o! :)

5- TARİHİ KAHVE (PİERRE LOTİ)
Pierre Loti'yi pek severim lakin gidilecek mekan kısıtlı olduğu için orada sanki tek bir yere gidiyormuşum hissi verir. Keza da öyledir. Pierre Loti'de bir kahvaltı yapayım dediğimde tek tecrübe edebildiğim yer Tarihi Kahve oldu. Manzara süper, insanın oraya baktıkça iştahı açılıyor. Kahvaltısına gelince çok farklı bir sunum ya da çok fazla bir çeşit yok ama doyurucu :)

6- CAFE FİRUZ (CİHANGİR)
Cool insanları, eğlenceli ve ferah sokaklarıyla İstanbul'un en sevdiğim yerlerinden biridir Cihangir. Hele gündüzleri bir başka oluyor :) Cihangir'de kahvaltı anlamında ilk keşfettiğim yer Cafe Firuz oldu. Orada serpme kahvaltı tercih ettik arkadaşımla. Hem fiyatı uygundu hem lezzetliydi hem de doyurucuydu. Tek eksiği deniz manzarası :)

7- VAN KAHVALTI EVİ (CİHANGİR)
Yakın zamanda Cihangir'de ikinci olarak keşfettiğim yer Van Kahvaltı evi oldu. Biz aslında arkadaşımla Karaköy'de bir kahvaltı hayal etmiştik; lakin Pazar günü herkes evde kahvaltı etmemeye yeminli gibi Karaköy'de oturacak yer bırakmayınca biz de bastık geldik Cihangir'e :) Açıkçası Van kahvaltılarının meşhur oluşundan etkilenip çok farklı şeyler bekledik ama bildiğiniz normal bir serpme kahvaltı geldi önümüze. Helva falan getirmişler her halde Van kahvaltısı esprisi bu dedik :) Ama kahvaltının yanında getirdikleri kare şeklinde bir ekmek vardı, aşırı leziz :) Tamam belki çok farklı bir şey bulamadık ama karnımız doydu. Fiyat da uygundu.

8- Bİ KAHVALTI (BEŞİKTAŞ)
Beşiktaş kahvaltıcılar sokağı pek meşhurdur malum. Hepsini tek tek tecrübe etmek isterim ama şimdilik sadece bir yere nasip oldu. O da 'Bi Kahvaltı'. Bir kere kahvaltı doyurucu ya da biz arkadaşımla pişileri fazla kaçırdık :) Fiyatı da uygun. Evet bir deniz manzarası vaat etmiyor ama olsun :)

9- COOK SHOP (GALLERİA)
''The sunum'' diye ilan edebileceğim ikinci yer olabilir :) Çünkü kahvaltıyı gerçekten çok başarılı bir sunumla masanıza getiriyorlar. Lakin ben oraya gittiğimde sadece E-5 manzarası görüyorum. O yüzden de bana pek cazip gelmiyor ama amacım sadece doymak olsa kahvaltı için güvenerek giderim. Bu arada fiyatını tam anımsamıyorum ama öyle acayip bir ücret ödesem kesinlikle anımsardım, demek ki normal bir fiyatı varmış :)

10- MİDPOİNT (BEBEK)Midpoint'i yemek anlamında hep övmüşümdür. Evet fiyatlar yerinde ama her şey o kadar doyurucu ki bir ton para verip aç kalkmıyorsunuz masadan :) Lakin kahvaltı anlamında pek başarılı bulmadım. Çok basit bir kahvaltı tabağı, kendinizi göstermek için neredeyse orkestra şefine döndüğünüz garsonlar bende yandım yıkıldım etkisi yaratmadı. Diyeceksiniz ki ''Ee Gizem bu kadar eleştirdin ne diye listeye koydun o zaman?" :) Çünkü Bebek manzarası, enerjisi yeter insana da ondan :)

Kısacası benim listem bu. En başta da dediğim gibi keşiflerim hala devam ediyor. Sizin de çok sevdiğiniz ve kahvaltısı paha biçilemez dediğiniz yerler varsa benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Sevgilerimleeee :)