İstanbul'da Türk Kahvesiyle Gelen Ege Esintisi

Cunda yazısını yazdığım günden beri canım sakız aromalı bir şeyler çekiyordu ki Caddebostan’da amansız bir yağmura yakalanmam sonucu rast geldiğim keyifli mekanda buldum onu... Burası 'Tarihi Bağdat Kurukahvecisi'. Şaşkınbakkal Boyner'in karşısında, Marks & Spencer’ın sağında kalan bu mekanın önünden defalarca geçmeme rağmen daha önce nasıl olup da girmediğim için hayıflanıyorum kendi kendime. Çünkü sakız özlemim bir yana öylesine sıcak bir dekorasyonu ve atmosferi var ki… Kahve, kitap, sakız(!) yani huzur üçlüsünü burada doyasıya bulabilirsiniz :) Zaten kitap okuyasınız yoksa da masa kenarlarında bulunan birbirinden keyifli kitapları alıp kurcalamadan içemiyorsunuz kahvenizi.

Burası hem dost meclisiyle gelip söyleşmek için hem de kendi başınıza ilham dolu dakikalar geçirmek için uygun bir yer. Bana göre burayı özel yapan kahvelerin hazırlanışındaki özen. Öyle ki Türk kahvesine en uygun rakımda yetişen dört farklı kahve çekirdeğinin harmanlanmasıyla oluşturularak sunuluyor buradaki kahveler. Türk damak tadına en uygun hale getiriliyorlar, o yüzden olsa gerek içimi pek keyifli ve her içtiğiniz kahveye benzemiyor.

Bir kahve dükkanı için oldukça zengin bir menüsü var. Ben ilk seferinde tahmin edileceği gibi sakızlı Türk kahvesini denedim ve geleneksel kahve kültürüme yeni bir bilgi ekledim: ‘Bol köpüklü ve kaliteli bir türk kahvesinin yanında sunulabilecek en ideal şey, su içinde sakız macunundan başkası olamaz.’ (: Hem kahvenin hem de macunun tadı damağınızda kalıyor. Ben, bu keyif her istediğimde elimin altında olsun istiyorum ve soruyorum mekan çalışanlarına bu macunu siz mi yaptınız, nereden edindiniz diye ve mekanın asıl hikayesini  o vakit öğreniyorum:

Bağdat Kahve’nin tarihi mübadele yıllarından önceye dayanıyor. Kurucusu Selanik göçmeni, yıllar yıllar önce amatör olarak  başlıyor kahve işine. Kahve önce eş dost arasında dağıtılıyor, sonra büyüyor işler... Gökçeadaya, Antalya'ya uzanıyor ve dört kuşak sonra 2009’daysa şimdiki yerinde yeniden can buluyor. Türk Kahvesi’ni Ege esintisiyle harmanlayan bir mekan burası. Müzikler, ürünler ve dekoratif incelikler arasında Ege ruhunu hissediyorsunuz. Hikayenin sonunda sorumun cevabını alıyorum: Sakız macunu ve doğal damla sakızı, Sakız Adası’ndan temin ediliyor. Hatta talep edenler için küçük kaplarda satılıyor da… Tabii ki bu keyfi istediğim an yaşamak için hemenbir paket sakız macunu alıyorum, yanında bir paket kahveyle.

Mekanın en beğendiğim uygulaması ise ‘Kitap Değişim Projesi’. Bu projeyle okuduğunuz kitapları getirip mekanın kitaplığındakilerle takas edebiliyorsunuz. Yolunuz Caddebostan'a düşerse gidin bir deneyin dumanı üstünde özenli kahvelerini...

Unutmadan Alaçatı'da ise 'Şaşkın Pub' isimli bir mekanları var. Deneyimlemedim ama fotoğraflardan oldukça keyifli bir yer izlenimi veriyor. Mekan fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

Rotasız Kuş'un diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çiğdem Yıldız

Yazar Hakkında

Çiğdem Yıldız

Merhaba! Ben Çiğdem Yıldız, 1986 doğumluyum, İstanbul'da yaşıyor ve bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyorum. Aynı zamanda yüksek lisans yapıyorum. Bir başka rotasız kuş'la evliyim.