Google+

Arama formu

İTALYA'NIN EN BÜYÜK GÖLÜ: GARDA

Bu yazı Gezimanya üyesi Güçlü-Fulya Özeren tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Verona'ya 30 km uzaklıktaki Garda Gölü'ndeyiz... Garda, İtalya’nın kuzeyinde Verona yakınlarında yer alan bir göl. Her ne kadar buraya göl deseler de bence bir denizden kalır yanı yok : )

Verona

Verona-1

Garda Gölü ile ilgili şöyle bir duyum var;

İtalyan bilim adamları Garda Gölü kıyısındaki küçük Limone sul Garda kasabasında bir grup insanın hiç kalp krizi geçirmediğini belirlemiş ve bunun nedenlerini araştırmaya başlamışlar. Bu insanların kalp krizi ile hiç karşılaşmamalarının sebebi 200 yıl öncesine kadar giden bir genetik mutasyondan kaynaklanıyor. Kasabalıların atalarından Giovanni Pomaroli’den (1780 Limone Sul Garda doğumlu) başlayan bu mutasyon sonucu, bu insanların bünyesi bir protein salgılıyor. Bu protein, kalp damarlarındaki yağı sürekli olarak temizliyor. 80′li yıllardan beri söylence olarak bilinen bu durum, kasabalıların en büyük ihraç maddesinin kan bağışı olmasına neden olmuş. Doktorlar muayene ettikleri kasabalıların 44 tanesinin bu gen mutasyonunu taşıdığını belirlemiş. Bilim adamları, bugünlerde ApoA1 Milano adlı proteini sentetik ilaç olarak geliştirmeye çalışıyormuş. (alıntıdır)

Verona şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz In Casa güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Atto primo, Casa di Silvia - City Center, L'Angolino Nascosto. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz DiMoras House, L'Ospite Appartamenti, A11 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bilocale via Imola 4, Protezione della Giovane - female hostel, Verona Mi Piace tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Verona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

13. yüzyılda kasabayı çevreleyen meşhur kale inşa edilmiş. Üç yanı denizle çevrili olan kalenin, korunacak tek yeri olarak kapısı kalmış.

Verona-2

Verona-3

İtalyanın her köşesinde olduğu gibi buradaki dondurmalarda bir harikaydı.

Verona-4


Güçlü-Fulya Özeren kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Güçlü-Fulya Özeren

http://www.gezencift.com/ https://www.facebook.com/gezencift