Google+

JAPONLAR NE İSTER?

277129 Ara 2013Gezi Notu
Başar KurtbayramBaşar KurtbayramSilver Yazar29 Ara 201327710 Yorum

Kyoto

Japonya'da bazı tapınaklarda dilek köşeleri dikkatinizi çeker. Bir dileğiniz varsa tapınağın mağazasına gider dilek tahtasından satın alır (küçük tahta parçalarına artık ne verirseniz verin), parasını öder sonra dileğinizi bu tahtaya yazarsınız (bu dilek tahtaları da ucuz şeyler değil hani, ne de olsa tapınağın bakımı için kullanılıyorlar ve Japonya pahalı bir yer). Tahtaya dileğinizi yazdıktan sonra dilekler için ayrılmış bölüme asarsınız. Japonlara göre tapınağa adını veren tanrı güçlüyse ve iyi bir inanansanız isteğiniz gerçekleşir. Bizdeki ağaca çaput bağlamanın daha organize hali yani.

Diyelim Edebiyat tanrısı tapınağına gittiniz (evet, Kyoto'da böyle bir yer var), küçük tahtalara yazılmış bir sürü sınavda başarılı olma dileğiyle karşılaşırsınız.

Kyoto-1

Nara'daki bu tapınaktakilerin ne istediği sizce açık değil mi?

Kyoto-2

Kyoto-3

Kyoto şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Hatoba-an Machiya Residence Inn, Bijuu, Akane-an Machiya Residence Inn. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Livemax Kyoto Ekimae, New Miyako Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rakucho Ryokan, Kyoto Royal Hotel & Spa, Kyoto Fushimi Ohana tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kyoto aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hah bunu anladık. Gelin bir de yakındaki küçük bir tapınağa uğrayalım. Japoncam olmadığı için tapınağın hangi tanrıya adandığını anlayamadım. Ama ne istedikleri hakkında bir fikrim oldu.

Kyoto-4

Siz ne dersiniz?

Kyoto-5

Bu Japonlar?

Kyoto-6

Ne ister?

Kyoto-7

Japonca bilen biri beni aydınlatırsa sevinirim, yoksa resimlerden anladığımla kalacağım.

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar