Google+

Arama formu

JAPONLAR NE İSTER?

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kyoto

Japonya'da bazı tapınaklarda dilek köşeleri dikkatinizi çeker. Bir dileğiniz varsa tapınağın mağazasına gider dilek tahtasından satın alır (küçük tahta parçalarına artık ne verirseniz verin), parasını öder sonra dileğinizi bu tahtaya yazarsınız (bu dilek tahtaları da ucuz şeyler değil hani, ne de olsa tapınağın bakımı için kullanılıyorlar ve Japonya pahalı bir yer). Tahtaya dileğinizi yazdıktan sonra dilekler için ayrılmış bölüme asarsınız. Japonlara göre tapınağa adını veren tanrı güçlüyse ve iyi bir inanansanız isteğiniz gerçekleşir. Bizdeki ağaca çaput bağlamanın daha organize hali yani.

Diyelim Edebiyat tanrısı tapınağına gittiniz (evet, Kyoto'da böyle bir yer var), küçük tahtalara yazılmış bir sürü sınavda başarılı olma dileğiyle karşılaşırsınız.

Kyoto-1

Nara'daki bu tapınaktakilerin ne istediği sizce açık değil mi?

Kyoto-2

Kyoto-3

Kyoto şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz KYO Sakura House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Akaneya Kyoto Station, Kiyomizu Shukuba, Guesthouse Engawa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz RESI STAY Gion Shijo, Hotel style & lish (Adult Only), Noku Kyoto gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Santiago Guesthouse Kyoto, Tomato Guest House, JAM Hostel Kyoto Gion tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kyoto aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hah bunu anladık. Gelin bir de yakındaki küçük bir tapınağa uğrayalım. Japoncam olmadığı için tapınağın hangi tanrıya adandığını anlayamadım. Ama ne istedikleri hakkında bir fikrim oldu.

Kyoto-4

Siz ne dersiniz?

Kyoto-5

Bu Japonlar?

Kyoto-6

Ne ister?

Kyoto-7

Japonca bilen biri beni aydınlatırsa sevinirim, yoksa resimlerden anladığımla kalacağım.

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...