Kapadokya'da Nerede Yesek?

Kapadokya yemekleri, İç Anadolu mutfağının geleneksel yöntemleri ile hazırlanıyor. Bakliyat ve et gerek çorbalarda gerekse ana yemeklerde bolca kullanılıyor. Yemekler genelde sulu ve salçalı. En öne çıkan lezzetleri testi kebabı ve çömlekte fasulye. Turistik olsun yerel olsun, hemen hemen tüm işletmelerde bulabileceğiniz Kapadokya yemekleri bunlar. Diğer tatları da denemek isterdik ancak ne yazık ki üç gezimizde de yerel mutfağın örneklerini sunan bir restoran bulamadık. Çoğu işletme turistik ve hiç de özgün olmayan mutfaklarıyla, üstelik yüksek fiyatlarla hizmet veriyorlar. Kapadokya'da çok şık mekânlarda veya otantik ortamlarda yemek yiyebilirsiniz ancak ya yemeği alelade bulma ya da yüksek fiyat ödeme riskiniz mevcut. Yemek yediğimiz birkaç mekânın artı ve eksilerini değerlendirmeye çalışacağım.

Ehlikeyif:Ürgüp’ün hemen merkezinde, teras katta, temiz bir işletme Ehlikeyif. Bahçesi yok. Manzara güzelce, içeride bir de şömine var. Biz gittiğimizde canlı müzik de vardı. Mezeler lezzetliydi. Salatalar da taze ve bol çeşitliydi. Ana yemek olarak iki seçenek sunuldu. Biri ehlikeyif kebabı, diğeri de testi kebabı. Ben testi kebabını daha önce de denemiş olduğum için ehlikeyif kebabını tercih ettim. İyi ki de öyle yapmışım. Testi kebabı bol sulu, salçalı ve tatsızdı. Benim yemeğim soslu bonfile üzeri kıtır patatesle kaplı olarak geldi. Yanında garnitürü vardı. Hem doyurucu hem de lezzetliydi. Fiyat ucuz değil. Hesabı ödedikten sonra Türk kahvesi içmek istedik ancak “o iş zor, siparişleriniz karışır” cevabını aldık. Peki, çay getirin dedik. Onu da getirmediler. Garsonlar mutfağa girip, bir daha çıkmadılar! Bu muamelenin üzerine tadımız kaçmış bir şekilde işletmeden ayrıldık. Kahve istediğimiz esnada, restoranda sadece üç masa olduğunu da belirtmeliyim.

Avanos Kadın Girişimciler Kooperatifi Mutfağı: Eğer şık mekan, manzara, ambiyans derdinde değil de güzel yemeği ucuz yeme gayesindeyseniz burası şartsız olarak önereceğim tek yer. En azından bir öğle yemeği yiyin. Birkaç eli hünerli hanımın işlettiği bu temiz ve mütevazı restoranda ne yeseniz memnun kalıyorsunuz. Öncelikle ılık zeytinyağlı dolmayı mutlaka deneyin. Bamyası ve karnıyarığı da muhteşem ve tel tel pilavla servis ediliyor. Tava köftesi ve mantısı da harika. Gidin, pişman olmayacaksınız.

Sinasos Gül Konakları: Gül Konakları, Mustafapaşa'da butik bir otel. Konakladığımız eylül ayında, bir akşam güzel taş verandasında yemek yedik. Sipariş üzerine yemek hazırlıyorlar. Kişi başı fiks mönü ücreti alıyorlar. İçecekleriniz ekstra ücretlendiriliyor. Biz iki aile ve çocuklarımızla yemek yedik. Çocuklarımız için ayrı bir ücret talep etmediler. Mumlarla ve fenerlerle aydınlatılmış bahçenin keyfi anlatılmaz. Öncelikle bakliyatlı yerel bir çorba servis edildi. Mezeler ve ara sıcaktan sonra ana menü testi kebabıydı. Testileri bıçakla kendimiz kırdık. Testi kebabı, dana etinin domates, biber, soğanla harmanlanıp testinin içinde odun ateşiyle uzun süre pişirilmesiyle yapılan bir et yemeği. Dana eti iyi pişirilmezse sert oluyor, bizimki gayet yumuşaktı. Tatlıyla tamamladığımız doyurucu yemek sonunda verdiğimiz ücret, dışarıda aynı yemekleri yediğimiz takdirde vereceğimiz ücretten daha düşüktü. Güzel ortam da yanımıza kar kaldı.

Sinasos Gül Konakları 1

Lil'a Restaurant:Uçhisar’da, görkemli Museum Otel'in seçkin a la carte restoranı. Gezip gördüklerime dayanarak söylüyorum, bence Kapadokya'nın en güzel manzarasına sahip restoranı. Temiz, şık, özenli. Personel iyi eğitimli, servis mükemmel. Menülerinde farklı lezzetler var. Lezzetli yemek, iyi servis ve güzel manzara eşittir yüksek fiyat. Buraya kadar bir şikâyetim yok. Ancak isterdim ki bu kadar para verdikten sonra ortama doyduğum kadar karnım da doysaydı. Görsel şölen olan tabaklar doyuruculuk bakımından yetersiz. Bu küçük porsiyonlarla belki bir Avrupalı doyar ama biz Türkler asla.

Museum Otel 2

Sedef Restaurant:Göreme merkezde, öğlen de akşam da gidilebilecek bir mekân. Çeşit çok. Pide de var, kebap da. Kuru fasulyesi güzel. Testi kebabı ortalama. Yemekten önce fırından yeni çıkmış sıcak lavaş pide ile küçük kaplarda tereyağı, çömlek peyniri, ezme ikram ediliyor. Fiyatlar Kapadokya ortalamasında, çok makul diyemem. Geceleri ışıklandırılmış peri bacaları manzarası keyifli.

Fırın Express Ürgüp: Terasına, manzarasına aldanıp da yemek yemeğe kalkmayın diye yazıyorum. Mümkünse sadece çay, kahve için. Kahvaltı için beklediğimiz mekânda, çalışanlar gözümüzün önünde kahvaltı edip, bizi tam bir saat aç bıraktılar. Gelen yiyecekler de aleladeydi. Yetkili yok, muhatap bulamıyorsunuz.

ahununnotlari

Yazar Hakkında

ahununnotlari

İster yurt içi ister yurt dışı olsun, ister deniz ister kültür seyahati olsun, her bir geziden inanılmaz zevk alan, gezdiğim yerlerin hakkını vermeye çalışan bir gezginim.