Karadağ'In Yükselen Yıldızı Budva

Dubrovnik’ten yola çıktığımız otobüs ile Herzeg Novi üzerinden Budva’ya doğru ilerliyoruz. Herzeg Novi’ de çok büyük bir fiyort var kilometrelerce uzanan bu fiyordu dolaşmaktansa pratik bir çözüm bulmuşlar. Eğer fiyordu dolaşmaya kalkarsanız, yol bir buçuk saat fark ediyor. Onun yerine minyatür araba vapurları ile 5 dakikada karşı tarafa geçebiliyorsunuz.

Otobüsler çok eski olsa da, sınırlarda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Sonunda akşam 22:00 sularında Budva’ya vardık. Otogarda indik ve yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra şehir merkezine ulaştık.

Burası tam bir yazlık mekan. Aynı Dubrovnik’te olduğu gibi burada da bir eski şehir var. Kale içi bölgesi Dubrovnik’ten daha küçük. Buraya gelmeden önce kalacak yer ayarlamamıştık. Kale içinde birkaç yere sorarak ufak ama çok temiz bir pansiyon bulduk kendimize. Çevrede çok büyük oteller yok, ama yapımı devam eden lüks oteller var.  Budva otellerini iyi araştırarak kendinize en uygununu seçebilirsiniz. Önümüzdeki dönemde buranın çok ciddi bir tatil beldesi olacağı kesin. Bizim kaldığımız pansiyon, denize sıfır ve kale içinde. İki kişi için gecelik 42 avro ödedik. Hem de 4 kişilik oda için.

Çok şirin ve geniş bir marinaya sahip. Her cinste tekne demirli burada… En ucuz pancar motorlu takadan en pahalı yatlara kadar görmek mümkün. Bu marinada sahil kısmı biraz dağınık, henüz tam düzenle yapılmamış gibi.

Sokaklar cıvıl cıvıl, deniz kenarında yan yana restoranlar dizili. Sahil boyunca devam ettiğinizde açık havada gece kulüpleri başlıyor. Dört tarafı açık bir nevi sokak diskosu gibi yan yana 6-7 tane gece kulübü var. Hepsinde de çok şık dekorasyonlar kullanılmış. Tıka basa dolu olan bu mekanlarda gençler sabahlara kadar müzik eşliğinde dans ediyor. Hareketli bir gece hayatına sahip Budva’da, kale içinde ise daha ufak çaplı barlar bulunuyor.

Marinanın hemen arkasında derme çatma dükkanlar kurulmuş. Buralarda günlük tur acentaları, fast food büfeleri ve hediyelik eşya satan dükkanlar var. Kale içinde ise ufak kafeler, barlar ve pizzacılar çoğunlukta. Kalenin ana iki giriş kapısı var.

Özellikle Karadağ’da alkol marketlerde çok ucuz. Marketlerde çok fazla içecek çeşidi var ve fiyatları çok uygun.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni