Google+

Arama formu

KARADAĞ’IN YÜKSELEN YILDIZI BUDVA

Dubrovnik’ten yola çıktığımız otobüs ile Herzeg Novi üzerinden Budva’ya doğru ilerliyoruz. Herzeg Novi’ de çok büyük bir fiyort var kilometrelerce uzanan bu fiyordu dolaşmaktansa pratik bir çözüm bulmuşlar. Eğer fiyordu dolaşmaya kalkarsanız, yol bir buçuk saat fark ediyor. Onun yerine minyatür araba vapurları ile 5 dakikada karşı tarafa geçebiliyorsunuz.

Otobüsler çok eski olsa da, sınırlarda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Sonunda akşam 22:00 sularında Budva’ya vardık. Otogarda indik ve yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra şehir merkezine ulaştık.

Burası tam bir yazlık mekan. Aynı Dubrovnik’te olduğu gibi burada da bir eski şehir var. Kale içi bölgesi Dubrovnik’ten daha küçük. Buraya gelmeden önce kalacak yer ayarlamamıştık. Kale içinde birkaç yere sorarak ufak ama çok temiz bir pansiyon bulduk kendimize. Çevrede çok büyük oteller yok, ama yapımı devam eden lüks oteller var. Önümüzdeki dönemde buranın çok ciddi bir tatil beldesi olacağı kesin. Bizim kaldığımız pansiyon, denize sıfır ve kale içinde. İki kişi için gecelik 42 avro ödedik. Hem de 4 kişilik oda için.
Budva

Çok şirin ve geniş bir marinaya sahip. Her cinste tekne demirli burada… En ucuz pancar motorlu takadan en pahalı yatlara kadar görmek mümkün. Bu marinada sahil kısmı biraz dağınık, henüz tam düzenle yapılmamış gibi.

Budva bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Sokaklar cıvıl cıvıl, deniz kenarında yan yana restoranlar dizili. Sahil boyunca devam ettiğinizde açık havada gece kulüpleri başlıyor. Dört tarafı açık bir nevi sokak diskosu gibi yan yana 6-7 tane gece kulübü var. Hepsinde de çok şık dekorasyonlar kullanılmış. Tıka basa dolu olan bu mekanlarda gençler sabahlara kadar müzik eşliğinde dans ediyor. Hareketli bir gece hayatına sahip Budva’da, kale içinde ise daha ufak çaplı barlar bulunuyor.
Budva-1

Budva şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Apartment Sunset, Apartments Enjoy, Apartments B&S Lux. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments Maini, Apartments Buba, Apartments & Studios Tomanović gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Montenegro Hostel B&B Budva, High Hostel, Freedom Hostel Budva tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Budva aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Marinanın hemen arkasında derme çatma dükkanlar kurulmuş. Buralarda günlük tur acentaları, fast food büfeleri ve hediyelik eşya satan dükkanlar var. Kale içinde ise ufak kafeler, barlar ve pizzacılar çoğunlukta. Kalenin ana iki giriş kapısı var.

Özellikle Karadağ’da alkol marketlerde çok ucuz. Marketlerde çok fazla içecek çeşidi var ve fiyatları çok uygun.


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...