Karadeniz Kıyısında Bir Kent Burgaz

Bulgaristan’ın en turistik bölgelerinden biri, Karadeniz kıyılarıdır. Ülkemizin Karadeniz kıyıları ile kıyaslandığında, öyle bölgeleri vardır ki, Akdeniz kıyıları ile bile yarışabilir. Bir arkadaşım, “bu kıyılara özellikle deniz kumu getirilerek dökülmüş olmalı, yoksa Karadeniz’de bu şeklide bir kumun olması mümkün değildir” demişti!..

Eğer Edirne’de yaşıyorsanız, Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarına gitmek için, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nı kullanmalısınız. Edirne dışında iseniz, Kırklareli Dereköy Sınır kapısı en uygun olan gümrük kapısıdır.

Hamzabeyli sınır kapısından geçtikten sonra, Bulgaristan’ın Lesovo sınır kapısına giriş yapıyoruz. Bulgar gümrük polisinin sigara paranoyasını aşmanız için, çelik gibi sinirleriniz olmalı. Bulgar yasalarına göre, sadece iki paket – iki karton değil- sigara geçirme hakkınız olduğundan, sizi bir kaçakçı gibi arayabilir, ya da insaflı ise sadece iyi yolculuklar dileyebilir. Gerekli kontrollerden sonra, sınır kapısından ilk çıktığımızda, sağdaki Lukoil Benzin istasyonundan eğer araç ile gidiyorsanız vignette almamız gerekiyor. Haftalık, aylık ve yıllık seçenekleri ile (Haftalık 15 BGN, Yıllık 93 BGN. ) tercihimizi yapıyoruz. Bundan sonra BG topraklarında Elhovo’ya kadar ilerliyoruz. Bu ara yol çok kötü, yavaş gitmekte fayda var. Elhovo’dan sonra ilk kavşak’tan sağa saparak Burgaz yönüne dönüyoruz. Oldukça şirin, birçok küçük köyden ve yer yer ağaçlık yollardan ve son derece düzenli mezarlıklardan sonra büyük bir yol ayrımına geliyoruz.

Bu yol ayrımında, tam karşımız deniz, sol tarafımız Burgaz, sağ tarafımız ise, Dereköy Sınır kapısından girmek üzere Türkiye. Sağ tarafımızda ayrıca bir de Sozopol diye şirin bir sahil yerleşimi var ki ileriki yazılarımda bahsetmek isterim. Yol ayrımından sola saptığımızda, kendimizi artık Burgaz şehrinde buluyoruz.

burgas

Center tabelalarını takip ederek, (Bulgarlara center ya da city center olarak yön sorduğunuzda, size cevap veremezler, ancak “santa” derseniz, (Bulgarca tsantar kelimesinden gelen) size center yönünü kolaylıkla tarif edebilirler.) Burgaz’a vardıktan sonra içerisinde bir tur atıyoruz. Burgaz, Bulgaristan'ın Varna'dan sonra gelen sahil kentleri arasında ikinci büyük sahil kenti ve Bulgaristan şehirleri içerisinde ise dördüncü büyükkenti. (Sıralama, Sofya, Varna, Plovdiv, Burgas) Şehrin merkezini ve sahil şeridinde bulunan şehir parkını (central park) gezmeden buradan ayrılmamalısınız.

Burgas central park

Burgaz parkında yaz aylarına her zaman çeşitli aktiviteler ve etkinlikler olabilmektedir. Uçurtma şenliği, Temmuz ayında ise dünyaca meşhur Caz Festivali gibi. Hiç bir şey bulamazsanız, bizim Türklerin sattığı, kara sevda denilen kavrulmuş ayçiçeklerinden bir bardak alarak da eğlenebilirsiniz. :)

Burgas central park...

Burgaz parkında dondurma da yiyebilirsiniz. Ancak ben biraz sabredip, daha sonraki durağımızda, Nessebar’da yemenizi öneririm.

Burgaz’da kaybolma endişeniz olmamalı. Gerçi deniz kıyısında olan tüm şehirlerde kaybolma riski diye bir şey söz konusu olamaz. Burgaz’ı kuzeye doğru giderek terk edeceğimize göre, denizi sağımıza alarak yolumuza devam ediyoruz. Bu yol Varna yoludur. Ancak yolumuzun üstü çok eğlenceli ve çok muhteşem olacak. Buna hazır olmalısınız…