Google+

Arama formu

KARADENİZ KIYISINDAKİ LİMAN KENTİ: BATUM

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Gürcistan'ın Karadeniz kıyısındaki ünlü tatil şehri Batum, yazın Kafkasların her yanından gelen turistlerle dopdolu. Yaklaşık 120.000 kişilik bu şehre yaz aylarında Bakü, Erivan, Rize, Trabzon ve hatta İran'ın kentlerinden çok sık otobüs seferleri var.

Batum

Batum-1

Şehir merkezindeki eski binalar yenileniyor. Bu haliyle bile eski şehir merkezinde dolaşmak hoş.

Batum-2

Eski binalar, kafeler, ufak lokantalar ve Türk markalarının mağazaları dikkati çekiyor.

Batum-3

Batum şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Homestay Chavchavadze, Homestay Seaside by Manuchar, Homestay Izolda güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Orbi Towers Batumi, Nukri's Apartment, Ucha's Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Mepe 140, Old Batumi Villa, Medea Guesthouse in Batumi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Freedom Hostel Batumi, World in Batumi Hostel, Hostel K-general tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Batum aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Eski şehri dolaştıktan sonra doğal olarak Batum'un ünlü kıyısına gidiyoruz.

Batum-4

Sovyetler Birliği zamanında en gözde turizm merkezlerinden biri olan şehir, kısa bir süre bu unvanını kaybetse de son zamanlarda Türkiye'den de gelen yatırımlarla yeniden eski günlerine dönmüş.

Batum sahil şeridi güzel ve bakımlı. Merkezden başlayıp havaalanı yakınlarına kadar aynı düzgünlükte devam ediyor.

Batum-5

Denize girdikten sonra güneşten kaçmak isteyenler, sahilin arkasındaki parklarda dinlenmeye devam ediyorlar.
 
Batum-6

Batum-7

Karadeniz sahil yolu; ulaşım için iyi, turizm için kötü. Sahil korunsaydı ne olabileceğini görmek isteyenler Batum'da kısa bir tur atabilirler, Hopa'dan sadece 15 km ileride yer alıyor ve vize yok.

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...