Karadeniz'de Bir Las Vegas: Batum

Ulaşımı kolay olması, vize ve pasaport istemeyişi sebebiyle Gürcistan, hem o coğrafyada yaşayan insanların hem de tatilcilerin gözde mekânı olmuştur. Hal böyle olunca gerek Gezimanya’da gerekse internette tonla yazıya ulaşmak mümkün. Ben de düşündüm ki kısa, pratik bilgi içerikli, gezgin dostu birkaç şey yazayım ki yolunuz düşerse aklınızda bulunsun. 
Efendim Batum dediğimiz yer Artvin – Hopa’ya 40 kilometre mesafedeki Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Büyük şehirlerimizden uçakla ulaşılabildiği gibi şu otobüs firmalarıyla da ulaşabilirsiniz: Metro Turizm *** Ulusoy *** Lüks Karadeniz *** Doğu Karadeniz Ekspress *** Özlem Ardahan *** Love Tur *** Beka Tur *** Golden *** Mahmut Turizm *** Öz Hasanoğlu.
 
Karadeniz sahilinden kimi yerel firmalarla da ulaşabileceğiniz gibi, dönüş biletiniz benzinin fiyatından ötürü nispeten daha uygun olacaktır.
 
Güneşli bir Ocak günü yeşilin bin bir tonunu bünyesinde barındıran, huzur ve mutluluk diyarı, memleketim Bolu’dan 1050 kilometre ve 16 saatlik bir yolculuğun ardından sorunsuz bir biçimde bu güzide şehre ulaştım. Mevsimin kış olmasındandır sanırım gümrük pek sakindi. 
 
Sınırı geçip karşıya vardığınızda taksiciler ve ayaklı dövizciler çakal sürüsü gibi etrafınızı sarıyor, neresinden tutsak diye bakıyor. Aman itibar etmeyiniz. 16 numaralı minibüsle şehir merkezine 1-2 Lari'ye ulaşabilirsiniz ki Gürcü parası 1/5 oranında daha değerli.

Toplu taşımayla yahut otobüsle şehre girişte Chavchavadze Caddesi’nde inebilirseniz ne mutlu size. Otobüs terminali biraz uzakta kaldığından bu noktada inmek taksi parası vermemek adına bir avantaj ki buradan şehir merkezine ulaşmak daha kolay olacaktır.
 
Şehrin doğu kısmı batıya nazaran çok daha hareketli ve görülesi yerleri bünyesinde barındırıyor. Alfabe Kulesi, Ali ve Nino, uzunca bir sahil şeridi ve geniş parklara ev sahipliği yapan Batum Bulvarı (Batumi Boulevard) yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda. Parkın doğu ucunda vapur terminali bulunuyor ki buradan Kırım-Sohum-Soçi gibi değişik destinasyonlara ulaşmak mümkün. Sabah güç bela bulduğum hostelin ardından bulvarın doğusundan girmiş ve ana girişinin önünden Türk Konsolosluğu’na çıkmıştım ki bu cadde de Ninoşvili oluyor. Hemen bir altında bulunan Rustaveli ile birlikte ana cadde olan ve Chavchavadze triyosu şehri yatay olarak bölen caddeler ki aradığınız her şeyi bulabileceğiniz önemli yerler.

Batum Bulvarı'nın girişinde akşamları dans eden bir fıskiye dizisi ve yanında da ne idüğü belirsiz kocaman bir kule var. Tabi siz gümrükten şehir haritası ve bilumum bilgi içeren doküman toplayacağınızdan buradaki turist infoyu es geçiyorum.
 
Bulvardan dümdüz şehre doğru yöneldiğimizde girdiğimiz cadde; K. Gamsakhurdia Caddesi. Acaristan parlamentosu başta olmak üzere, aşağıda fotoğrafta görmüş olduğunuz ikonik evlerin yanı sıra; Opera Binası, Neptün Çeşmesi, Astronomi Saati ve AvrupaMeydanı sizleri bekleyen yerler arasında.
 

Caddenin sonuna doğru vardığınızda solunuzda Batum Camii kalıyor ki burası adeta "Little Turkey". Karadenizlilerin mesken tuttuğu bölgede camiye komşu pek çok bar, pub, night club hatta strip club bile bulmak mümkün. Yöre halkına Karadeniz aksanıyla Türkçe öğreten vatandaşlarımız pek sıcakkanlı değiller ama yardımseverler diyebilirim.

Chavchavdze’ye ulaşıp sola yani denize doğru döndüğünüzde cadde bitiminde bir teleferik ve yine bir tourist info kondurmuşlar. Tabi yol boyu “Goodwill” adlı hipermarketten de nevalenizi yüklenebilirsiniz ki alkol ucuzluk konusunda suyla yarışıyor. Teleferiğe vardığınızda 5 Lari karşısında round trip bir bilet alıyor ve 2,5 kilometre ötedeki bir tepeye varıyorsunuz. Kenti görmek için harika bir teras ve soluklanmak için de bir kafe mevcut, tadını çıkarınız.

Kafe demişken yöresel ürünlerden, buraların lezzetlerinden tatmanızı öneririm. Gurmelik haddime değil tabi ki ama Hinkal, Haçapuri, Ojakhuri, Lobiani denediğim bazı lezzetler. Yöre halkı haçapuriyi Imeruli ve Acaruli olarak ayırıyor ki ikisi de bambaşka şeyler. Günün her saatinde yenebilecek damak tadımıza son derece uygun tatlar. Uzun uzun anlatmıyorum ki zaten uzun olan yazı daha da canınızı sıkmasın.

Restoranlarda son olarak dikkatimi çeken husus, kapalı ortamda sigara içilmesinden ziyade menüde bulunan sigaralar. Sipariş verdiğiniz takdirde bir paket sigara getiriyorlar ki kapalı ortamı duman altı edesiniz.

Tepeden şehre göz attık, karnımızı doyurduk şimdi doğruca akvaryuma. Rustaveli üzerindeki Nurigeli Gölü yakınında bulunan akvaryum ve dolphinarium şehirdeki eğlence aktivitelerinden. Yanılmıyorsam giriş 15 TL civarı ve yunuslarla yüzmekte 80-100 lira arası. İstanbul’dan oldukça ucuz.
 
Hazır yolunuz bir kez daha Rustaveli’ye düşmüşken Ziraat ve İş Bankalarını bulabilirsiniz ancak 15$ kadar bir işlem ücreti kesiyorlar benden demesi. Buradan paranızı çekerseniz Sheraton ve RadissonBlu yol üstünde.
 

Yok ben gezeceğim diyorsanız, buyurun tekrardan Chavchavadze’ye, Tiflis Meydanı’na gidelim. Ülke genelinde özellikle taksilerde pazarlık sünnet olsa da buradaki Marşrutkalara pek sökmüyor bu taktik. Sıradan bir panelvanın üstüne bir şehir tabelası koyuyorsunuz ve şehirlerarası yolcu taşımaya hazırsınız.
 
Dilerseniz 4-5 kişi bir taksiyle diğer şehirlere gidebilir yahut Kutaisi’ye 7, Tiflis’e 20 Lari'ye ulaşabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla Osetya-Vladikavkaz’a da seferler mevcut. Yazın gider de denize girecek kumsallar ararsanız Batum’dan ziyade Kobuleti ve Poti daha uygun seçenekler olacaktır.
 
Sıkılmayıp hala okuyorsanız şayet; bulvarı görmeden, Sheraton’a gitmeden, Karadeniz kıyısında gün batımını izlemeden, sıcak bir haçapuri yemeden dönmeyin derim…
 Diğer yazılarıma gezistan.com adresinden ulaşabilir, kentin detaylı haritasına ise BURADAN göz gezdirebilirsiniz. Esen kalın...

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.