Google+

Arama formu

KARADENİZ’E AÇILAN KAPI: İĞNEADA

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yazdan kalma bir havada nefis bir hafta sonu kaçamağı yapmak isterseniz yönünüzü İğneada’ya çevirmenizde fayda var. Çok uzak değil, çok yakın da! Yaşadığınız şehrin trafiği ve etrafı saran betonlardan sıyrılabildiğiniz an uzun, dar ve ara sıra virajlı yollardan geçerek Trakya’nın Karadeniz’e açılan penceresi, bir yeryüzü cennetine ulaşıyorsunuz.

İğneada

Peki, İğneada nerede?  İstanbul’a 250, Edirne’ye 165, Kırklareli’ne de 100 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Nerede olursanız olun hiç düşünmeyin, cuma günü işten çıkınca tüm yüklerinizden kurtulup İğneada’ya doğru yol alın.

İğneada-1

İğneada bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Burası yazları uzun kumsalıyla tam bir tatil beldesiyken; havalar biraz soğumaya yüz tutunca doğa tutkunlarının, haftanın yorgunluğu ve yoğunluğundan sıyrılmak isteyenlerin favori adreslerinden birine dönüşüyor.

İğneada şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Longoz Hotel İğneada, İğneada Resort, İğneada Motel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz İğneada Parlak Resort Hotel, Longoz Hotel İğneada, İğneada Motel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız İğneada Resort, İğneada Motel, tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un İğneada aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İğneada-2

Coğrafi yalıtılmışlığı, bozulmayan doğasıyla İğneada, Avrupa’nın en büyük su basar ormanlarına da ev sahipliği yapıyor. MertSaka, Erikli göllerinin önündeki alüvyon kumullar nedeniyle, kışın karların erimesiyle şişen ve derelerin geri tepmesi sonucu oluşan su basar ormanları, maviden yeşile, turuncudan kırmızıya her renge bürünerek adeta renk cümbüşüne dönüşüyor. Bunu yanı sıra bölge, farklı bir ekosisteme sahip olmasıyla da kuş göç yolunda yer alıyor. Kuşların göç zamanı yüzlerce türünü bu eşsiz coğrafyada gözlemleyebilirsiniz.

İğneada-3

Eğer doğayı keşfetmeyi ve onunla bütünleşmeyi tercih edenlerdenseniz, yaklaşık bir gününüzü ayıracağınız bir seyahat rotası vadediyor İğneada.

İğneada-4

Genelde profesyonel rehber eşliğinde yapılan trekking turlarında ormanın girişine kadar araçla gidiyorsunuz. Sonrasında keşif başlıyor. Giysilerinizin, bu uzun ve yorucu yürüyüşe uygun olması gerekiyor.  Örneğin ormana girebilmek için geçmeniz gereken buz gibi bir dere var. Burası trekking turlarının başlangıç noktası. Bundan sonra sizi uzun ve bir o kadar da keyifli yolculuk bekliyor. Ara sıra verilen molalarla yürüyüşünüzde, yeşilin bin bir tonuna tanık oluyorsunuz. Hele mevsimlerden sonbaharsa o renk cümbüşünü görmelisiniz! Kuş sesleri, yabani hayvanların izleri, insan sesleri, yemek molaları derken bir de baktınız ki deniz göründü. Yaklaşık on dört kilometrelik ilk bölümü tamamlamış oluyorsunuz. Fakat asıl macera tam da bu noktada başlıyor. Aşmanız gereken uzun bir kumsal var önünüzde ve kumda yürümek epeyce güç ve yorucu. Bir taraf Longoz ormanları, ara sıra oluşan göletler, bir tarafta çılgınca karaya vuran dalgalar… Manzara anlatılmayacak kadar güzel!

İğneada-5

Yaşadığınız görsel güzellik bedeninizin isyanını bastırıyor. Bir de uzakta görünen İğneada’ya bir türlü ulaşamamanın vermiş olduğu acelecilik ve heyecan, her attığınız adımda içinizde yükselen sevinç çığlıklarına dönüşüyor. Yolculuk, ardınızda bıraktığınız 28 km ile son buluyor. Dinginlik, yorgunluk, yeni insanlar, renkler, sular, güzel hayvanlar içinizdeki sesi şöyle yükseltiyor:  ‘’Mutlaka yeniden yapmalıyım, mutlaka!’’
 
 
 

Etiketler


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...