Karadeniz'in En Büyük Liman Şehri, Odessa – 2. Bölüm

Catherine Meydanı adını Odessa’nın kurucularından olan büyük Catherine’den alıyor. Tam bu noktada Duc de Richelieu Anıtı var. Eski Roma stili duruşu ile hemen fark ediliyor. Önünde ise sıralanmış birçok insan görebilirsiniz. Bu anıtın altındaki dikdörtgen mermerin dört tarafında aynı görüntü mevcut. Heykelin bir eli yukarıda ve elinde kese tutuyor, diğer tarafta ise paralar var. Önce elinizi paralara sürüp sonra keseye sürüyorsunuz. Manası: cebimiz para dolsun... Adettendir sırayla biz de seramoniyi yaptık. O kadar çok ziyaretçisi var ki ellerin sürüldüğü yer resmen cilalanmış gibi parıl parıl parlıyor.

Bu heykelin denize bakan tarafında meşhur Potemkin (Primorsky) Merdivenleri var. Merdivenler inmek çıkmak haliyle insanı biraz yoruyor. Dolayısıyla, buradan ayrılıp Deribovoskaya caddesi’nde yer alan “Ukrains’ka Lasunka” isimli restauranda geleneksel Ukrayna mutfağını tatmaya gidiyoruz. Restoranın iç dekorasyonu klasik bir Ukrayna köy evi tarzında yapılmış, içeride su değirmeninden, kümes içinde tavuklara kadar her şey var. Çalışanlar çok güler yüzlü ve sempatikler. Sadece servis biraz yavaş. Ama eğer dışarıda oturuyorsanız sıkılmanız söz konusu bile değil. Tam karşısında yer alan Martini Pub’ın 2. katında balkonda dans eden dansçı kızları izleyerek vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Diğer opsiyonlar ise yine aynı cadde üzerindeki “Steak House” ve “Fanconi”. Steak House Amerikan mutfağı sunuyor, mekan ve ortam çok şık. Fanconi ise İstanbul’daki “Luca” severlere hitap ediyor Buradaki sushiler başarılı. Biz Ukrayna mutfağını tercih ettik.

Ancak geceye devam etmek isteyenler için Arcadia bölgesipopüler. Deribasovkaya’dan taksi ile giderseniz maksimum 50-70 Grivna tutar. Başta pazarlık etmekte fayda var. Çünkü “Arcadia” deyince hemen 100 Grivna diyorlar, hatta biraz sıkı pazarlıkçıysanız 40 Grivna’ya bile gidersiniz.

Arcadia’daki gece kulüplerine saat 24:00’ı geçirmeden gitmekte yarar var. Aksi takdirde vaktinizin bir kısmını gece kulüplerinin girişinde oluşmuş uzun kuyrukta geçirmek durumunda kalabilirsiniz. En popülerleri: Ibiza ve Itaka. Özellikle Ibiza’nın gündüz gidebileceğiniz şık bir beach’i de var.

Odessa’da sadece Pazar günleri kurulan bir antikacılar pazarı da bulunuyor. Oldukça ilginç bir yer. Pazarın girişinde arabalarının bagajlarını yola doğru çevirmiş sayısız araba var. Hepsinin bagajı açık. Kimi köpek satıyor, kimisi saksı, kimisi tavuk, kimisi çiçek... Biraz daha ilerleyince antikacıların olduğu alana geliyoruz. Gezmek hoş ama alacağınız şeyin 50 seneden eski olmaması lazım.

Ukrayna yönetimi 50 seneden eski ürünleri ülke dışına çıkartmaya yasak getirerek, eski eserleri korumayı amaçlamış. O nedenle biz sadece bakıp, Catherina meydanına geri dönüyoruz. Burada soluklanmak için bir kafede oturup, kayısılı ve kremalı bir tatlı olan meşhur “Odessa Kızı” tatlısından yiyoruz. Kesinlikle çok lezzetli.

Oradan rıhtıma indiğimizde bizi Golden Child heykeli karşılıyor. Bir yumurtadan çıkan ufak erkek çocuğu ayaklarına doğru bakıyor. Tamamı bronzdan yapılmış. İnsanlar, bu heykelin ayağına dokunduklarında başarılı ve güzel bir seyahat geçireceklerine inanıyorlar. Seyahati seven bir grup olarak sadece ayağına değil dokunabildiğimiz her yerine sürüyoruz ellerimizi.

Buradan Deribovaskaya caddesinin sonundaki parka gidiyoruz. Parkta yapılan resital eşliğinde insanlar vals yapıyor. Muhteşem bir görüntü... Vals 16-17 yaşındakine de yakışıyor, 70-80 yaşındakine de... Buradan sonraki rotamız: Chabanka yani Aquapark. Burası Avrupa’nın kapalı alana kurulmuş en büyük Aquaparkı. Şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. 3 katlı bir eğlence merkezi. Ana yüzme havuzu 424 metrekare ve derinliği 1,4 metre. Yaz – kış suyun sıcaklığı sabit 28 derece. Eğlenceli bir yer ancak vaktiniz kısıtlı ise ve çocuğunuz yoksa gitmek şart değil.

Gelelim Konyak Fabrikası’na... Bu fabrika eski Sovyetler Birliği ve Avrupa’nın en iyi şarap fabrikası’ymış. Fabrika bir vadide yer alıyor. Şampanya yapım sürecini, brandy üretimini anlatıyorlar. Aynı zamanda anlatımdan sonra isterseniz üzümleri üretildiği serayı da gezebiliyorsunuz. Biz vaktimiz sınırlı olduğundan sera kısmını atlayıp tadıma geçtik. Sunumları çok özenli... Meyve, bisküvi ve kırmızı havyar eşliğinde 9 farklı konyak tadabiliyorsunuz. Oldukça sert ama içimi keyifli...

Odessa konaklama bakımından birçok bütçeye uygun fırsatlar sunan bir şehir. Otel seçiminizi yaparken merkezi ve ulaşım ağlarına yakın olmasına dikkat edilmesinde yarar var. Bu özelliklerde ki oteller içinden birkaç öneri de verilebilir. Odessa’nın merkezinde, Potemkin Merdivenleri'ne 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Pale-Royal Apartments - Odessa’nın daireleri iyi bir seçim olabilir. Burası Karadeniz sahiline 15 dakika mesafede bulunmasının yanında çevresinde de birçok kaliteli restoran bulunmaktadır. Bunun yanında Odessa'nın ana bulvarı olan Deribasovskaya Caddesi üzerinde yer alan Reno Hotel’de tercihini otellerden yana kullananlar için düşünülebilir. Otelden, Vorontsov Feneri'ne ve Potemkin Merdivenleri'ne ise yürüyerek 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Odessa’da konaklamak için çok kısıtlı bir bütçeniz varsa veya ekonomi yapmak istiyorsanızda, düşük fiyatlara sahip olan Vintage Hotel’I aklınızda bulundurmalısınız. Otel konum olarak Reno Otel ile hemen hemen aynı. Bu otel önerilerinin dışında, Odessa’da ki diğer otel seçenekleri için buradan booking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 

KARADENİZ’İN EN BÜYÜK LİMAN ŞEHRİ, ODESSA – 1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/karadenizin-en-buyuk-liman-sehri-odessa-1-bolum  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni