Karnavallar Diyarı İspanya / Murcia

İspanyaçocukluğumdan beri hep merak ettiğim bir ülke oldu.Ben genelde seyahatlerimde apart oteller tercih ederim zaten bütün günümü çevreyi keşfetmek için harcadığımdan yeme içmeyle vakit öldürmem.Akşamları bir kaç kadeh eşliğinde deniz ürünleri ağırlıklı yemeğimi günün yorgunluğunu çıkarırken yerim. Ama bu seferki seyahatimiz eşimin kardeşine ve onun Fortuna'daki evinde kalacağız.

Fortuna, Murcia ilinin küçük bir kasabası THY Valencia seferi ile ve daha sonra yaklaşık 250 km araçla seyahat sonucunda Fortuna/Murcia'ya vardık.otoban ücretleri oldukça pahalı bu kadar yol için sanırım 18 euro ödedim.Marketlerde yiyecek ve içecek özellikle et ürünleri ve alkol ucuz.halkın popüler yiyeceği sanırsam conejo (tavşan) oldukça fazla var. Fortuna'daki ikinci günümüzde sokak carnavalı vardı zaten ispanyollar her fırsatda kendilerine bir carnaval yaratıyor.Çevre barlarında katılımlarıyla belediye öncülügünde çeşitli süslerle bezenmiş araçlar şehir sokaklarında konvoy şeklinde ilerlerken yerel elbiseli kızlar ve erkekler sokaklarda dans edip bir tarafdan da konvoydan dağıtılan içkilerden tüketiyorlar.Bu eglence sabah saatlerine kadar sokak sokak devam ediyor ve bazı kişilerin boynunda asılı olan geleneksel mataralarından ağzınıza boca edilen enfes şarapların tadına varıyorsunuz.

Ertesi gün Cartagena'ya dogru yola çıkıyoruz nefis bir yer  sınırlı zamanda hızlı bir tur atıyoruz.En belirgin özelligi bir liman kenti olması.Kenti Kartacalılar kurmuş ve buraya ''quart hadas'' yani yeni şehir ismini vermişler.daha sonra ise Romalılar tarafından ''carthago nova'' yani yeni Kartaca adı verilmiş.Ayrıca burda dünyada ilk tasarlanan denizaltıyı da görmek mümkün.Biraz tırmanmayı göze alırsanız yada ücretli asansörle ''castillo de la concepcion'' kalesine çıkabilirsiniz,Roma'dan kalma kalıntıları ile size görsel bir manzara ziyafeti çekiyor.

Cartagena sokaklarını çeşitli heykellerle süslemişler buda şehre bambaşka bir hava katmış marinanın yakınından günübirlik tur tekneleri ile geziye çıkabilirsiniz.

Alicante ise sahil boyunca devam eden renkli kaldırımları ve harika plajını kuş bakışı gören ''san fernando'' kalesi ile meşhur tertemiz bir şehir.benim zamanım olmadıgı için kaleyi gezemedim siz benim gibi yapmayın.

Şehir merkezinde dolaşırken bir Türk restoranına rastlıyorum aslında sahibi bir İspanyolmuş Turkiyeyi ve Turkleri sevdiginden dolayı ''restaurante el sultan'' ismini vermiş. Ahçı Türk ve bana bir çay ikram ediyor, biraz sohbet ediyoruz.

İspanya'nın hemen hemen her köşesinde farklı zamanlarda küçük karnavallar var biz bir gün farkla kaçırıyoruz kalabilseydik Ortaçağ şovalyelerini ve arap savaşçılarının canlandırıldıgı sahneleri görebilecektik.Size İspanya'nın ünlü pilavı ile veda ediyorum biz kendimiz yaptık, sizin böyle bir şansınız yoksa bile ''paella'' yemeden sakın dönmeyin.