Kaşifler Diyarı Lizbon - Bölüm 2

Lizbon'da gezmeye devam ediyoruz.

Baixa-Alfama Bölgesi: Önemli bir turistik bölge olan Baixa ve Alfama'da gezimizin başlangıç noktası, nehrin kıyısında bulunan Ticaret Meydanı (Praça do Comercio). Yönünüzü nehre çevirirseniz harika nehir ve üzerindeki kırmızı renkli 25 Nisan Köprüsü ile karşı kıyıda İsa heykelini göreceksiniz. Meydanda nehri arkanıza aldığınızda ise meşhur Augusta Tak'ı (Arco da Rua Augusta) ve Augusta Caddesi'nin (Rua Augusta) başladığını göreceksiniz.

Augusta Kapısı'ndan geçtiğiniz andan itibaren artık Augusta Caddesi'ne girmiş oluyorsunuz. Trafiğe kapalı cadde boyunca mağazalar, restoranlar, kafeler ve sokak sanatçıları ilgimizi çekiyor. Bu nedenle ağır adımlarla Rossio Meydanı'na doğru ilerliyoruz. Bir anda sol tarafımızda beliren Santa Justa Asansörü (Elevador de Santa Justa) dikkatimizi çekiyor. 1902 yılında yapılan asansör, günümüzde turistik amaçla kullanılıyor. Şehri panoramik olarak görmek isteyen turistler tarafından çok ilgi görüyor. 45 metre yüksekliğindeki asansörün yakınında "Chiado" metro istasyonu bulunmaktadır.

 Caddede yürümeye devam edip, Rossio Meydanı'na (Praça do Rossio) ulaşıyoruz. Meydanda ilk dikkatimizi çeken IV. Petro'nun heykeli (Estatua de D.Petro IV) ve arkasındaki Ulusal Tiyatro Binası (Teatro Nacional D.Maria II) oluyor. Tiyatro binasının yanında dikkat çeken bina ise Rossio Tren İstasyonu'dur (Rossio Train Station). Bu istasyondan kalkan trenler ise sadece Sintra'ya gider.

Tiyatro binasının diğer yanına geçtiğinizde ise harika bir içi yanmış kilise göreceksiniz (Igreja de Sao Domingos). Gerçekten çok ilginç bir kilise.

Kiliseden sonra Rossio Meydanı'nın doğusunda kalan Figueira Meydanı'na (Plaça da Figueira) geçiyoruz. Burada önce Kral John I (Statue of King John I) Anıtı'nı görüyoruz, kafamızı kaldırdığımızda ise karşımızda Lizbon Kalesi (S.Jorge Castle). Belem bölgesine gitmek isteyenler bu meydanda 15 nolu tramvaya bindiklerinde Belem bölgesine kolayca ulaşabilirler. Ayrıca bu meydanda 556 nolu nostaljik tramvay ile S.Jorge Kalesi ve Lizbon Katedrali'ni (Se de Lisboa) kapsayan bir tur yapabilirler.

Rossio Caddesi'nden Tak istikametine, dönüşe geçiyoruz. Tak'tan çıkıp sağa dönüyoruz ve kısa bir süre yürüdüğümüzde Lizbon Belediye Binası'nın (City Hall-Camara Municipal de Lisboa) önüne geliyoruz. Çok güzelmiş diyerek fotograflayıp devam ediyoruz.

Varmak istediğimiz yer yakınında Mercado da Riberia gözümüze çarpıyor, eh girmemek olmaz diyoruz ama sonra iyi ki girmişiz diyoruz.

Artık nehir kenarındayız. Burası "Cais de Sodre" tren istasyonu ve aynı isimdeki metro istasyonu. Biz bunları da geçip iyice nehre yaklaşıyoruz çünkü artık otelimizin bulunduğu karşı yakaya yani Almada bölgesine bizi götürecek feribot iskelesine ulaşıyoruz. Almada için Cais de Sodre-Cacilhas hattını kullanmanız gerekiyor.

Almada Bölgesi: Almada bölgesinde de gelişmiş bir metro ve otobüs ağı bulunmakta. Bölgedeki görmeniz gereken önemli yer Brezilya'dakinden esinlenilerek yapılmış olan İsa Heykeli'dir (Cristo Rei).

İsa heykelinin önünden göreceğiniz 25 Nisan Köprüsü (Ponte 25 April Abril) ile şehrin manzarası ise büyüleyici. Buraya ulaşmak için yapmanız gereken, feribottan indikten sonra 101 nolu otobüse binerek tepede Cristo Rei durağında inmek olacak. Aynı yolla feribot iskelesine gidebilirsiniz yada aşağıya kadar 10-15 dakika yürüyerek metroya binip ilk istasyon olan "Cacilhas"da inebilirsiniz, feribot hemen karşınızda. Ancak biz tabiki doğruca otelimize gidiyoruz. Hoşça kal Portekiz.

diğer gezi yazılarımız için http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr

Yazı dizisinin birinci bölümüne buradanulaşabilirsiniz. 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.