Kayıp Şehir Machu Picchu Gezi Notları

Peru adını duymayıp “Machu Picchu” adını bilenlerimiz vardır. Machu Picchu, bu ününü çok uzun sure kayıp olmasına ve muhteşem bir coğrafyada kurulmuş olmasına borçlu.

1450 yılında kurulan bu Inka şehri, yaklaşık 1550’li yıllarda terk edilmiş ve ancak 1911 yılında tekrar keşfedilmiş.

Machu Picchu, Cuzco’ya sadece 80 km. mesafede olmasına rağmen ulaşımın çok zor olması nedeniyle İspanyollar tarafından bulunamamış ve bugünkü ihtişamını korumuş. Machu Picchu’ya varmak bugün de zor, doğrudan karayolu ile ulaşım halen mümkün değil. Machu Picchu’ya ulaşmak için 4 saat süren bir tren yolculuğundan sonra Aguas Caliente köyüne varılıyor. Bu köyün karayolu ile hiçbir yere bağlantısı yok, tek ulaşım yolu tren. Tren, tepelerin eğimi fazla olduğu için tepeyi doğrudan aşmak yerine zikzak yaparak geçiyor. İlk önce ileri gidip sonra geri kayıyor, sonra yine ileri… Bu yüzden çok ağır yol alıyor. Trenle Aguas Caliente’ye vardıktan sonra da iş bitmiyor, yarım saatlik bir otobüs yolculuğu ile Machu Picchu’ya varılıyor.

Machu Picchu, savunmasının kolay olmasını, bu uzak ve yüksek mevkide kurulmasına borçlu. Aslında denizden yükseklik olarak Cuzco’dan aşağıda (2.400 metre). Etrafındaki vadilerde mikro iklimde orkide gibi tropik bitkiler bile yetişiyor.

Şehir yaklaşık 200 kişinin yaşaması için planlanmış. Merkezde tapınaklar yer alıyor.

Şehrin bir kısmı teraslanarak tarım için ayrılmış. Üç yanı birden derin kanyonla çevrili olan Machu Picchu’nun muhteşem manzarası insana büyük keyif veriyor.

Teraslamalardaki ve taş işçiliğindeki ustalık, bugün bile zor ulaşılacak kadar üstün.

Manzaranın zevkini sadece insanlar çıkarmıyor.

Tecrübeyle sabittir ki lamaya dert anlatmak deveye hendek atlatmaktan çok daha zor. Lamaya iki kare poz verdirmek için yapmadığım kalmadı, sonunda nazlanıp istediğimi yaptı ya neyse…

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Başar Kurtbayram

Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim.