Keşfedilmesi ve Tekrar Görülmesi Gereken Şehir: Prag

Selanik'ten başladığımız gezimize, 04 Ekim Akşamı Bratislava’dan trenle (24.20 Euro 2. Sınıf) Prag'a geldik! Otelimize tramvayla, farklı ülkelerden bir sürü insanla, konuşarak gülüşerek gittik.

Hotel Troja (Czech Inn Hotels)’ya Booking.com’dan rezervasyon yaptırdım. Şehrin dışında 4* 39 EUR-kahvaltı dahil! Her gün için de City Tax olarak 1,20 EUR alıyorlar!

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag'da Gezilmesi Gereken Yerler

“Dünyanın en büyük antik kalesi” olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Prag Kalesi,Mala Strana (Küçük Şehir)’da 7,5 dönüm arazi üzerine kurulmuş. Kalenin önünde gerçekleştirilen askerlerin nöbet değişimi izlenmeye değer! Kale kompleksinin içinde yer alan St. Vitus Katedrali’ni, Senato’yu gezebilir, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı görebilirsiniz. Kaleden, Prag şehir manzarası görülmeye değer!

Prag Kalesi'nden Prag Manzarası

Franz Kafka'nın Evi, Prag

Prag’la özdeşleşmiş ünlü yazar Franz Kafka’nın Evi’ne uğrayabilirsiniz. Vitava Nehri üzerine inşa edilen Karluv (Charles) Köprüsü’nde seyyar satıcıları, sokak müzisyenlerinin verdiği konseri dinleyebilirsiniz.

Karluv (Charles) Köprüsü

Eski Şehir (Stare Mesto) Meydanı’nda bulunan Astronomik Saat Kulesi’ni (Her saat başında çalar saatin içinden çıkan İsa’nın 12 havarisi ufak bir gösteri yapıyorlar. Ay, burç ve günleri gösterir. Mutlaka izleyin derim.) görmenizi tavsiye ederim.

Stare Mesto, Prag

Meydanda Tyn Kilisesi’ni, Nicholas Kilisesi’ni ve Prag Pazarı’nı gezebilir ve Jan Hus Anıtı’nı görebilirsiniz.

Yahudi Mahallesi (Josefov)’nin dar sokaklarını, tarihi binalarını ve Eski-Yeni Sinogogu gezebilirsiniz. Türkçe konuşan ve kuyumculuk işiyle uğraşanları görebilirsiniz.

Yahudi Mahellesi (Josefov), Prag

Prag’da iyi işleyen bir toplu taşıma sistemi var.

Prag'da Yeme-İçmeÇek mutfağı ağırlıklı av hayvanlarından oluşuyor. Bize pek cazip değildi! Prag’ın tarih dolu sokaklarında gezerken; sonbaharın soğuğuyla üşümüştük ki! İstanbul Kebap yazısını görünce direkt kendimizi içeri attık! Antepli ustanın yapmış olduğu ezogelin çorbaya biraz da pul biber atınca içimiz ısındı! Biz de ünlü olmadan ilk Makara Kek'i burada yemiştim.

7 Ekim 12.30’da yine trenle (2. Sınıf 969 CZK, 38,60 Euro) Viyana’ya doğru yolu çıktık! Prag-Viyana 346 km.

Tavsiyelerim:
- Şehirde çok döviz bürosu var ama çok farklı değişim yapıyorlar ve komisyon alıyorlar! Dolandırılmayın, dikkatli olun! Örneğin: 1 Euro 24.8 CZK olmasına rağmen; Biz 40 Euro’yu 23 CZK’den bozup; % 15,9’da komisyon aldılar!- Viyana için tren bileti alırken koltuk numarasını isterseniz; ödeyeceğiniz miktar artıyor!

Prag'ı düşünürken; yine gelir miyim? Gelirim. Tarihi, kültürü dokusuyla, eğlencesiyle, ulaşımıyla, ekonomik otelleriyle görülmesi gereken bir şehir!

“Bir yeri tanımak ve öğrenmek için orayı yürüyerek dolaşmak gerektiğine inanmışımdır hep.”

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!