Kherson Oblast'taki Kaplıca Kaynakları

Kherson Oblast kaplıca kaynakları bakımından oldukça zengin bir yer. 70’in üzerinde şifalı ve termal spa, çamurlu ve tuzlu su gölleri de burada yer almaktadır. Balneolojik kaynaklar; sağlık turizminin gelişmesi, balneolojik merkezlerin sisteminin oluşturulması ve kullanılması için ileriye dönük kaynaklardır. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Ukrayna Tıbbi Rehabilitasyon ve Balneoloji Araştırma Enstitüsü’nün kararında da bu teyit edilmiştir.

Ukrayna Tıbbi Rehabilitasyon ve Balneoloji Araştırma Enstitüsü, Kherson Oblast'ının güney bölgelerindeki (Skadovsk eyaletinde bulunan şehir yerleşimi, Hola Prystan Eyaleti Obloi köyü, Oleksandrivka köyü, Novotroitskiy Eyaleti Syvaske şehir yerleşimi, Ozeriany köyü, Strilkove köyü, Henichesk eyaleti Novodmytrivka köyü) yer altı suyunun kalitesi üzerinde kestirimsel değerlendirme gerçekleştirmiştir.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı Ukrayna Tıbbi Rehabilitasyon ve Balneoloji Araştırma Enstitüsü’nün araştırma geliştirme faaliyetleri; geçen yılların kütüphane materyallerini analiz etmeye, doğal terapötik kaynakların kullanım seviyesini ölçmeye, 6 kuyudan yeraltı suyunun kestirimsel olarak değerlendirilmesine ve onların çağdaş ve ileriye dönük kullanımının belirlenmesine, mineral yeraltı sularının kayıtlarının tutulmasına olanak vermektedir.

Doğal terapi kaynakları gruplara bölünmüştür.

- Mineralli sular- Çamur- Tuzlu su

Geçen yıl yapılan araştırma; temel hidrolojik ve fizikokimyasal ölçümlerini, tuzluluk seviyelerini ve suyun kimyasal formülünü açığa çıkarmıştır. Biyolojik aktif bileşenlerin ve türlerin varlığı belirlenmiştir çünkü araştırma nesnelerin terapötik faaliyetlerini belirleyebilmektedir. Olası kullanım amacıyla tüm terapötik kaynaklar;

  • üretim, ön paketleme
  • üretim paketleme ve iç kullanım için işleme
  • balneoterapi 

gibi tavsiye edilen kullanım amaçlarına göre tüm doğal terapötik kaynaklar ayrılmıştır.

BöyleceKherson Oblastı’nın rekreasyonsal bir potansiyeli mevcuttur ve aynı zamanda şehirlerde resortlar kurulması potansiyeli ve ulusal bir önemi vardır. Doğal terapötik kaynakların medikobiolojik özelliklerinden dolayı önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde terapötik kaynakların ve doğasının mevcut durumunun özelliklerinin düzenlenmesi ve tedavi maksatlı olarak tavsiyelerin geliştirilmesi için Kherson Oblastı’nın (özellikle sahil kısımlarında) muhtemel yerlerinde kültürolojik olarak araştırma yapılması gerekmektedir.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni