Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na indiğiniz andan itibaren gerçekten sizi heyecanlandıran bir ülkeye geldiğinizi hissedebilirsiniz. Havalimanından şehre uygun fiyatlara taksi ile gidebilirsiniz. Başçarşı’ya giderken Bosna katliamından kalan top ve mermi izlerinin silinmediğini şehirdeki binalarda hala görebilirsiniz. Rabbim bir daha bu millete aynı acıları göstermesin.

Başçarşı’ya indiğinizdeki manzara muhteşem! Sebil ve Osmanlı’dan kalan mimari hala korunmakta... Başçarşı’dayken ilk önerim, hemen sebilin yanındaki Tünel Kafe'de Bosna kahvenizi (Türk kahvesi benzerinde fakat dibekte dövülmüş kahve) yudumlayarak dağları ve çevrenin güzelliğini seyretmeniz. Başçarşı, sebil, Gazi Hüsrev Begova Camii ve bezistanı, Morica Han, Saat Kulesi, Savaş Tüneli, Ali Paşa Camii, Vrelo Bosne, İnat Evi, Bosna Hersek’teki en büyük Ortodoks katedrali, I. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Sırp gencinin Avusturya-Macar kralı Ferdinand'a suikast yaptığı Latin Köprüsü, Ferdadiye Caddesi, Mostar Köprüsü, Şehzadeler Şehri Travnik ve Tuzla’nın özellikle görülmesi gereken yerler olduğunu söyleyebilirim. 

Şehirde konaklama uygun fiyatlarda, fakat önceden yapacağınız rezervasyonlarla yerinizi garantilemiş olursunuz; çünkü bazı dönemlerde hotellerde yer bulmak çok sıkıntılı.

Yemek kültürlerinin bizimle benzerlikleri fazlaca… Etleri ve köftesi (cevapi) çok lezzetli, Boşnak böreği ve Bosna kahvesi de kesinlikle tadılmalı.

Burası, tarihimizden esintiler hissetmek isteyen gezi severler için önereceğim öncelikli yerlerden biridir.

İyi geziler…

Cüneyt Durhan

Yazar Hakkında

Cüneyt Durhan

1978 Tekirdağ ikametliyim.. Gezmeyi ve seyahat edip , yeni yerler keşfetmeyi seviyorum..